4 czerwca 2018

Komunii dla protestantów nie będzie. Watykan przeciwko niemieckim pomysłom!

(Fot. ANSA/FORUM)

W liście z 25 maja przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary, kardynał-elekt Luis Ladaria nakazał wstrzymanie publikacji przyjętego w lutym przez niemiecki episkopat dokumentu o interkomunii. Dokument wysłał na ręce przewodniczącego niemieckiego Episkopatu, kardynała Reinharda Marxa. Oznacza to sprzeciw papieża wobec pomysłów niemieckich biskupów o ułatwieniu niektórym protestantom dostępu do Sakramentów.  

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał, że zdaniem Franciszka dokument nie jest dostatecznie dojrzały. Uzasadnił to trzema argumentami:

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Kwestia dopuszczenia protestanckich małżonków do Komunii obejmuje wiarę Kościoła i ma znaczenie dla Kościoła powszechnego.

 

– Zezwolenie nie-katolikom na przyjmowanie Komunii nie pozostałoby bez wpływu na stosunki z innymi związkami wyznaniowymi.

 

– Ewentualne dopuszczenie niekatolików do Sakramentów już podlegają pod Kodeks Prawa Kanonicznego, szczególnie pod kanon 844.

 

Prefekt Kongregacji Nauki wiary napisał, że w interpretacji tego kanonu wciąż istnieją otwarte pytania, jednak wyjaśnieniami w tej sprawie zajmują się dykasterie watykańskie. Z drugiej strony głos w sprawie ewentualnej poważnej konieczności udzielenia sakramentów niekatolikom zostanie pozostawiony biskupowi diecezjalnemu.

 

List prefekta Kongregacji Nauki Wiary opublikował w poniedziałek na swoim blogu watykanista Sandro Magister. Jego autentyczność potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

W lutym 2018 roku niemiecki Episkopat ogłosił dokument otwierający drzwi do Komunii świętej dla protestantów z katolickim małżonkiem. Mogliby to uczynić pod warunkiem rozmowy z duszpasterzem i podzielania wiary w Rzeczywistą Obecność. Liberalne stanowisko w tej kwestii poparła większość niemieckich biskupów.

 

Z kolei 3 maja w Watykanie odbyło się spotkanie przedstawicieli niemieckiego Episkopatu (zarówno zwolenników, jak i przeciwników interkomunii) z papieżem. Franciszek nie rozstrzygnął wówczas sprawy, lecz zalecił niemieckim biskupom wypracowanie „w miarę możliwości jednolitego stanowiska”.

 

Zgodnie z kanonem 844 – § 1 „Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy […]”.

Przepisy te mówią o wyjątkach, takich jak:

– zezwolenie wiernym katolickim na przyjmowanie sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od „szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty” o ile „domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu”.

– Ponadto „szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani”.

– Co więcej „jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani”.

 

 

Źródła: ncregister.com / pch24.pl

mjend

 

***

 

Poniżej publikujemy tłumaczenie tekst listu, jaki prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria przesłał 25. maja tego roku do kardynała dr. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Kopie tego dokumentu otrzymali także: kard. dr Rainer Maria Woelki, arcybiskup Kolonii; dr Felix Genn, biskup Münster; dr Karl-Heinz Wiesemann, biskup Spiry; dr Rudolf Voderholzer, biskup Ratyzbony; dr Gerhard Feige, biskup Magdeburga. List został oryginalnie napisany w języku niemieckim.

 

 

Eminencjo, czcigodny Przewodniczący!

 

Na koniec naszej braterskiej rozmowy z dnia 3. maja 2018 roku o dokumencie „Iść z Chrystusem – szukając jedności. Łączone wyznaniowo małżeństwa i wspólny udział w Eucharystii. Wytyczne duszpasterskie Konferencji Episkopatu Niemiec”, uzgodniliśmy, że poinformuję Ojca Świętego o spotkaniu.

 

Już na audiencji w dniu 11. maja 2018 roku rozmawiałem z papieżem Franciszkiem o naszym spotkaniu i przekazałem mu podsumowanie naszej rozmowy. W dniu 24. maja 2018 roku raz jeszcze gruntownie omówiłem z Ojcem Świętym tę kwestię. W efekcie tych spotkań chciałbym za wyraźną zgodą papieża przedstawić [Waszej Eminencji] następujące punkty.

 

1. Różnorodne ekumeniczne wysiłki Konferencji Episkopatu Niemiec, a zwłaszcza pełna zaangażowania współpraca z Radą Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, zasługują na uznanie i szacunek. Wspólne upamiętnienie reformacji w roku 2017 pokazało, że w ostatnich latach i dziesięcioleciach znaleziono podstawę, która umożliwia wspólne dawanie świadectwa na rzecz Jezusa Chrystusa, Zbawcy wszystkich ludzi, oraz silną i zdecydowaną współpracę w wielu obszarach życia publicznego. Zachęca nas to do ufnego postępowania na drodze do coraz głębszej jedności.

 

2. Nasza rozmowa w dniu 3. maja 2018 roku pokazała, że tekst wytycznych podnosi szereg kwestii o olbrzymim znaczeniu. Ojciec Święty doszedł w związku z tym do przekonania, że dokument nie dojrzał jeszcze do publikacji. Zasadnicze powody tej decyzji mogą zostać następująco streszczone:

 

a) W kwestii dopuszczenia do Komunii ewangelickich chrześcijan w mieszanych wyznaniowo małżeństwach chodzi o temat, który dotyczy wiary Kościoła i ma odniesienie do Kościoła powszechnego.

 

b) Kwestia ta ma znaczenie dla stosunków ekumenicznych z innymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi, czego nie można niedoceniać.

 

c) Temat dotyczy prawa Kościoła, przede wszystkim interpretacji kan. 844 KPK. Jako, że w niektórych częściach Kościoła stawia się odnośnie tego otwarte pytania, zlecono już odpowiednim dykasteriom Stolicy Apostolskiej przeprowadzenie szybkiego rozjaśnienia tychże kwestii na poziomie Kościoła powszechnego. Wydaje się szczególnie właściwe, by ocenę o zachodzeniu „pilnej poważnej konieczności” pozostawić biskupowi diecezjalnemu.

 

3. Jest wielkim pragnieniem Ojca Świętego, by w Konferencji Episkopatu Niemiec żywy pozostał duch biskupiej kolegialności. Tak jak podkreślił II Sobór Watykański, ,,Konferencje biskupów mogą dziś wnieść różnorodny i owocny wkład do konkretnego urzeczywistnienia się pragnienia kolegialności” (Konstytucja dogmatyczna Lumen gentium, 23).

 

Powiadamiając o tym [Waszą Eminencję], z braterskim pozdrowieniem i błogosławieństwem,

 

wasz w Panu

Luis F. Ladaria SJ

biskup tytularny Thibica

Prefekt

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram