DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

„Kompletna kompromitacja”. Ziemkiewicz o rocznicy „Cudu nad Wisłą”, która „zaskoczyła” władze

„Kompletna kompromitacja”. Ziemkiewicz o rocznicy „Cudu nad Wisłą”, która „zaskoczyła” władze
Fot. Maksymilian Czekaj / ArtService / FORUM

To co się stało, to kompletna kompromitacja. Nie ma obiecywanego muzeum, nie ma łuku triumfalnego. Widać, że setna rocznica zaskoczyła wszystkich, niczym zima drogowców. To temat do dociekań, dlaczego ta rocznica jest obchodzona tak po macoszemu, choć była doskonałą okazją do zbudowania nowej, ważnej narracji dla Polski – mówi w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl Rafał A. Ziemkiewicz.

 

W ocenie publicysty taki stan rzeczy to następstwo postkolonializmu, w jakim nieprzerwanie tkwi Rzeczpospolita, jej władze i obywatele, czego dowodem jest chociażby większe czczenie wydarzeń tragicznych i smutnych, niż wydarzeń radosnych, wielkich zwycięstw etc. – Być może jest to kwestia zaniżonej samooceny, która w Polsce jest wyraźna. Łatwiej nam celebrować klęski, bo wokół nich nie ma sporu politycznego. Nawet jeśli jest spór wokół Powstania Warszawskiego, to dotyczy on decyzji o podjęciu walki, ale nikt nie kwestionuje bohaterstwa, heroizmu Powstańców, całego narodu, który poniósł straty. Gdy jest zwycięstwo, to zaraz jest spór między różnymi środowiskami, które chcą sobie sukces przypisać – wskazuje.

 

Ziemkiewicz uważa, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest trwający od 100 lat spór o to, komu zawdzięczamy zwycięstwo spod Warszawy. – Piłsudski chciał zawłaszczyć wygraną, a jeszcze bardziej po śmierci marszałka robili to piłsudczycy, którzy przypisywali zasługi wyłącznie Piłsudskiemu, przekreślając dokonania innych. Z kolei obóz przeciwny też szedł w drugą narrację, odmawiając zasług Piłsudskiemu, twierdząc, że on wcale bitwą nie dowodził, że wręcz uciekał. Była nawet taka całkowicie oszołomska wersja, że Piłsudski wręcz sabotował przebieg bitwy, chciał w niej przegranej, był w tajnym porozumieniu z bolszewikami, miał gorącą linię i z soboru na Pradze miał się naradzać z Trockim – tłumaczy.

 

W efekcie, jak zauważa Ziemkiewicz w polskim społeczeństwie panuje przeświadczenie, że zwycięstwo było, ale coś z tym zwycięstwem było nie tak. – Są jakieś niejasności, więc nie wiadomo co świętować – podsumowuje.

 

Źródło: DoRzeczy.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-08-15 09:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ironia jak zwykle czujnie na straży komunizmu. Nieuctwo i lenistwo nie są usprawiedliwieniem dla kłamstwa, oszustwa.
1 miesiąc temu / prof
 
@Mirek- kolejny urojony świat PO lobotomii. Kiedyś takich Napoleonów leczono a dzisiaj mogą swoje obsesje prezentować na forum
1 miesiąc temu / Ironia
 
Dignoza Ziemkiewicza jak zwykle jest kaleka . On zauważa symptomy ewidentnego braku suwerennosci polskich władz , ale systemowo traktuje je jako wynik autonomicznych decyzji miejscowych kacyków . W Polsce nie mamy postkolonializmu , tylko kolonialne rządy w pełnym rozkwicie . Dlatego jest oczywiste ,że kolejna ekipa rządząca z łaski zagranicy czci nasze klęski a nie zwycięstwa .Dla Amerykanów , patronów obecnej ekipy rządzącej, Bitwa Warszawska jest prawdziwą klęską . Reżim bolszewicki był narzędziem amerykańskiej polityki , o czym najdobitniej świadczy fakt udzielenia w latach 1920-22 pomocy zywnościowej , bez której ten reżim nie utrzymałby się . Bitwa Warszawska na 25 lat zniweczyła amerykańskie plany podboju świata i z tego powodu unieważniła je . Dzisiaj jesteśmy tego świadkami. To rzeczywiście była jedna a 18 bitew decydujących o losach świata , ale z innego powodu niz nam sie to tłumaczy
1 miesiąc temu / Mirek
 
Panie Ziemkiewicz , nie ma Pan racji. Czy nie dostrzegł Pan co się działo i jakie kłody pod nogi kładła opozycja , co wyprawiała kasta , komisja Europejska , Trzaskowski , walltz ,Trudno było poradzić z tak nastawionymi mediami , a były też inne pilne sprawy .Jest tu Pan bardzo niesprawiedliwy .Nie spodziewał się takiej Pana reakcji Jedno wytłumaczenie , nie odpowiadał tu Panu , znienawidzony prze pana Piłsudski .
1 miesiąc temu / [email protected]
 
Ziemkiewicz przeciez zna przyczyne a mowi pokretnie a wszystko ujawnilo sie bardzo szybko bo dla PISu te sprawy istnieja tylko do kart wyborczych jak potraktowali prawie natychmiast budzacy sie patriotyzm molodych Polakow?PODOBNIE JAK TUSKOWCY wyciszyc zapomniec naslac policje osmieszyc oskarzyc antysemityzmem itp TV Kurskiego zdalo egzamin a jakie obledne pomniki lansowal Glinski spec od utrzymywania profanacyjnych spektakli teatralnych z powiazaniami z masonami a sam Ziemkiewicz ostatnio piewca zamaskowanych Polakow a to wyjasnia kim jest Sprawy takich obchodow wynikaja z milosci obecnej wladzy do Polski oni Polakow zwyczajnie sie boja stad jestesmy tak cwiczeni
1 miesiąc temu / zbigniew
 
@ADAM CYRANOWSK Ja tutaj podzielam zdanie p. ministra Romualda Szeremietiewa - nwspaniałym miejscem na pomnik i muzeum bitwy warszawskiej jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
1 miesiąc temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.