DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Komunia dla rozwodników? Część włoskich biskupów nie widzi problemu

Komunia dla rozwodników? Część włoskich biskupów nie widzi problemu
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Hierarchowie z co najmniej sześciu włoskich konferencji regionalnych Episkopatu Włoch (łac. regio ecclesiastica) opowiedziały się za dopuszczeniem do Komunii rozwodników żyjących w ponownych związkach w myśl liberalnej interpretacji papieskiej adhortacji Amoris laetitia – informuje portal Churchmilitant.

 

Według informacji amerykańskiego portalu, biskupi sześciu z szesnastu tzw. regionów kościelnych (łac. regio ecclesiastica) opowiedzieli się za możliwością dopuszczania do Komunii osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach jak „mąż z żoną”. O liberalną interpretację ósmego artykułu papieskiej adhortacji, swoją działalność duszpasterską oprą hierarchowie Sycylii, Kampanii, Emilii-Romanii, Lombardii, Piemontu i Doliny Aosty.

 

Biskupi trzech spośród sześciu Konferencji, swoje założenia oparli o korespondencję Franciszka z biskupami Buenos Aires, która została włączona do oficjalnego nauczania Watykanu. W papieskich listach wyrażono jednoznaczne poparcie dla propozycji argentyńskich biskupów praktycznego stosowania instrukcji zawartych w Amoris laetitia.

 

„W przypadku, gdy zachodzą bardziej skomplikowane okoliczności, a także gdy nie można uzyskać stwierdzenia nieważności wcześniej zawartego małżeństwa, opcja wstrzemięźliwości seksualnej faktycznie może być niewykonalna. Pomimo tego, także wówczas możliwe jest dalsze rozeznanie (…) Jeśli rozpozna się, że w konkretnym przypadku istnieją ograniczenia, które zmniejszają odpowiedzialność i winę, szczególnie gdy osoba uważa, iż popadłaby w kolejne uchybienia, ze szkodą dla dzieci z nowego związku, Amoris laetitia otwiera możliwość dopuszczenia do sakramentów pojednania i Eucharystii” – proponowali argentyńscy hierarchowie. Interpretacja spotkała się z całkowitą akceptacją Stolicy Apostolskiej: „[List] bardzo dobrze wyraża i w pełni wyjaśnia sens ósmego rozdziału Amoris laetitia. Nie ma innych interpretacji”.

 

Biskupi argetyńscy w swoich zaleceniach wskazują także na potrzebę dopuszczenia takich osób do sakramentów w sposób „poufny”, jeżeli miałoby to zgorszyć pozostałą część wspólnoty.

 

„Idealnym przykładem owoców wytycznych z Buenos Aires jest decyzja biskupa Mantui (Lombardia) Gianmarco Buscy, który rozpoczął adwent listem do wiernych informującym o powstaniu nowego ministerstwa przeznaczonego do rozeznawania opisywanych powyżej przypadków” – wskazuje Churchmilitant. Amerykański portal przedstawia szereg dokumentów i listów duszpasterskich włoskiego episkopatu potwierdzających możliwość dopuszczania do sakramentu Eucharystii rozwodników żyjących w podobnych związkach.

 

„Możliwość życia jak brat z siostrą w celu bycia dopuszczonym do sakramentów pokuty i Eucharystii jest rozważana w Amoris laetitia (…) nie jest to jednak jedyny możliwy wybór, kiedy jedność związku a przez to dobro dzieci może być zagrożone poprzez absencję aktów małżeńskich” – pisze Matteo Maria Zuppi, abp Bolonii (zwany Włoskim Bergoglio) w liście pasterskim. W tym miejscu warto wspomnieć, że w funkcję arcybiskupa Bolonii sprawował kard. Carlo Cafarra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny, współautor dubiów. Włoski kardynał zmarł nie doczekawszy się odpowiedzi na wątpliwości związane z nowym nauczaniem o małżeństwie i rodzinie.

 

 

Źródło: churchmilitant.com / gość.pl

PR

             

  


DATA: 2019-01-12 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A z 10 przykazań zrobić sobie spółkę Z.O.O . Nie ma co się martwić Bóg jest miłosierny wszystkim ludziom , wszyscy trafimy do Nieba.
5 miesięcy temu / 2TM
 
I w tym kontekście trzeba jasno potwierdzić, a w trosce o własne zbawienie zadeklarować, iż każdy grzech śmiertelny w tym cudzołóstwo, to bez dwóch zdań właściwe imię diabła. Dlatego kto pozwala oto grzeszyć śmiertelnie sobie czy innym, ten de facto czci samego diabła, nawet jeśli temu zaprzecza, czy nazywa to jakoś inaczej. Pan Bóg bowiem jest miłością i choć niekiedy dopuszcza pokusę, to jednak nigdy ponad to, co każde Jego dziecko może znieść. Bóg chrześcijan nie jest bowiem tyranem ale dobrym Ojcem wszystkich! Zaś spowiedź sakramentalna, bez spełnienia wszystkich warunków dobrej spowiedzi, w tym piątego warunku: mocnego, szczerego postanowienia poprawy jest po prostu nieważna! Reasymując powyższą całość: jest diabolicznym kłamstwem twierdzenie, że ktoś musi grzeszyć, bo nie może wytrzymać! Otóż może tylko trzeba chcieć się nawracać! I to do skutku! Zatem nikomu nie wolno grzeszyć i nikomu nie wolno na to zezwalać! Z Panem Bogiem
5 miesięcy temu / Sławomir Tomasz Roch
 
biedni wierni, których pasterze ciągną prosto do piekła
5 miesięcy temu / Jan
 
Rozwodnikom to powinni andruty rozdawać a nie Komunię Św.
5 miesięcy temu / trooper
 
Co się dzieje z Bożymi Przykazaniami ! Ludu mój ludu .....
5 miesięcy temu / Izabella
 
Falszywe milosierdzie.
5 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65290"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.