DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Komitet Obrony Grossa? Intelektualiści apelują do prezydenta, by nie odbierał historykowi orderu

Komitet Obrony Grossa? Intelektualiści apelują do prezydenta, by nie odbierał historykowi orderu
fot. Eugeniusz Helbert/FORUM

Grupa historyków, aktywistów i społeczników związanych między innymi z organizacjami zajmującymi się historią Żydów, dziejami relacji polsko-żydowskich oraz wydarzeniami holokaustu, wystąpiła z apelem do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Intelektualiści chcą, by głowa państwa wycofała się z postępowania w sprawie odebrania orderu kontrowersyjnemu amerykańskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi.

 

9 lutego pojawiły się medialne doniesienia, że Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym. Zapytanie miało zostać przesłane w połowie stycznia. Jak informowała szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Sadurska, wpłynęło do nich około dwóch tysięcy wniosków pod tym apelem.

 

Wobec takich informacji postanowiły wystąpić osoby, które nie podzielają stanowiska m.in. Reduty Dobrego Imienia. W cytowanym przez interia.pl liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy sygnatariusze zwrócili uwagę na fakt, że Jan Tomasz Gross został w 1969 roku pozbawiony obywatelstwa polskiego, co było, w ich opinii, krzywdzące. Po 1989 roku historyk został odznaczony państwowymi honorami, a jego obywatelstwo zostało potwierdzone.

 

Zdaniem sygnatariuszy apelu do prezydenta Dudy odebranie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP Grossowi byłoby karą i upokorzeniem „bez jasno sformułowanego powodu”. Zwrócili oni uwagę na dorobek naukowy historyka, który był pionierem badań m.in. nad sowietyzacją Kresów, losem polskich dzieci zesłanych przez sowietów na Syberię czy Armii Polskiej na wschodzie. W liście otwartym przypomniano opozycyjne zaangażowanie Grossa.

 

„Uruchomienie precedensu odbierania przyznanych uprzednio odznaczeń, z czym wiąże się arbitralna ocena często całego czyjegoś życia, osłabia autorytet państwa i rangę przyznawanych odznaczeń” - uważają twórcy apelu.

 

Jak informuje interia.pl, pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy podpisali się m.in.: przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. dr hab. Barbara Engelking-Boni, wiceprzewodniczący MRO Henryk Wujec, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie prof. dr hab. Dariusz Stola, przewodniczący Komitetu Etyki w Nauce PAN prof. dr hab. Jan Woleński, dziennikarz i działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL Konstanty Gebert, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i współzałożyciel KOR Seweryn Blumsztajn, a także przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” w Polsce Joanna Sobolewska-Pyz i wiceprezeska Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka.

 

Jan Tomasz Gross swoimi pracami rozpoczął dyskusję na temat rzekomego zaangażowania Polaków w zbrodnie na Żydach w trakcie II Wojny Światowej. Stosowana przez niego metodologia jest często krytykowana przez historyków - Grossowi zdarzało się opierać na trudnych do weryfikacji relacjach ustnych, także świadków o wątpliwej wiarygodności. Szerokie oburzenie społeczne wywołały jego słowa z jesieni 2015 roku, gdy w niemieckim „Die Welt” napisał, że podczas wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.

 

Źródło: interia.pl

MWł 


DATA: 2016-02-15 08:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rowniez z wyzej wymienionych wyzej Zydow "intelektualistow", niejaki Konstanty Gebert (Dawid Warszawski) powinien byc poersona non grata w Polsce. Publikuje polakozercze artykuly w prasie amerykanskiej. Syn komunisty, współzałożyciela Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych,( za swa komunistyczna dzialalnosc ucieka przed aresztowaniem do Polski), agenta wywiadu sowieckiego INO, zwolennika sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939,ktory wzywał do uznania skutków zawartego przez ZSRR i III Rzeszę Paktu Ribbentrop-Mołotow. Jaki ojciec taki syn!
ponad 4 lata temu / MdeM
 
Jak dowiadujemy się z innych źródeł informacyjnych to Gross został odznaczony nie za publikacje o udziale niektórych Polaków(bywali i tacy) w dyskryminacji Żydów przez Niemców w czasie okupacji,lecz za odział w studenckich sprzeciwach w 1968 r. Co na to poszukiwacze prawdy niedowiedzionej?
ponad 4 lata temu / NN
 
odebrać odznaczenie, niech nam szkodzi bez orderu
ponad 4 lata temu / ewa
 
ja bym odebrał też Michnikowi Order Orła Białego
ponad 4 lata temu / 87
 
Bydle realizujące wielkie finansowe przedsięwzięcie. Nie wiem dlaczego toleruje sie tę jawnie antypolską działalność. Nikt sobie nie zdaję sparwy z rozmiaru szkód jakie wyrzadził michnik i jego srodowisko! Koniecznie trzeba napietnować takie postawy bez względu na hałas!!!!!!
ponad 4 lata temu / mar.petrow
 
Nie każdy intelektualista jest obiektywny i dlatego głosy tych osób Prezydent nie powinien brać pod uwagę.
ponad 4 lata temu / niezależny111
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.