DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Komunia święta na rękę: co na to Kościół i historia?

Komunia święta na rękę: co na to Kościół i historia?
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Kwestia przyjmowania Komunii świętej na rękę budzi wielkie emocje. Te przesłaniają niekiedy konkretne teologiczne argumenty. Tymczasem Pismo Święte i Tradycja katolicka skłaniają do przyjmowania Komunii świętej na kolanach i do ust. Szereg konkretnych argumentów w tej sprawie przytacza kanadyjski publicysta John Henry-Westen.

 

Argumenty związane z przyjmowaniem Komunii świętej w pozycji klęczącej znajdują się już w Piśmie Świętym. Na przykład w Psalmie 95 czytamy „Wejdźcie, uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył” [Ps 95,6]. Gdy zaś w Nowym Testamencie Piotr Jakub i Jan na Górze Tabor ujrzeli uwielbione Ciało Chrystusa, padli przed nim na twarz. Tymczasem to właśnie uwielbione Ciało Chrystusa przyjmują wierni w Eucharystii. Trudno by nie czynili tego z należytą czcią, wyrażaną także przez postawę ciała.

 

Kościół zabrania odmowy udzielania Komunii wiernemu tylko dlatego, że chce przyjąć ją na język. Potwierdziła to odpowiedź Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 24 lipca 2009 roku opublikowana na Rorate Caeli. Ponadto zgodnie z instrukcją „Redemptoris Sacramentum” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „Przypomina się, że <każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust> (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum” (25.03.2004, nr 92).

 

Jak zauważył rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik „w związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać” (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Dokumenty te  powinny stanowić przestrogę dla wszystkich traktujących wiernych pragnących w tradycyjny sposób przyjąć Ciało Pańskie jak katolików drugiej kategorii.

 

Święty Tomasz z Akwinu stwierdził w Summie Teologicznej, że dotykać Ciała Pańskiego mogą tylko osoby i przedmioty konsekrowane – korporał, kielich oraz ręce kapłanów. Inni ludzie mogą dotykać rękoma Komunii świętej wyłącznie w przypadku nagłej konieczności. 

 

Wypowiedzi wybitnych ludzi współczesnego Kościoła również stanowią zachętę do Komunii na w tradycyjnej formie. W 2008 roku Benedykt XVI zdecydował się udzielać Komunii świętej wyłącznie na klęcząco i na język, o czym informuje strona Watykanu. Również kardynał Robert Sarah we wstępie do książki z 2018 poświęconej Komunii na rękę wzywał do pokornego przyjmowania Komunii na kolanach i na język. Podkreślił, że walka z siłami ciemności dotyczy właśnie Eucharystii. 

 

Z kolei biskup Atanazy Schneider wyraził dotyczące ryzyka profanacji Cząstek Komunii świętej – ich spadnięcia na ziemię i podeptania. Podkreśla również, że dawna praktyka Kościoła udzielania Komunii świętej na rękę różniła się od tej współczesnej. Eucharystii udzielano na prawą rękę i zachowywano o wiele bardziej restrykcyjne zasady dotyczące jej przyjmowania. W szczególności dotyczyły one dbania o Partykuły. Biskup zwrócił też uwagę na zapomnianą już praktykę udzielania Komunii przez specjalną chustkę-puryfikator. Umożliwia to zachowanie pełnej higieny i uniknięcie ryzyka profanacji. Dodajmy, że innym rozwiązaniem jest Komunia święta duchowa. Choć nie zastępuje ona w pełni przyjęcia rzeczywistego Ciała Pańskiego, to również może stanowić źródło wielu łask.

 

W pewnym etapie historycznym Komunia na rękę była propagowana wprost w celu zniszczenia wiary. Protestancki reformator w XVI wieku Marcin Bucer przekonał Thomasa Cranmera heretyckiego arcybiskupa Canterbury, by ten nie udzielał Komunii na język. Według Bucera praktyka ta służyła wywyższaniu się księży nad wiernych oraz wspierała fałszywą jego zdaniem cześć wobec Najświętszego Sakramentu. Heretyk wprost więc propagował Komunię na rękę specjalnie w celu walki z wiarą w Realną Obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Tymczasem jak podkreślił święty Jan Paweł II, w kwestii czci wobec Najświętszego Sakramentu nie można przesadzić, gdyż to w Nim zawiera się nasze zbawienie.  

 

Źródła: lifesitenews/com / vatican.va / biskup Juan Rodolfo Laise  „Komunia św. na rękę?” / pch24.pl

mjend

 

Czytaj także:
DATA: 2020-06-26 11:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli się dopuszcza takie przyjmowanie komuni to musi to być uargumentowane teologicznie. Więc czy nie jest to związane z podziałem na biednych i bogatych przy jednoczesnym likwidowaniu balaskow, likwidowaniu tej niedostępnej sfery. Do ręki podaje się żywność biednym. Poza tym ma to być z konieczności przez pandemie czyli wszyscy muszą przyslowiowo zacisnąć zęby i się do tego przymusic ale czy zamiast tego nie zaciskaja przyslowiowych pięści.
4 miesiące temu / Lok
 
Komunia Święta na rękę to w naszym kraju podążanie w kierunku cywilizacji luteranskiej bo na tym się to nigdy nie skończy a pewnie też podążanie w kierunku cywilizacji turanskiej. Wiadomo co to oznacza.
4 miesiące temu / niepakt
 
Kapłan nie jest nadzorcą,aby miał kontrolować czy ktoś godnie spożywa hostię.Zresztą godnie to nie znaczy w jaki sposób.Wnaszej parafii komunie św.zawsze spożywa dwoje ,o których wszyscy wiemy ,że porzucili dotychczasowe rodzinki i stworzyli sobie nową komórkę społeczną.Czy jeśli przyjmują do ust to robią to godnie?
4 miesiące temu / Ina
 
Nie wiem dlaczego księża nie udzielają komunii św. przy balaskach,które jakimś cudem znikły z wielu kosciolów. Starsi czy chorzymogli wtedy ukleknąć i przyjąć godnie Ciało Pańskie Kard Sarah w swoim wystąpieniu podkreślił że Watykan nigdy nie nakazał przyjmowania z komunii senatu stojąco ani nie narzucił przyjmowania jej na stojąco. To wymyślili lokalni biskupi, aby rozdać komunię jak nas ybciej
4 miesiące temu / Anks
 
W przypadku starszych najlepszym sposobem podawanie Komuni Św do ust. Żeby wyreczac we wszystkim. Także nie potrafią zadbać sami o wszelkie względy bezpieczeństwa.
4 miesiące temu / Tak tylko.
 
Starsi mają problem z przyklęknięciem - nie ze względu na brak szacunku - ale z powodu kondycji fizycznej. Św. Paweł do Kolosan pisał:"W Nim bowiem mieszka cała Pełnia Bóstwa, na sposób ciała ? jest Głową wszelkiej Zwierzchności i Władzy"; o tym należy pamiętać gdy przyjmuje się komunie świętą.
4 miesiące temu / t
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.