DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Dziwię się że mimo tylu dowodów na to że Komunia na rękę jest po prostu niegodna, zwolennicy dalej swoje. Swoja drogą jest też bardziej niebezpieczna, bo skąd wiecie co macie na rękach? Ile klamek dotykaliście wcześniej? Przecież wirusolodzy mówią wprost że przyjmowanie Komunii na rękę nie jest wcale bezpieczniejsze.
4 miesiące temu / bjs
 
Idąc na Mszę Świętą zauważyłem wchodzącego przede mną pana w podeszłym wieku, który intensywnie kichał oczywiście cały czas zasłaniając przy tym nos i usta ręką. Tą samą ręką otworzył drzwi kościoła, później oparł się o ławkę. Wchodzące za nim osoby chwytały tą samą klamkę, a niektóre z nich oprały się dłonią o tę samą ławkę. Zastanawiam się ile wydzielin tego pana zostało na rekach idących za nim osób? A w takich sytuacjach codziennie uczestniczymy nieustannie; w podroży, w pracy, nawet otwierając własny samochód czy drzwi naszego mieszkania. Nie poruszając już argumentów teologicznych profanacji Ciała Pana Jezusa, lecz tylko ze względów higienicznych zachęcam wszystkich do pryzmowania Najświętszego Sakramentu bezpośrednio do ust z rąk kapłana.
4 miesiące temu / Karol
 
Zadnej reki, tylko apostołowie, kapłani, inaczej po smierci beda rece czarne, to nie zarty. Protestntyzacja kosciola chce dalej postepowac. NIe dajmy sie, modlmy sie na różańcu. Wielka jest to br on przeciw wszelkim odstepstwom od prawdy...
6 miesięcy temu / non possumus
 
Chrystus powiedział: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy..." BIERZCIE. Gdy, daj Boże, pandemia ustąpi, a ja wciąż będę żył, znowu będę przyjmował komunię do ust. Dzisiaj 15.03 przyjąłem po raz drugi w życiu na rękę.
6 miesięcy temu / Andrzej
 
Cyt."Komunia na rękę jest bezpodstawnym nadużyciem, jest pułapką zastawioną na wiarę każdego katolika." otoz to! warto jeszcze doczytac do tego Kardynał Sarah: powszechnie udzielana Komunia na rękę to część ataku Szatana na Eucharystię ,dostepne w calosci tutaj na portalu.
6 miesięcy temu / Nick
 
Zmarły biskup wypisywał subiektywne dyrdymały. Do chwili przeczytania tego artykułu nie miałem wyrobionego zdania jakie przyjmowanie komunikantu jest kanoniczne, a jakie nie. Teraz wiem że i do ust, i na rękę są tak samo ważnym polączeniem sie z Chrystusem. Kościół Bizantyjski Wschodni do dzisiaj podaje prosforę do ręki, a tradycja ta sięga początków chrześcijaństwa, Kościoła niepodzielonego. Więc Biskup pisał dziwne co najmniej tezy nie mająca poparcia hoistorycznego ani w tradycji Kościoła. Możę w tradycji na krótką metę... Apostolowie, pierwsi biskupi naśladowali Chrystusa. Łamali chleb i podawali wiernym do ręki. Zbytnie filozofowanie prowadzi na manowce , jak widać po zwolennikach podawania Hostii jedynie do ust wiernych.
6 miesięcy temu / Andreas
 
Kolejna dyskusja o naturze i hierarchii wartości, co ważniejsze: forma widziana przez ludzi czy treść serce widziane tylko przez Boga ? Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Mt 6,1-6.16-18
6 miesięcy temu / GR
 
to jest jakaś epidemia, wszędzie przymusowa Komunia na rękę, wszyscy powołują się na dekret, przeczytałem dekret Episkopatu, który wszyscy powielają, a więc sławetny pkt 2 b >>> nie ma tam nic o nakazie, ale o zachęcie, w tym dekrecie z dnia 12 marca nic nie ma na temat Komunii do ust, natomiast w archidiecezji Poznańskiej jest rozszerzony dekret np o informacje w pkt 5 o przyjmowaniu Komunii do ust. W ogólnopolskim dekrecie tego nie ma. Ludzi do Kościoła parę osób zamiast 50, to jest wojna sensus humanity vs sensus fidei. Komunia na rękę jest bezpodstawnym nadużyciem, jest pułapką zastawioną na wiarę każdego katolika. W takim wypadku rzeczywiście lepiej skorzystać z dyspensy, niż ponieść jakąś szkodę na wierze!
6 miesięcy temu / Polonia
 
ponadto w dobie koronawirusa: 1. Kto klęczy jest dalej od "oddechu Kapłana" 2. Co jest czyściej: do ust z umytych rąk, czy do rak, które tylko w drodze do kościoła dotykały kluczy, co najmniej 2 klamek i pieniążków na tacę? 3. Jest też "sposób" na puste kropielnice. Czy nie można zabrać święconej wody do domu? Czy Ksiądz nie może przejść przez kościół i pokropić lud metodą "bezdotykową"?
6 miesięcy temu / rajmundz
 
@Murem - w same sedno, dobrze wypunktowane. Ja również uważam, że przyjmowanie Ciała i Krwi Pana nie jest godne moich zewnętrznych części ciała - dłoni, lecz wnętrza czystego ducha. Przyjmowanie Przenajświętszego Ciała na dłoń poddaje ponadto w wątpliwość, graniczącą niemal z pewnością, że dopuszczamy się profanacji, chociażby poprzez brak lavabo. Ja u siebie nie widziałem też aby szafarze dokonywali lavabo, a ich posługa jest nadużywana, bo pośpiech, bo 1 minuta dłużej w Świątyni to strata czasu ? !
6 miesięcy temu / odszkodowania
 
Życie we wspólnocie czy to narodowej, czy religijnej wymaga dyscypliny. A tu klażdy chce być mądrzejszy albo bardziej święty od papieża.
6 miesięcy temu / eeeeeeeeeeeee
 
Biedny czlowiecze czy myslisz ze wezmiesz w reke Boga ktory jest tak jak w Niebie tak i na ziemi w Przenajswietrzym Sakramencie i nie ma zadnej roznicy ,przed ktorym Aniolowie upadaja na twarz. Czy myslisz ze pojdziesz do Nieba i wezmiesz Stworce Nieba w rece? a bycmoze wcale nie pojdziesz do Nieba ? Ktoz jak Bog!
6 miesięcy temu / Nick
 
W obecnym czasie aby nie ryzykować ani zakażenia ani uronienia Partykuł warto pomyśleć o Komunii duchowej, ew. do ust przez specjalny puryfikator.
6 miesięcy temu / Tarzan
 
w 2005 roku abp Gądecki popierał komunie na rękę
6 miesięcy temu / ale
 
@Szafarz Otrzymał Pan błogosławieństwo nie do sprawiania radości choremu, ale do służby Bogu w nadzwyczajnych okolicznościach. Radość chorym można sprawić również prywatną wizytą. Czy zastanawiał się Pan w jaki sposób chory się wyspowiada, skoro to nie ksiądz przyszedł, lecz świecki szafarz X? Czy przez to nie naraża Pan chorego np. na pokusę przyjęcia Komuni Świętej świętokradzko? Bo może chory też nie chce szafarzowi X zrobić przykrości, skoro widzi, że szafarz X tak bardzo się swoją posługą szczyci, że niemal się unosi pod sufitem, tak go rozpiera duma. A co znaczy wyrażenie, którego Pan użył: "DAJE SIĘ KOMUNIĘ NA RĘKĘ" - jest Pan kelnerem, który podaje gościom co i jak sobie zażyczą? Nie wnika Pan w istotę swojej służby, a może powinien. Już sama nazwa - szafarz NADzwyczajny - może Panu sporo powiedzieć o istocie Pańskiej posługi.
6 miesięcy temu / Murem
 
@Specjalnedłon Sakrament święceń konsekruje całe ciało duchownego, które w ten sposób przeznaczone jest do świętych czynności. Diakon również ma udział w sakramencie święceń, a więc i jego ciało jest poświęcone. Szafarz nadzwyczajny otrzymuje jedynie błogosławieństwo na wypadek nadzwyczajnych okoliczności. Ręce kapłana są namaszczane specjalnie, bo odtąd jego ręce będą służyć Chrystusowi aby ofiarowywać Najświętsze Ciało i Krew Bogu Ojcu w Ofierze Mszy Świętej. Wielu stosuje argument o namaszczeniu rąk, ponieważ argument ten zastosowal św. Tomasz. Jednak św. Tomasz napisał owszem o konsekrowanych rękach, ale nie w oderwaniu od konsekracji całego ciała. Ci, którzy stosują ów argument, pozbawiają go nieco pierwotnego kontekstu, stąd wychodzi koślawo, jak gdyby diakon nie był uwzględniony. Ręce diakona są również poświęcone i oddane służbie Bożej, tak jak i całe ciało diakona, naturalnie odpowiednio do stopnia sakramentu święceń.
6 miesięcy temu / Murem
 
@matematyk Analizując chłodno Pańskie wypowiedzi nasuwa się pytanie: dlaczego Pan zgodził się być szafarzem skoro występują zmienne: a rozumie Pan, że zwyczajne duszpasterstwo nie wymaga posługi szafarza nadzwyczajnego, b przyjął Pan błogosławieństwo z zaznaczeniem, że tylko na wypadek systuacji nadzwyczajnej, c najwyraźniej nie zaznaczył Pan tego na tyle dobitnie aby uniknąć bycia wmontowanym w zwyczajną posługę należącą do kapłana, d zgodził się Pan głównie ze względu na sentyment do 90-letniej chorej, jeśli dobrze rozumiem, e skoro 90-latka nie ma dostępu do kapłana, kto ją spowiada, co z ostatnim namaszczeniem, f z Pana prywatnej wizyty na pewno chora też się ucieszy, g wizyta kapłana skutkuje większą łaską, np. przez spowiedź. Jak Pan widzi, analiza tych zmiennych daje pewien obraz sytuacji, który pozwala zasugerować Panu pytanie: jakie są rzeczywiste intencje przyjęcia posługi nadzwyczajnej, którą realizuje Pan w okolicznościach zwyczajnych?
6 miesięcy temu / Murem
 
Nie wnikam w istotę sporu. Już teraz jak wierny poprosi daje się komunie na rękę. A czy będę miał czarne ręce po smierci? Nie wiem. Ale widzę radość w oczach chorego który leży i do kościoła nie pójdzie a zawsze tam chodził. Radość, że on nie może przyjść ale Pan Jezus trochę z moją pomocą przyszedł do niego. Bo po to są szafarze. A że rozdają na mszy: tylko czasami.
6 miesięcy temu / Szafarz
 
komunia na rękę to profanacja i wymysł modernistów koronawirus to pretekst dla tych kryptomasonów
6 miesięcy temu / Trydent
 
@Credo In Unum D - z łacińskiego nicka wnioskuję, że Tradycja Kościoła coś dla Ciebie znaczy, więc diakon może rozdawać komunie także na Tridentinie i nie jest to żaden brak szacunku dla Pana Jezusa. Konsekracja rąk prezbitera jest dla dokonania przeistoczenia a nie dotykania Ciała Chrystusowego. O szafarzach nic nie pisałem.
6 miesięcy temu / Specjalne dłon
 
@ Specjalne dłon To że diakoni czy szafarze rozdają Komunię Świętą dotykając Ciała Pańskiego swoimi niekonsekrowanymi dłońmi nie znaczy, że jest to godne i właściwe i wcale argumentu o różnicy między dłońmi kapłana a świeckiego nie obala. Raczej potwierdza raz jeszcze jak wiele błędnych postaw i zachowań, niegodnych i koniecznych do zaniechania utrwala się w świadomości wiernych jako niegroźnych czy nic nie znaczących.
6 miesięcy temu / Credo In Unum D
 
Najwyższym wyrazem uniżenia stosowanym w liturgii nie jest klęczenie tylko prostratio - leżenie krzyżem. Gdyby w obrzędzie Komunii Św. chodziło o dokonanie jak największego uniżenia przed Bogiem - należało by przyjmować Komunię leżąc krzyżem.
6 miesięcy temu / Z serca bowiem
 
Z tymi dłońmi kapłana to się ksiądz biskup zagalopował. Ksiądz prezbiter ma konsekrowane ręce do dokonywania przeistoczenia. Zwyczajnym szafarzem Komunii Św. obok biskupa i prezbitera jest także DIAKON. Od kiedy w obrzędzie świeceń diakonatu jest namaszczenie dłoni? No właśnie, nie ma! Więc diakon nie ma konsekrowanych dłoni, a jest powołany do rozdzielania Komunii Świętej. I argument o porównaniu dłoni świeckich niekonsekrowanych z kapłańskimi konsekrowanymi - upada.
6 miesięcy temu / Specjalne dłon
 
Komunia sw. Na reke swiadczy przede wszystkim o zniknieciu ofiary Chrystusa. Art 17 OWDMR, wskazuje, ze sprawowana jest pamitka uczty. Jesli tak jest, to pokarm kazdy bjerze sam, wklada do ust. Zas w czasach epidemi i nieszczescia, nie ucztuje sie, gdyz uczta jest forma okazywania radosci. Tak wiec zmiana zwyczaju, zmienie tresc i doktryne. Zamiast ofiary, przeblagania, uwielbienia, odkupienia i zadosc uczynienia... uczta, ktora jest pamiatka!
6 miesięcy temu / Trad
 
Ja myślałem że w tym artykule pojawią się argumenty dotyczące kwestii higienicznych. To one przecież mają kluczowe znaczenie w decyzji co do przyjmowania Eucharystii w ten czy inny sposób. Tymczasem to wszystko co napisano, ma cechy sporu pomiędzy tradycjonalistami a modernistami i nie ma nic wspólnego z aktualnym tematem epidemii koronawirusa. Niestety treść artykułu mnie zawiodła, biorąc pod uwagę treść wstępnego akapitu.
6 miesięcy temu / michael112
 
Słabe to. Naprawdę, można było się bardziej postarać z argumentacją jak również o dowody. Powód niedopuszczalność przyjmowania komunii na rękę jest jeden i oczywisty. Na rękach zostają drobinki komunikantu a co za tym idzie jest wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że dojdzie do zbezczeszczenia Ciała Chrystusa. Dłonie kapłana nie są specjalnie namaszczone, ale ksiądz po prostu obmywa ręce od razu po komunii i ma kontakt z naczyniami liturgicznymi.
6 miesięcy temu / Robert
 
Mnie osobiście przekonuje Leszek Dokowicz. Twierdzi on bowiem, że diabeł zapytany podczas pamiętnego egzorcyzmu Anneliese Michel w Niemczech, dlaczego tak się cieszy, odpowiedział mniej więcej: "Bo wreszcie udało nam się uzyskać to, by Go Chrystusa przyjmowali na rękę". Michał Obrębski
6 miesięcy temu / Michał Obrębs
 
Jezus powiedzial tak wszystkim apostolom a nie wszystkim ludziom.
6 miesięcy temu / @Boleslaw
 
Komunia na reke JEST ZNIEWAGA CHRYSTUSA!!! TRZEBA WIEDZIEC KIM JESTES CZLOWIECZE I PRZED KIM KLEKASZ!! MATKA BOZA MOWI ZE W TEN SPOSOB ZNIEWAZAMY JEJ SYNA!!! TYMBARDZIEJ SWIECCY SZAFARZE KTORYCH DLONIE BEDA CZARNE PO SMIERCI!! NIE WOLNO1! TYLKO DO UST!!
11 miesięcy temu / espada
 
WAŻNE
ponad 1 rok temu / Mateusz Ceglak
 
Komunia "na rękę" nie ma żadnej sprzeczności, bowiem Jezus powiedział: bierzcie i jedzcie z tego wszyscy...
ponad 1 rok temu / Bolesław
 
@ matematyk: Szczęść Ci Boże! Jesteś bezsprzecznie zacnym człowiekiem!
ponad 1 rok temu / Karol
 
Uważam,że tylko na kolanach przyjąć Boga i jestem szczęśliwy,że pokornie mogę
ponad 1 rok temu / Tf
 
"Redemptionis Sacramentum" raz jeszcze: 94. Nie wolno samym wiernym ?brać konsekrowanego Chleba ani kielicha Krwi Pańskiej, ani tym bardziej przekazywać między sobą z rąk do rąk?181. Podobnie należy wyeliminować nadużycie polegające na tym, że nowożeńcy w czasie Mszy świętej ślubnej udzielają sobie wzajemnie Komunii świętej.
ponad 1 rok temu / T8
 
A co na ten temat dokumenty Kościoła? List Jana Pawła II Dominicae Cenae 1980 r.: ?Dotykanie konsekrowanych hostii, a także rozdawanie ich własnymi rękoma, jest właśnie przywilejem wyświęconych.?
ponad 1 rok temu / Marc
 
do matematyk - Przeczytaj książkę, którą poleciłem - "Ostrzeżenia z zaświatów". Po jej przeczytaniu nie będziesz miał wątpliwości, że nie wolno ci czynić tego co czynisz.
ponad 1 rok temu / Igor
 
A propos czarnych rąk u zmarłych szafarzy, o których pisała np. u Maria Simma - jest to jej interpretacja. I ja jej absolutnie wierzę. Ale wydaje mi się, że nie każdy przypadek jest taki sam. Poza tym sam niejednokrotnie prosiłem Pana Boga, że jeśli go moja posługa znieważa, to niech mnie tak doświadczy, abym stał się świadectwem dla innych. A światło z Nieba chyba dostaję, bo gdy ostatnio pojawił się u nas nowy rezydent-emeryt, który dwa razy niemal siłą wcisnął mi cyborium, choć nie było potrzeby, to zaraz pojawiły się wątpliwości i nie przespane noce. Oczywiście za każdym razem rozmawiałem z nim po Mszy św., bo nie chciałem w trakcie Mszy "przepychanek" przy ołtarzu. I tym samym wracamy do punktu wyjścia, czyli dlaczego kapłani nie mają takiej wrażliwości na kult Najświętszego Sakramentu? Chyba będę musiał się z tym udać do abpa Gądeckiego. Wszystkich proszę o modlitwę i dziękuję za komentarze, również te krytyczne. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / matematyk
 
Oczywiście nie sądzę, że to mnie może zwolnić z odpowiedzialności, ale proszę Pana o światło. Po tym jak pojawiły się wątpliwości, które wielu kapłanów chciało we mnie wyciszyć, udałem się do świątobliwego księdza na Wildzie w Poznaniu po radę. Później odbyłem rozmowę z proboszczem i za jego namową postanowiłem pozostać na kolejny rok, pod warunkiem, że nie będę komunikować na Mszy św. Zrobiłem to głównie ze względu na "moją 90-letnią chorą", która zawsze z taką radością mnie przyjmuje. Do tych, którzy twierdzą, że Komunia św. od nadzwyczajnych szafarzy nie przynosi łask chorym - doświadczenia moje, i moich współbraci każą mówić co innego. Jest to wielka radość dla nich i dla nas tak wielka, że czasem pojawiają się łzy w oczach. Oczywiście lepiej byłoby, żeby poszedł do niej ksiądz, ale czy by poszedł? Zdarzało mi się nieraz zjeżdżać np. z Wrocławia do Poznania i z powrotem, bo byliśmy akurat u znajomych, aby moja chora otrzymała nieoceniony dar Komunii ś
ponad 1 rok temu / matematyk
 
Niestety redakcja z niewiadomych przyczyn nie opublikowała mojego poprzedniego komentarza - był tam cytat z książki abpa Lengi, str. 72-73, o nadzwyczajnych szafarzach. Do wszystkich tu obecnych - abp Lenga również nie podważa faktu, że w sytuacjach koniecznych ta posługa ma swoje uzasadnienie. Podobnie jest napisane w książce M. Simmy - ogólnie dusze czyśćcowe twierdzą, że posługa ta nie szczególnie wpisuje się w plany Nieba, jednak w sytuacjach nadzwyczajnych jest usprawiedliwiona. Konserwatywni biskupi piszą/mówią jedynie o udzielaniu Komunii Świętej w trakcie Eucharystii. Moje osobiste doświadczenia są takie: niedługo po tym jak zostałem nadzwyczajnym szafarzem dość szybko odezwało się sumienie, o co zresztą Pana Boga prosiłem. Staram się żyć modlitwą - codziennie staram się odmówić m.in. cztery części różańca, być na Eucharystii , odmawiam także Tajemnicę Szczęścia, 12-letnią modlitwę do Krwi Chrystusa. Jestem też niewolnikiem NMP wg nabożeństwa św. Ludwika
ponad 1 rok temu / matematyk
 
@ Igor: Szafarze nadzwyczajni czyli świeccy upoważnieni do przenoszenia i udzielania Najświętszego Sakramentu, istnieli od zarania Kościoła. Najsłynniejszym był bohaterski młodzieniec - Św. Tarsycjusz z III w. Instytucja ta została wskrzeszona współcześnie w kilku etapach. Od Instrukcji Fidei custos Św. Pawła VI z 1969 r. po Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r., kanon 910, Św. Jana Pawła II. Czy kanonizacje tych papieży też kwestionujesz?!
ponad 1 rok temu / Karol
 
cd. o Profanacji Najświętszej Świętości jaką jest Ciało i Krew Pańska, a której to profanacji dopuszczają się szafarze, jest tyle informacji, że wystarczy tylko chcieć się z nimi zapoznać i prosić Boga o łaskę poznania prawdy, a każdemu szczerze proszącemu Pan Bóg nie odmówi. W taki sposób rozwala się Kościół od środka: Szafarze udzielający Komunii Św i zanoszący Ją do chorych bezprawnie - wbrew woli Boga, tańce w Kościołach, kobiety wchodzące na ambony, bodajże Prymas Wyszyński mówił, że Jedna kobieta w prezbiterium udaremnia 40 powołań kapłańskich z danej parafii. A odnosi się nie tylko do ?szafarek?, ale i do wszystkich ?lektorek? i ?kaznodziejek?, itd. itd. Rozwalanie Kościoła trwa i to często przez tych, którzy są własnie Biskupami, Proboszczami. Mówi o tym wszystkim Abp. Lenga. Polecam słuchać tego jakże mądrego Kapłana. Więc przeciwstawmy się niszczeniu wiary, protestantyzacji Kościoła.
ponad 1 rok temu / Augustyn
 
A skąd wiecie, że Ci którzy powołali Szafarzy to nie są masoni? Zapytajcie Abp. Lengę, Ks. Piotra Glasa -egzorcystę, Kardynała Raymonda Leo Burka, Athanasiusa Schneidera, a oni wam powiedzą wszyscy to samo, że Szafarze nie mogą udzielac Ciała Pańskiego , ani dotykać Świętych rzeczy typu Kielicha do Mszy itd. Zresztą Abp. Lenga wypowiadał się już na ten temat. Szafarze są powołani wbrew woli Bożej. Każdy SZafarz grzeszy i to bardzo ciężko.
ponad 1 rok temu / Igor
 
Ad. Igor, to Pan nie rozumie niczego z nauki Kościoła. Żal mi Pana. Żaden szafarz nigdy nie zastąpi kapłana przynajmniej tam, gdzie jeszcze sa księża.
ponad 1 rok temu / Maryna
 
Na wakacjach byłem w Neapolu. W czasie mszy tam na miejscu ksiądz ogłosił, że będzie udzielał Komunii wyłącznie do ust. Bo takie jest polecenie tamtejszego biskupa, a przyczyną były kradzieże Ciała Pańskiego. Nie bądźcie pyszni, że u nas w Polsce jest dobrze i wszyscy się mają od nas uczyć pokornego katolicyzmu. Bo wcale tak nie jest. Bądźcie pokorni. Z Panem Bogiem!
ponad 1 rok temu / Marcin
 
@ matematyk: 100/100 i szczerze podziwiam opanowanie...
ponad 1 rok temu / Karol
 
@ Igor: Szkoda mi czasu na takie lektury. Jeszcze raz apeluję o ogarnięcie się. Kroczysz niewłaściwą ścieżką. Czy negujesz, że posługa szafarzy nadzwyczajnych jest legalna? Jeśli uważasz, że nie - jesteś poza Kościołem! Ale to Twój wybór...
ponad 1 rok temu / Karol
 
Bóg zapłać wszystkim za cenne rady. Potrzeba nam jednak roztropności w działaniu i wspólnej modlitwy za siebie nawzajem, nawet jeśli trochę inaczej widzimy pewne sprawy bo żyjemy w czasie wielkiego zamętu. Oczywiście widziałem wiele bardzo krytycznych materiałów na temat Szafarzy Nadzwyczajnych. Prosiłem i proszę Pana także o mądrość i rozwagę oraz odwagę - z jednej strony najłatwiej przed wszystkim uciekać, można też bać się w drugą stronę, np. bać się twardo, ale z miłością skrytykować, nawet przełożonego. Kościół powołał tę funkcję w jakimś celu. Jeśli więc jest się temu celowi oraz przepisom wiernym, to wydaje mi się, że nie może być tu mowy o grzechu. Czy ksiądz Natanek jest w komunii z Kościołem? Czy mówienie, że jest się w "stałym kontakcie z Niebem" nie jest wyrazem pychy. Pamiętajmy, że święci nawet doświadczeni przez zwierzchników byli zawsze pokorni i posłuszni. A konserwatywni biskupi wypowiadają się zupełnie w innym tonie niż Natanek w tym temacie.
ponad 1 rok temu / matematyk
 
W każdej jednej sytuacji jest lepiej dla człowieka przyjąć Komunię Św. duchowo niż z rąk szafarza. Grzeszy ciężko aktem Profanacji i szafarz i osoba przyjmująca od niego Komunię Św.
ponad 1 rok temu / Igor
 
Do KArol - człowieku doprawdy nie wiesz co mówisz. Przeczytaj to co podałem i posłuchaj tego co podałem, to poznasz prawdę. Szafarze wcześniej nie istnieli. Nawet Abp Lenga opowiada, że całe lata nie przyjmowali Komunii Sw. bo nie było Mszy Św., ani Kapłana i nikt w tamtych czasach nie śmiał powoływać żadnego SZafarza do wykonywania takiej posługi, bo ona jest NALEŻNA TYLKO I WYŁĄCZNIE KAPŁANOWI. Jeśli nie ma Kapłana to lepiej dla wiernego iżby przyjął Komunię Św. duchowo, niż popełnił grzech świętokradztwa i przyjął Komunię Św. z łap szafarza świeckiego. Szafarzem Sakramentów jest tylko i wyłącznie Kapłan. Nikt inny nie może tego za niego robić.Posługa Szafarzy świeckich nie jest dobra i pożądana w jakiejkolwiek sytuacji, a jest cięzkim grzechem i aktem Profanacji Najświętszego Sakramentu. Doedukuj się, a potem pisz. Poczytaj, posłuchaj co poleciłem i proś Boga o łaskę, żebyś potrafił to zrozumieć i wtedy pisz.
ponad 1 rok temu / Igor
 
@ Igor: Ogarnij się, bo bajdurzysz! Przez takie "zakręcone" teskty całe czcigodne środowisko tradycjonalistyczne staje się obiektem drwin. Posługa szafarzy nadzwyczajnych jest LEGALNA w KK, czy to Ci się podoba, czy nie! Problem pojawia się wtedy, gdy kapłani, z osobistego lenistwa i dla własnej wygody, zaczynają notorycznie wyręczać się szafarzami. Jak sobie wyobrażasz, na małych parafiach z 1 kapłanem i np. dodatkową kaplicą filialną, niedzielne wizyty księdza u WSZYSTKICH chorych, którzy pragną przyjąć Najświętszy Sakrament?! W tym zakresie posługa szafarzy jest nie tylko godziwa, ale i wprost pożądana dla dobra wiernych.
ponad 1 rok temu / Karol
 
Każdy człowiek przyjmując Komunię Św. z rąk Szafarza nawet chory dopuszcza się strasznego grzechu, podobnie jak ów Szafarz, który mu Komunii Św. udziela. Chorzy proście i wymagajcie od Kapłanów, żeby przysyłano wam do domu Kapłanów z Ciałem Pańskim, z góry mówcie, żeby wam nie przysyłano SZafarzy. Jesli tego nie czynicie, a przyjmujcie SZafarza i Komunię Św. od niego bierzecie udział w Profanacji Najświętszego Sakramentu i zamiast łaski, macie na sumieniu straszny grzech. Słuchajcie w tej kwestii Ks. Natanka. On bardzo mocno o tym mówi. Wpiszcie hasło: Szafarze Ks. Natanek i sluchajcie, słuchajcie, słuchajcie - URATUJECIE SWOJE DUSZE !!! Przeczytajcie Ojciec Bonawentura Meyer - Ostrzeżenie z zaświatów, a poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.
ponad 1 rok temu / Igor
 
i z tego, że ty swoimi niegodnymi łapami, udzielałeś im Ciała Pańskiego. Porzuć to jak najszybciej, bo czeka Cię straszna kara.
ponad 1 rok temu / Do 'matematyk'
 
Do matematyk - Czym szybciej przeczytaj książkę pt: "Ostrzeżenie z zaświatów" - Ojciec Bonawentura Meyer dostępna w pliku pdf w necie, a także Świadectwo byłego Szafarza - także dostępne w necie. Posłuchaj także: Szafarze Ks. Natanek wpisz to hasło w internet wybierz opcję filmy i słuchaj po kolei nagrań na których mówi Ks. Natanek na temat tego czego dopuszczają się Szafarze. Bycie SZafarzem jest CIEŻKIM grzechem, który Pan Bóg kara spaloną dłonią zaraz po śmierci człowieka, który udziela Komunię Św. Żaden, podkreślam żaden człowiek nie ma prawa dotyka Ciała Pańskiego, bo jego ręce nie są Konsekrowane, tak jak ręce Kapłana. Taki człowiek ściąga gniew Boży na siebie i swoją rodzinę. Nie wolno Ci zanosić i udzielać Ciała Pańskiego nawet chorym, to jest Rola i ZAdanie Kapłana. Będziesz po śmierci straszliwie odpowiadał za swój grzech, będziesz po śmierci miał upalne czarne dłonie i będziesz odpowiadał za zatrzymane tym chorym ludziom łaski, na wskutek tego, że ty
ponad 1 rok temu / Do 'matematyk'
 
Jakże to przykre, że zły przykład idzie z góry od samych księży. Wszak to od nich zależy, czy Komunia święta będzie udzielana na klęcząco, czy na stojąco, do ust, czy na rękę. Nawet, gdy wierny wyciąga rękę, to kapłan może odmówić udzielenia Komunii w ten sposób dając jasny przekaz, że udzieli ją wyłącznie do ust. Jeśli zaś kapłani udzielają na rękę, to zły zwyczaj się upowszechnia. Nie mogę zrozumieć dlaczego sami kapłani nie dbają o należyty szacunek do Najświętszego Sakramentu? Czego ich uczą w tych seminariach? antropocentryzmu, niewiary w realną obecność Ciała Chrystusa? Zaś to, co napisał matematyk jest niepokojące, wskazuje, że księża zaczynają traktować swoje zadania jako przykry obowiązek, byle szybko odprawić Mszę świętą, zrzucić zadanie rozdawania Komunii szafarzom i mieć wolny czas dla siebie. Dobrze, że jeszcze nie wymyślono automatów do Komunii, podobnych do automatów do kawy czy batoników. Oby ktoś w końcu zatrzymał te wszystkie aberracje.
ponad 1 rok temu / tradycja
 
@ tradycja: W mojej małej, niemal wiejskiej, parafii na obrzeżu Poznania obserwuję, jak upowszechnia się gorszący zwyczaj przyjmowania Komunii Św. na rękę. Jeszcze 3 - 4 lata temu była to 1 słownie: jedna osoba na "mojej" niedzielnej Mszy Św. Obecnie są to 3 - 4 osoby. Zły przykład niestety działa i, o dziwo, hołdują mu osoby z mojego pokolenia 60-latków!
ponad 1 rok temu / Karol
 
@ trooper: Wiem, że jestem usprawiedliwiony moją dysfunkcją. Przy balaskach jednak przyklęknięcie i powstanie nie stanowiłoby dla mnie żadnego problemu. Pamiętam z mego dzieciństwa, że postawę klęczącą zachowywali wtedy nawet bardzo sędziwi ludzie i wyjątki zdarzały się naprawdę rzadko!
ponad 1 rok temu / Karol
 
@ matematyk: Również zamieszkuję na terenie Archidiecezji Poznańskiej i dlatego tym bardziej dziękuję za te uwagi. W pełni podzielam Twoje stanowisko. JEŚLI już wprowadzono posługę szafarza nadzwyczajnego, to powinna ona ograniczać się właśnie do coniedzielnego objazdu chorych, którzy pragną przyjąć Komunię Św. I na marginesie: również obserwuję nadużycia wśród kapłanów w zakresie sprawowania kultu Najświętszego Sakramentu...
ponad 1 rok temu / Karol
 
Szanowna Redakcjo, w komentarzach nie pojawiają się nawiasy. Pozdrawiam
ponad 1 rok temu / matematyk
 
wówczas, gdy nie będę posługiwał na mszy św., a jedynie udawał się z Najświętszym Sakramentem do chorych. Księża przystali na ten warunek. Widzę jednak po pół roku, że zaczynają trochę naginać te ustalenia. Największy problem dostrzegam jednak w tym, że niemal każdy kapłan poza pewnymi nielicznymi wyjątkami próbuje swój brak posłuszeństwa wobec jasnych przepisów pokrętnie tłumaczyć. Jedni mówią, że ważne jest świadectwo wielkiej wiary i oddania Kościołowi i dlatego nawet w tygodniu dają szafarzom komunikować. Inni o przyspieszeniu komunii św. i dzięki temu, jest więcej czasu na dziękczynienie. Jeszcze inni, że to z uwagi na tych wiernych, których irytuje przedłużająca się Eucharystia, itd. I jeszcze jedna obserwacja. U nas Nadzwyczajni Szafarze i ministranci w prezbiterium przyjmują Pana Jezusa na klęcząco. Ale jak pojawiają się nasi klerycy, to zaraz po słowach "Oto Baranek Boży..."wstają, aby przyjąć na stojąco. Jak oni ich prowadzą w tych seminariach. Z Bogiem
ponad 1 rok temu / matematyk
 
Niestety kult eucharystyczny w Kościele mocno zanika lub jest wypaczany. Co więcej, mam wrażenie, że często przyczyniają się do tego bardziej kapłani niż wierni. Jestem nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej, posługuję jako szafarz ponad rok w diecezji, w której jest najwięcej szafarzy tj. archidiecezji poznańskiej jest niespełna 1800 nadzwyczajnych szafarzy, a księży około 800!. W mojej parafii jest nas ośmiu nie dochodzi do wielu nadużyć, ale szafarzom zdarza się komunikować nawet na mszach o godzinie 7:30 w tygodniu, na których zazwyczaj bywa do 20 wiernych. Z drugiej strony odwiedzamy 7 lub 8 chorych w każdą niedzielę. Zaczęło mnie to gryźć, zwłaszcza gdy zagłębiłem się w odpowiednie punkty instrukcji Redemptionis Sacramentum, której wydźwięk jest w mojej opinii zupełnie inny niż przepisów Episkopatu dotyczących tej posługi. Porozmawiałem o tym szczerze z proboszczem oraz resztą księży rezydentem i wikariuszem i ustaliłem, że przedłużę moją posługę tylko
ponad 1 rok temu / matematyk
 
Jean-Francois Millet pt. "Anioł Pański" z 1857-59, do zobaczenia w Musée d'Orsay w Paryżu. Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / andrus
 
Nasze ręce są nie konsekrowane! To jest argument, który do mnie najbardziej trafia. Także jeżeli chodzi o tzw. nadzwyczajnych szafarzy, którzy stali się zwyczajnymi. Niestety wielu kapłanów chce się bardziej podobać ludziom niż Bogu.
ponad 1 rok temu / PrPr
 
Watykan kiedyś w wyjątkowych sytuacjach zezwolił na Komunię św. na rękę, czyli zaakceptował nieposłuszeństwo tych księży i biskupów, którzy udzielali Komunii niezgodnie z kościelnymi przepisami. I teraz mamy konsekwencje błędnych decyzji Stolicy Apostolskiej, bo zgodnie z powiedzeniem "jak podasz palec, to zabiorą ci rękę". A jeden błąd pociąga za sobą kolejny. Bo wiele odstępstw jest realizowanych według tego samego schematu, czyli najpierw wyjątek od reguły, a potem regułą staje się wyjątek. W Kościele jest to przerabiane od dłuższego czasu i dziwne, że nikt się do tej pory nie zorientował, że w ten sposób zmieniono już wiele z tradycyjnych form liturgicznych, dyscypliny i nawet częściowo doktryny...
ponad 1 rok temu / tradycja
 
Co do punktu 1. A jak Komunię przyjęli apostołowie w wieczerniku? Brakuje jeszcze argumentu ks. Romana Kneblewskiego, że na dłoniach mogą zostać resztki Ciała Pańskiego. @Karol Patrz punkt 8. Kto nie daje rady przyklęknąć ten nie musi i jest to usprawiedliwione.
ponad 1 rok temu / trooper
 
@ Me: Chętnie przyjmowałbym Komunię Św. klęcząc. Problem miałbym jednak z powstaniem z poziomu posadzki. Gdyby nie "reformy" posoborowe - pozostałyby balaski i wiele starszych osób z dysfunkcjami stawowymi mogłoby dalej, ze czcią, przyjmować Pana...
ponad 1 rok temu / Karol
 
W odpowiedzi na paytanie : Nikuś The Angelus, Jean-François Millet
ponad 1 rok temu / polak
 
Nie ma żadnego rozsądnego argumentu za. Należy też wrócic do przyjmowania Komunii Świętej na kleczkach,z wyjątkiem osób, które nie dadzą rady ukleknac.
ponad 1 rok temu / Me
 
Bardzo proszę czytelników pch24 aby powiedzieli mi co to jest za obraz z artykule "jak oddalić sie od Świata" Dziękuje. Z Bogiem.
ponad 1 rok temu / Nikuś
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.