DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Komisja Europejska zbada zasadność przekopu Mierzei Wiślanej. Prace zostaną wstrzymane

Komisja Europejska zbada zasadność przekopu Mierzei Wiślanej. Prace zostaną wstrzymane
Mierzeja Wiślana - zdjęcie satelitarne - Wikimedia Commons

Urzędnicy Komisji Europejskiej skierowali pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Unijni eksperci zamierzają zbadać decyzję środowiskową i sprawdzić podstawy prac w Zatoce Gdańskiej. W związku z tym, przekop Mierzei Wiślanej prawdopodobnie zostanie wstrzymany.

 

„Radio Zet” poinformowało o decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała się sprawdzić zasadność prac w Zatoce Gdańskiej, związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Unijni urzędnicy chcą w pełni poznać i zbadać decyzję środowiskową, a także domagają się wstrzymania robót budowlanych związanych z inwestycją, „do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości”. Informację o decyzji Komisji Europejskiej przekazał Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 

Aktywność Komisji Europejskiej względem przekopu Mierzei Wiślanej skomentował minister Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że urzędnicy Komisji powołują się na zobowiązania zaciągnięte przez Polskę w latach, gdy rządziła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Przygotowujemy odpowiedź na pismo KE. Mamy nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do KE wysłał jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa, ponieważ Komisja w piśmie powołuje się na zobowiązania PO-PSL z 2013 roku oraz lipca 2015 roku, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą” – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

 

Przypomnijmy, że plany przekopu Mierzei torpedowane są przez Rosję. Wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej Ilja Szestakow zwrócił się do Komisji Europejskiej, by ta przeprowadziła „wszechstronną analizę możliwych skutków oraz podjęła świadomą decyzję w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej”. Przedstawiciel rządu Rosji domaga się także „zabezpieczenia i wdrożenia szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

 

Rosja żali się na brak konsultowania z nią kwestii inwestycji. Uważa, że przekop zagrozi ekologii Zalewu Wiślanego. Zdaniem ministra Gróbarczyka, skarga ta nie może jednak niczego zmienić, a nastawienie naszego wschodniego sąsiada wobec strategicznej z polskiej perspektywy inwestycji znane jest od dawna. Rosyjskie działania na tym polu ocenia jako próbę zablokowania inwestycji.

 

– Rosja nic sobie nie robi z tego, że protestujemy przeciwko Nord Stream 2 i my też nie będziemy większej uwagi do tego przykładać – oznajmił Gróbarczyk.

 

 

Źródło: interia.pl, onet.pl, PCh24.pl

WMa


DATA: 2019-01-10 19:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

co? może jeszcze będziemy pytać czy trzeba myć ręce po wyjściu z toalety? dość tego!!!! albo jesteśmy państwem wolny albo ogłośmy, że nie jesteśmy i nikt nie będzie miał już złudzeń...że trzeba zawalczyć o naszą wolność.
6 miesięcy temu / pytanie
 
Nie słuchać ruskich wojtków !
6 miesięcy temu / Zbigniew
 
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. RN BRAUN KORWIN ostatnią nadzieją???
6 miesięcy temu / Kasandra
 
PIS-ie musisz: pogońcie w końcu tych homokomuchów z EU. Suweren, czyli ja, oczekuje tego
6 miesięcy temu / qqq
 
I znowu PiS podkuli ogonek ?
6 miesięcy temu / Hanys
 
Jeszcze dodam: podziękujmy wszyscy "mężowi stanu" Lechowi Kaczyńskiemu.
6 miesięcy temu / robespier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.