DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

Komunia dla protestantów? Von Gersdorff: biskupi dopuścili świętokradczą Eucharystię!

Komunia dla protestantów? Von Gersdorff: biskupi dopuścili świętokradczą Eucharystię!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Niemieccy biskupi dopuścili świętokradczą Komunię Świętą. Może doprowadzić to nawet do schizmy. Zastosowana w tym przypadku logika wiedzie ponadto do fundamentalnego osłabienia jedności Kościoła powszechnego i demontażu autorytetu władzy biskupiej – uważa niemiecki publicysta katolicki Mathias von Gersdorff.

 

Katolicki działacz i publicysta skomentował decyzję niemieckiego Episkopatu o dopuszczeniu do Komunii Świętej tych protestantów, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem. Na swoim blogu zauważył, że reforma była przygotowywana w pewnej skrytości, bo bezpośrednio przed jej przeforsowaniem na zebraniu plenarnym episkopatu w Ingolstadt biskupi skandalizowali raczej mówieniem o „błogosławieniu” homozwiązków. Tymczasem nagle, zupełnie niespodziewanie, zapadła niezwykle ważna decyzja, którą Gersdorff nie waha się nazwać dopuszczeniem do świętokradztwa.

 

Według autora zwykłym „trickiem” lub „naginaniem prawa” jest tłumaczenie biskupów, jakoby Kodeks Prawa Kanonicznego dopuszczał protestantów do Komunii Świętej. Gersdorff przypomina, że tak jest rzeczywiście, ale wyłącznie „w ekstremalnych przypadkach”. Taki przypadek biskupi tymczasem… „dostrzegają wówczas, gdy małżeństwo mogłoby ponieść szkody z powodu wykluczenia od Komunii”.

 

„Teologowie i prawnicy muszą przeanalizować i ocenić tę decyzję. Niemieccy biskupi pod pewnymi warunkami dopuścili do świętokradczej Komunii Świętej. Może mieć to dalekosiężne skutki dla miejsca niemieckich diecezji w Kościele powszechnym oraz dla stosunku wiernych do ich pasterzy. W skrajnym przypadku biskupi, którzy wprowadzą w swoich diecezjach tę decyzję, mogą znaleźć się w schizmie” – pisze Gersdorff.

 

Autor zwraca następnie uwagę, że kardynał Reinhard Marx informując o dopuszczeniu protestantów do Komunii Świętej podkreślił, że ostateczną decyzję w każdym przypadku ma podejmować ksiądz parafialny zgodnie z przeprowadzonym przez siebie „rozróżnianiem”. To dokładnie ten sam pomysł, który Marx jeszcze niedawno forsował względem „błogosławienia” związków homoseksualnych, a wcześniej także w sprawie rozwodników w nowych związkach – pisze Gersdorff. „Żadnych ogólnych reguł, żadnych form uniwersalnych, wyłącznie rozwiązania jednostkowe” – stwierdza.

 

W ocenie publicysty przeczy to jednak uniwersalnym wypowiedziom Urzędu Nauczycielskiego. „Komunię może przyjmować tylko ten, kto przyznaje, że jest katolikiem. W przeciwnym wypadku nie jest w Kościele katolickim. Komunia jest między innymi widzialnym znakiem związku z kościelną wspólnotą, Communio. Komunia nie jest zatem aktem czysto prywatnym, ale ma w sobie coś całkowicie wspólnotowego. Stawiane często przez świat ewangelicki żądanie dopuszczenia protestantów do katolickiej Komunii systematycznie ignoruje ten stan rzeczy” – przypomina Gersdorff.

 

Według autora sposób działania niemieckich biskupów prowadzi w istocie do „usunięcia jednego, obowiązującego powszechnie Urzędu Nauczycielskiego i jednej uniwersalnie ważnej etyki. Fakt, że w ten sposób powstanie bezładna zbieranina teologicznych poglądów i praktyk, jest oczywisty. Co będzie więc jeszcze łączyć ze sobą katolików?” – pyta publicysta.

 

Gersdorff uważa też, że stosowana przez Marxa logika „poszczególnych przypadków” i „wyjątków” nie musi ograniczać się do rozwodników w nowych związkach i protestantów, ale może zostać z powodzeniem zastosowana do rozmaitych innych sytuacji życiowych.

 

Autor wskazuje wreszcie, że niemieccy biskupi najwyraźniej chcą stopniowo rezygnować z autorytetu w sprawach moralnych i teologicznych, w ten sposób przeprowadzając w istocie demontaż swojej posługi.

 

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

Pach

 

 

Polecamy również:

 

Niemiecka rewolucja duszpasterska. Ciąg dalszy: „interkomunia”

 

Znany teolog: Komunia dzielona z protestantami to bluźnierstwo i świętokradztwo 

 

 


DATA: 2018-02-24 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Maryjo Królowo Niemiec, ratuj ten naród!
ponad 2 lata temu / elifaz
 
Ta bezzasadna opinia protestantów o katolikach potwierdza, że żyjecie w kłamstwie.
ponad 2 lata temu / do Protestant
 
Protestanci nie mogą przyjmować komunii w Kościele rzymskokatolickim, gdyż uważają go za bałwochwalczy (oddający cześć rzeźbom i obrazom).
ponad 2 lata temu / Protestant
 
Dzis po mszy swietej w kosciele sw. Krzyza w Watford, poszedlem do naszego proboszcza O. Romana Wernera TChr i zadalem mu pytania w tej sprawie udzielania Komunii Sw. Protestantom. Odpowiedzial mi jasno i stanowczo, iz kazdy Protestant nie moze przyjmowac Komunii Sw. Powiedzial takze ze Protestant ktory swiadomie i dobrowolnie przyjmuje Komunie Sw. w Kosciele katolickim popelnia grzech ciezki swietokradztwa. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
A Jezus patrzy i cierpi ...
ponad 2 lata temu / Weronika
 
Franciszek co na to?
ponad 2 lata temu / Aleksander
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.