DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Komunia na rękę: nie sposób uniknąć „gubienia” cząstek Hostii [TEST CZARNEJ RĘKAWICZKI]

Komunia na rękę: nie sposób uniknąć „gubienia” cząstek Hostii [TEST CZARNEJ RĘKAWICZKI]
Fot. Pixabay

Udzielanie Komunii świętej na rękę jest dopuszczonym przez prawo Kościoła... nadużyciem. Dopuszczonym, bo w okresie posoborowym Stolica Apostolska nie mogła go wyeliminować w miejscach, w których nadużycie to zapuściło korzenie. Jak słusznie zwracają uwagę przeciwnicy takiej formy udzielania Komunii świętej, praktyka ta niesie ze sobą zagrożenie profanacji partykuł eucharystycznych. Potwierdza to… test czarnej rękawiczki. Jakie płyną z niego wnioski?

 

 

Komunikanty to małe hostie, przaśny chleb wypiekany z mąki i wody. Wraz z konsekracją stają się materią eucharystyczną, Ciałem Pańskim. W każdej, najdrobniejszej nawet cząstce konsekrowanej hostii, choć zachowuje ona dotychczasowe właściwości fizyczne przaśnego chleba, obecny jest sam Chrystus. Z tego też powodu udzielając Komunii Kościół zawsze starał się o to, by otaczać te drobne cząstki (partykuły) czcią i troską.

 

W 1972 roku Kongregacja Doktryny Wiary podkreślała, że po zakończeniu udzielania wiernym Komunii, „nie tylko Hostie, które pozostały oraz partykuły, które się odłączyły od Hostii, a które zachowują wygląd chleba, mają być ze czcią przechowane lub spożyte, ze względu na cześć należną eucharystycznej obecności Chrystusa; ale także wobec pozostałych fragmentów Hostii powinno się zachować normy odnośnie puryfikacji pateny i kielicha”.

 

Jak do tej rzeczywistości odnosi się praktyka udzielania Komunii świętej na rękę wiernych? Od wielu lat katolicy na całym świecie wskazują, że w przypadku takiego sposobu udzielania Sakramentu Ołtarza nie sposób dochować należytej staranności i uchronić partykuły przed ewentualną profanacją. Potwierdzają to… eksperymenty. Wystarczy zakupić komunikanty i „zasymulować” warunki, w których udzielane na rękę jako Komunia – już po konsekracji. Aby uwypuklić problem, wystarczy założyć czarną rękawiczkę. Wnioski są zawsze te same: dostrzegalne fragmenty komunikantów pozostają na dłoni…

 

Oto jeden z takich eksperymentów:

 

 

mat

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-08 09:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko że ksiądz nie rzuca Hostią o rękę tak jak ten pan o stół...
1 miesiąc temu / Ktosik
 
Byłem ministrantem lat 7. Nie zwracłem na to jakiejś szczególnej uwagi, ale na czystej, wytartej patenie, ZAWSZE zostawały jakieś drobiny. Czasem kilka milimetrów, czasem ledwo widoczny proszek. Księża różnie dokonywali puryfikacji, jedni bardziej starnnie, inni nonszalancko. Absolutnie nie wierzę, że biskupi nie wiedzą, o czym mowa. To jest zła wola, której nie można wytłumaczyć. A za łamanie sumień kapłanów to już sobie odpowiecie. Bo akurat biskupi wiedzą, co czynią.
1 miesiąc temu / Obcy Astronom
 
Biskupi jasno wyrazili się na ten temat: ?Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii? ? podkreśla Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.
1 miesiąc temu / Piotr
 
Czy przyjmowanie Komunii na rękę obniża ryzyko złapania wirusa? Ręce możemy zdezynfekować PRZED MSZĄ wchodząc do kościoła, potem przez całą mszę stoimy, siedzimy w ławce, dotykamy ławki, swojego ubrania, ci co mają dzieci to jeszcze wielu innych rzeczy mogą się nadotykać ; itd i potem zamiast przyjąć do ust angażujemy dodatkowo DWIE DŁONIE, którymi musimy dotknąć komunikantu. Dla mnie bez sensu.
1 miesiąc temu / Retro
 
Ludzie niektórzy nie rozumieją rozwoju dogmatów i tego, że Kościół właśnie w swojej mądrości doszedł do tego aby wyznawać niezaprzeczalnie że w każdej cząstce konsekrowanej hostii jest żywy Chrystus. To znowu pociąga za sobą potrzebę właściwego dbania o postaci Eucharystyczne. Archeologizm natomiast został potępiony.
1 miesiąc temu / qlnick
 
A czy ten chleb z ostatniej wieczerzy był konsekrowany?! No do dzieła mądrale, czekam na erupcyjne wybuchy teologów podprogowych . . .
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.