DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

„Kompromis aborcyjny” to już za mało. Rada Europy chce zmiany polskich przepisów

„Kompromis aborcyjny” to już za mało. Rada Europy chce zmiany polskich przepisów
Fot. Pixabay/NicciDoula

Komitet Ministrów Rady Europy przygląda się funkcjonowaniu przepisów aborcyjnych w Polsce i wyraża zniecierpliwienie brakiem postępów w wykonaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chodzi między innymi o legalny dostęp do aborcji.

 

Jak napisała „Rzeczpospolita”, Komitet Ministrów Rady Europy ocenił, że „ograniczona dostępność legalnego przerywania ciąży w Polsce jest problemem o charakterze systemowym”. Autorem tekstu jest Agata Szypulska, specjalista w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Według niej Komitet sprawdzał jakie działania podjął polski rząd, by „zapewnić należne świadczenia kobietom domagającym się badań prenatalnych lub legalnej aborcji”. Stwierdzono brak postępów i zdecydowano o wzmożonym nadzorze nad wykonaniem przez Polskę dwóch orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Chodzi o sprawy, w których Trybunał stwierdził, że odmawianie pacjentkom dostępu do legalnych świadczeń stanowiło niedozwoloną ingerencję państwa w ich życie prywatne. Były to trzy przypadki – dwa dotyczyły dostępu do aborcji, a jeden do badań prenatalnych. Komitetowi – poza wypłatą odszkodowań – zależy na tym, by Polska przyjęła regulacje, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

 

Na ocenę Komitetu duży wpływ wywarły opinie Rzecznika Praw Obywatelskich i organizacji pozarządowych. To właśnie w oparciu o raporty tych gremiów uznano, że „możliwość wyegzekwowania legalnej aborcji pozostaje w rażącym rozdźwięku z gwarancjami polskiego prawa”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MA


DATA: 2019-03-26 10:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Absolutnie powinniśmy przeciwstawić się legalnej aborcji, aborcji na życzenie! I obawiam się, że kompromis aborcyjny to wciąż jedno z lepszych rozwiązań jakie udało się osiągnąć w sprawie aborcji- jednej z najohydniejszych zbrodni w historii ludzkości. Nie możemy jednak nie dostrzegac faktu, że nasze społeczeństwo - może i większości ochrzczone- ale to niepraktykujacy katolicy. Mamy społeczeństwo coraz bardziej laickie, zateizowane. Musimy uznać za fakt, że dla coraz większej części społeczeństwa/ jeśli już nie wiekszosci/ prawo boskie nie jest żadnym kryterium postępowania i zachowania. Dlatego ten cały PIS zdał sobie sprawę, że większość wyborców to nie są katolicy ! I dlatego kompromis aborcyjny zostaje. Natomiast nie możemy dac sobie narzucić żadnych ządań UE w sprawie aborcji. To już chyba wszystko co chciałam powiedzieć.
ponad 1 rok temu / Elle
 
To co wyrabia śmiem stwierdzic faszystowska UE przekracza wszelkie granice.
ponad 1 rok temu / oburzona
 
Co z tego, że wychodzimy na Marsze dla Życia,chlubimy się jacy to jesteśmy prawi i wydaje nam się, że zapisy w prawie zamkną problem. Nic bardziej mylnego. Totalny zakaz aborcji- CHOĆ SŁUSZNY- nie sprawi, że niechciane dzieci przeżyją. Podziemie aborcyjne ma się zbyt dobrze- i u nas i w UE...zapis zapisem, a fizycznie dzieci nie będzie. TO JEST WALKA, Ale na płaszczyźnie duchowej, psychicznej, filozoficznej. Walka dobra ze złem, walka o nasze dusze, o każdą duszę, o to co zdecydujemy. BOG nie będzie sądził naszego prawa, Tylko Każdego z Nas osobno...pytanie jest: jak mamy nsprawić myslenie tych kobiet z czarnymi parasolkami , by zobaczyly WARTOŚC ŻYCIA ,i żadnemu maleństwu nie zrobiły krzywdy...Tak naprawdę to te kobiety krzyczą o pomoc...jak najpierw pomóc im?...potencjalnym matkom...czy garstka katolików uratuje naród? OBY...I Czy aby to zepsucie nie wyszło od nas? Wszak to my po 1932 roku mieliśmy najbardziej liberalne prawo aborcyjne. Po nas już tylko ZSRR...
ponad 1 rok temu / Elle
 
Co to za ludzie którzy chcą zniszczyć ludzkość ta cała unia jest chora nie to za mało jest opentana damoniczna ludzie opamiętajcie się i chrońcie swoją populacje
ponad 1 rok temu / Basia
 
@do banita Piszę ostatni komentarz, bo zbulwersowała mnie Twoja odpowiedź. Myślisz, że jeśli prawo pozwalaloby na aborcję, to KAŻDA, NORMALNA KOBIETA, MATKA zabilaby swoje dziecko? Bo tak wynika z Twojego roku myślenia, a zarazem jest obraźliwe dla większości kobiet...dziecko to nie jest rzecz, która się wyrzuca - jesli można wyrzucić. Podobnie - jak mogę zabić swoje dziecko, nawet jeśli prawo ludzkie na to pozwala...??? Nie żyjemy dlatego, że nasze matki nas nie zabiły , bo nie mogły zgodnie z prawem, tylko dlatego że nas kochały, miały Boga w sercu... zabilaby by Cię matka, gdyby mogła? Gdyby prawo jej pozwoliło? ...a dlaczego są kobiety, które nienawidzą życia???...
ponad 1 rok temu / Elle
 
@do banita Jedyny ratunek dla Polski to katolickie wychowanie pokoleń. A ilu nas jest na Mszy świętej niedzielnej choćby? 30% ?... I my się nazywamy katolickim społeczeństwem? Już dawno nim nie jesteśmy. Nasze państwo od dawna zabija dzieci, i co zrobiliśmy z tym? Jedynie organizacje Prolife coś robią, ale co mozna zrobić w państwie- nie wiem nawet czy do końca cywilizowanym...nie jesteśmy społeczeństwem katolickim, nie mamy nawet swojej reprezentacji s rządzie...gdyby tak było już dawno byłby zakaz aborcji.
ponad 1 rok temu / Elle
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.