24 listopada 2019

Komisja Europejska zapowiada trudny okres finansowy i nakazuje oszczędności

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (martaposemuckel))

Idą trudne czasy i w związku z tym kraje zadłużone powinny czynić oszczędności, a państwa mające nadwyżki w swoich budżetach, winny inwestować – apeluje Komisja Europejska. W trudnej sytuacji są Francja, Włochy i Hiszpania, ponieważ łamią prawo dotyczące zadłużenia budżetu. Wciąż jednak nie poniosły konsekwencji.

 

Redukcja długu publicznego powinna być głównym priorytetem dla Francji, Włoch i Hiszpanii, które „nie uporządkowały swoich finansów” w czasach ożywienia gospodarczego z ostatnich lat – ostrzegła Komisja Europejska w środę 20 listopada podczas prezentacji jesiennego pakietu fiskalnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Plany budżetowe ośmiu krajów są zagrożone z powodu możliwości niewywiązania się z unijnych przepisów fiskalnych. Przedstawiciele komisji zwrócili uwagę, że najbardziej ich niepokoi zadłużenie kliku państw, zwłaszcza, że nie widać, by podjęły one działania w celu wystarczająco szybkiego zmniejszenia niebezpiecznego deficytu – mówił wiceprzewodniczący KE, Valdis Dombrovskis.

 

We Francji, Hiszpanii i Belgii stosunek zadłużenia do PKB wynosi prawie 100 proc., podczas gdy we Włoszech wzrósł do poziomu 136 proc. Wiceszef Komisji Europejskiej dodał, że kraje nie tylko nie przestrzegają zasad unijnych dot. poziomu zadłużenia, ale „nie wykorzystały także wystarczająco sprzyjających czasów, by uporządkować swoje finanse”. Zgodnie z przepisami UE, kraje muszą zmniejszyć swój dług publiczny, gdy przekracza on 60 proc. PKB.

 

Według oceny Komisji, państwa nadmiernie zadłużone „nie planują ani korekty budżetowej, ani nawet ekspansji budżetowej” w 2020 r. Dombrovskis przypomniał, że wysoki poziom zadłużenia czyni kraje bardziej podatne na potencjalne wstrząsy gospodarcze i zwrócił się do nich o priorytetowe potraktowanie redukcji długu.

 

Niemniej jednak Komisja nie poprosiła ani Francji, ani Włoch o dostosowanie swoich planów budżetowych, natomiast zażądała, by to zrobiły Belgii i Hiszpania.

 

Madryt i Bruksela mają „jak najszybciej” przedstawić pełną i zaktualizowaną agendę wydatków. Oba kraje są w trakcie formowania rządu po wyborach powszechnych, które odbyły się na początku tego roku.

 

Plany przesłane przez Portugalię, Słowenię, Słowację i Finlandię również nie są zgodne z przepisami fiskalnymi. Komisja wezwała je do „podjęcia niezbędnych środków” w ramach swoich planów budżetowych, aby spełnić również wymogi paktu stabilności i wzrostu”.

 

Warto dodać, że Komisja Europejska po raz kolejny nalegała na potrzebę wspierania inwestycji przez państwa członkowskie z pewną „przestrzenią fiskalną”. W tym przypadku chodzi o Niemcy i Holandię.

 

W ramach jesiennego pakietu fiskalnego Komisja Europejska opublikowała czwarte sprawozdanie dotyczące wzmocnionego nadzoru, którym objęła Grecję od czasu zakończenia trzeciego i ostatniego programu dostosowawczego w sierpniu 2018 r.

 

– Grecja jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu budżetowego na poziomie 3,5 proc. PKB w 2019 r. – mówił Dombrovskis, który pochwalił pracę rządu na rzecz ograniczenia niespłaconych kredytów, wzmocnienie otoczenia biznesowego i zwiększenie poziomu inwestycji. Do 2020 r. PKB Grecji ma wynieść 2.3 proc. – Mamy nadzieję, że władze greckie utrzymają impet reformy i zrealizują ambitny plan przyszłych działań – dodał. Z kolei komisarz Serge Moscovici powiedział, że „warto przypomnieć, jak daleko zaszła Grecja od kryzysu zadłużenia, szczególnie w burzliwym lecie 2015 r.”. – Grecja to sukces – oznajmił.

 

Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 2002 r., żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie jest objęte procedurą nadmiernego deficytu, a dziewięć krajów wykazuje nadwyżki budżetowe.

W wyniku wzrostu prognozowanego deficytu Włoch oraz ekspansywnej polityki pochodzącej z Hagi i w mniejszym stopniu z Berlina, w strefie euro powiększy się deficyt strukturalny o 0,2 proc. w 2020 r., Zdaniem Komisji pokazuje to „zasadniczo neutralny kurs polityki budżetowej”.

 

– Chociaż ogólny obraz jest dobry, istnieją istotne różnice w całym bloku – dodano. W czasie, gdy gospodarki europejskie i globalne zwalniają, Komisja wezwała państwa członkowskie do korzystania z narzędzi fiskalnych „w celu przygotowania się na nadchodzące trudne czasy”.

 

– W przypadku krajów o wysokim poziomie długu najlepszym przygotowaniem jest zmniejszenie tego długu. W przypadku krajów, które mają przestrzeń fiskalną, powinny z niej nadal korzystać – uważa komisarz Dombrovskis.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram