DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Groza! Kompostowanie zwłok w Waszyngtonie ruszy w przyszłym roku

Groza! Kompostowanie zwłok w Waszyngtonie ruszy w przyszłym roku
Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

Ekologizm i kult wygody stają się ważniejsze od szacunku dla człowieka. W ich imię ludzie niszczą wszelkie świętości. Zbezczeszczeniu ulega nawet ostatnia z nich – szacunek dla zmarłych i ich ciał. Dochodzi wręcz do wykorzystywania ludzkich zwłok w roli kompostu. Wszystko w imię troski o środowisko.  

 

Firma Recompose przedstawiła dane dotyczące pilotażowego procesu dotyczącego tak zwanego „ludzkiego kompostowania”. Zastosowane techniki pozwalają na „bezpieczny” rozkład ludzkiej tkanki w ciągu 30 dni. Następnie rodzina może rozrzucić pozostałości ciała pod drzewo lub roślinę, wykorzystując je poniekąd w charakterze kompostu.

 

Recompose chwali się, że procedura pozwala zaoszczędzić ponad tonę dwutlenku węgla więcej niż pogrzeb tradycyjny czy kremacja. Działalność ruszy w pełni w Waszyngtonie w lutym 2021 roku. Obecnie 15 tysięcy osób zapisało się na newsletter przedsiębiorstwa.  

 

Katrina Spade, prezes Recompose, w rozmowie z BBC News zwróciła uwagę na kryzys klimatyczny, którego istnienie sprzyja sukcesowi firmy. Sama na pomysł wpadła w wieku 13 lat. Rekompozycja ciała pozwala na „zintegrowanie go z ziemią”. Ciało zmarłego umieszczane jest w specjalnym zamkniętym naczyniu, wyposażonym między innymi w drzewne wióry, słomę i lucernę, a zwłokami się obraca. To wszystko przyspiesza wyjedzenie ich przez mikroby.   

 

Zdaniem prezes przedsiębiorstwa, wspomniana metoda to znacznie bardziej ekologiczny wariant niż nie tylko kremacja (emitująca CO2), lecz również tradycyjny pochówek. Ten ostatni bowiem emituje  zanieczyszczenia związane z przewozem trumny oraz jej produkcją. 

 

Praktyki firmy Recompose dokonywać się będą w majestacie prawa. Odpowiednie przepisy wejdą w życie już w maju. Zwolennicy recyklingu zwłok przekonują wątpiących argumentem zmniejszania się powierzchni dostępnych gruntów pod cmentarze. Inni twierdzą, że ów sposób pochówku pozwoli na połączenie ludzi i natury. Obydwa argumenty są jednak nie do przyjęcia. Pierwszy stanowi bowiem przejaw płytkiego utylitaryzmu, drugi zaś – panteizmu obcego chrześcijaństwu.

 

Tego typu praktyki świadczą o braku szacunku dla ludzkiego ciała. To przykład całkowitego odejścia od zasad cywilizacji chrześcijańskiej. Jak pisał święty Paweł w Liście do Koryntian, „czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!”.

 

 

Źródła: bbc.com / pl.aleteia.org / Biblia Tysiąclecia

mjend

 

 

 


DATA: 2020-02-19 14:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ artur - idąc tropem Pańskiego rozumowania należałoby powiedzieć, że ludzie kradną, zdradzają, mordują itd. i to też jest brak szacunku dla drugiego człowieka. Czy zatem należy zmienić dekalog? I nie po to istnieją przepisy prawa cywilnego i kościelnego, by je dostosowywać do człowieka, tylko po to, by człowiek musiał się dostosować do nich.A co do domów publicznych, to w Polsce działają one nielegalnie, więc proszę czytelników nie wprowadzać w błąd.
5 miesięcy temu / Mela
 
zawsze tak było że w imię pięnych hasełek dochodziło do najgorszych rzeczy w historii. Wczoraj hasełka rewolucyjki francuskiej a dziś to. Czekać już tylko na ogień z nieba Akita
5 miesięcy temu / !
 
od kilkudziesięciu lat w Polsce działają domy publicznie, legalnie, czy w tym przypadku nie należałoby również mówić o braku szacunku do ludzkiego ciała ?
5 miesięcy temu / artur
 
Jest to naruszenie godności człowieka po śmierci. Naruszenie godności człowieka po śmierci jest zmiszczeniem jego życia, można wtedy z przyszłym nawozem wszystko. Jeżeli taki @Gal Anonim chce sobie odbierać godność pochówku, to znaczy, że nic nie rozumie, albo dokumentnie zwariował.
5 miesięcy temu / Gość
 
Oni z pewnością nie pozwolą tak potraktować swoich zwłok, a reszta to dla nich nie są ludzie.
5 miesięcy temu / @zbigniew
 
@Wojtek, @Katarzyna - doskonały pomysł z tą karmą dla psów czy lwów! To sposób jak najbardziej ekologiczny, bo naturalnie i o wiele szybciej niż te 30 dni obracania zwłok łączy człowieka z Matką Ziemią.
5 miesięcy temu / Beata
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.