DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Komunikat krakowskich jezuitów w sprawie o. Krzysztofa Mądla SI

Komunikat krakowskich jezuitów w sprawie o. Krzysztofa Mądla SI
fot.cinacchi/scx,hu
#MEDIA    #PROWINCJA    #ZAKAZ    #ZAKON    #JEZUICI    #KOMUNIKAT    #MĄDEL    #PROWINCJAŁ

"Przełożony Prowincji Polski Południowej jezuitów ks. Wojciech Ziółek zakazał o. Krzysztofowi Mądlowi odprawiania Mszy w kościele oraz spowiadania - wbrew doniesieniom medialnym, jest to jedyna – jak do tej pory – sankcja dyscyplinarna nałożona na o. Mądla" - czytamy w komunikacie, który ukazał się na stronach jezuitów.

 

Publikujemy treść komunikatu skierowanego do jezuitów:

 

W związku z doniesieniami medialnymi na temat sytuacji naszego współbrata o. Krzysztofa Mądla, w porozumieniu z o. Prowincjałem i z jego polecenia, przekazuję Wam informacje o prawdziwym przebiegu zdarzeń oraz o wynikających stąd konsekwencjach:

 

1. Po swoim powrocie z wizyty w Rosji – co miało miejsce 12 sierpnia – o. Prowincjał został poinformowany o sytuacji, jaka zaszła w naszej wspólnocie w Nowym Sączu przy ul. Skargi oraz o roli, jaką w tej sprawie odegrał o. Mądel. Wobec powagi sytuacji o. Prowincjał – aż do wyjaśnienia całej sprawy – zakazał o. Mądlowi odprawiania Mszy w kościele oraz spowiadania – decyzję tę przekazał mu przez Superiora, ponieważ o. Mądel nie odbierał telefonów od Prowincjała, ani też sam nie zadzwonił do Prowincjała, pomimo iż takie polecenie zostało mu przekazane przez Superiora. O. Superior został też poproszony o to, aby poinformował miejscową wspólnotę o zakazie oraz o powodach tej decyzji. Wbrew doniesieniom medialnym, jest to jedyna – jak do tej pory – sankcja dyscyplinarna nałożona na o. Mądla.

 

2. O. Prowincjał zaprosił następnie o. Mądla na rozmowę w Krakowie w domu kurialnym. Rozmowa ta miała miejsce 17 sierpnia, a w jej trakcie o. Mądel przedstawił swój opis wydarzeń (wcześniej przesłał go o. Prowincjałowi drogą mailową). Oprócz kwestii związanych z sytuacją we Wspólnocie w Nowym Sączu, o. Prowincjał rozmawiał z nim na temat jego statusu w Towarzystwie Jezusowym, warunków odnoszących się do możliwości ostatecznego włączenia w Towarzystwo (przedstawionych o. Mądlowi przez naszego o. Generała) oraz pozwoleń odnoszących się do publikowania i wypowiedzi w mediach, przypominając ogólne zasady obowiązujące w tym względzie każdego jezuitę. Rozmowa ta – trwająca niespełna godzinę – nie została jednak zakończona, ponieważ o. Mądel, pomimo wyraźnych próśb, opuścił pokój Prowincjała.

 

3. Tego samego dnia, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, o. Prowincjał wyjechał na swoje rekolekcje. Po ich zakończeniu podejmie on kolejne próby kontaktu i rozmowy z o. Mądlem oraz Współbraćmi z Nowego Sącza w celu wyjaśnienia całej sprawy.

 

Bardzo proszę wszystkich Współbraci o uszanowanie prywatności całej sprawy i zachowanie się zgodnie z naszym sposobem postępowania. Proszę, aby nikt w tej sprawie nie tylko nie ferował wyroków, nie osądzał i nie komentował, ale też aby nie wypowiadał się publicznie, lecz aby wszystkie ewentualne zapytania kierował do Kurii Prowincji, gdyż tylko ona jest w pełni poinformowana o wszystkim.

 

Proszę o modlitwę w intencji o. Mądla, o. Prowincjała, Współbraci z Nowego Sącza i wszystkich nas w Prowincji – módlmy się o dobre, pełne i sprawiedliwe wyjaśnienie i rozwiązanie tego problemu.

 

AMDG

Jakub Kołacz SJ, socjusz

 

Źródło:jezuici.pl

luk


DATA: 2013-08-21 07:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.