DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Komisja Europejska wraz z Billem Gatesem sfinansują wielki projekt modyfikacji żywności

Komisja Europejska wraz z Billem Gatesem sfinansują wielki projekt modyfikacji żywności
By AgnosticPreachersKid (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Unia Europejska wraz z Fundacją Billa i Melindy Gatesów obiecała przekazać 500 milionów euro w ciągu najbliższych trzech lat na badania i innowacje w rolnictwie, by zapobiegać zmianom klimatycznym. Środki zostaną przeznaczone m.in. na rozwijanie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO).

 

Bruksela i Gatesowie zadeklarowali 12 grudnia, że trzeba więcej środków poświęcić na badania i innowacje w produkcji żywności, by sprostać najpilniejszym wyzwaniom związanym ze „zmianami  klimatycznymi”. Ta wspólna inicjatywa będzie opierać się na warunkach porozumienia paryskiego i programu z COP23 w Bonn na temat roli rolnictwa w agendzie „zmian klimatycznych”.

 

Gates jest jednym z uczestników szczytu „Jedna planeta” organizowanego w Paryżu - w dwuletnią rocznicę podpisania porozumienia paryskiego - przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W 2015 r. blisko 200 rządów zgodziło się położyć kres paliwom kopalnym, by ograniczyć rzekome dalsze globalne ocieplenie.

 

Bill Gates znany jest ze wspierania inżynierii genetycznej. W wywiadzie dla „Wall Street Journal” w zeszłym roku powiedział, że GMO dla Afryki będzie miało ogromne znaczenie, szczególnie ze względu na „zmiany klimatyczne”.

 

Komisarz UE ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica przekonywał, że wpływ „zmian klimatycznych” jest szczególnie ważny w krajach mniej rozwiniętych, gdzie ekstremalne zjawiska pogodowe mogą spowodować dramatyczne zmniejszenie plonów, a nawet głód.

 

- Musimy zatem wspierać zwiększone badania i innowacje, aby sprostać temu wyzwaniu i poprawić lepsze systemy produkcji rolnej.  Musimy zmobilizować zarówno fundusze publiczne, jak i prywatne, aby sfinansować te badania. Cieszę się z perspektywy współpracy z fundacją Billa i Melindy Gates w tym pilnym wyzwaniu – mówił Mimica, który zachwalał ten rodzaj partnerstwa jako doskonały przykład współpracy w kierunku wdrożenia porozumienia klimatycznego,

 

Komisja przeznaczy na badania 270 milionów euro w ciągu najbliższych trzech lat (2018-2020). Fundacja Billa i Melindy Gatesów obiecała 300 milionów dolarów w tym samym okresie.

 

KE już wszczęła proces identyfikacji priorytetowych inwestycji w zakresie opracowania zasad produkcji rolnej, technologii dla wszystkich etapów przetwarzania, ogólnej organizacji pracy w łańcuchu dostaw, w zakresie zwiększenia miejsc pracy w rolnictwie oraz bezpieczeństwa żywności i żywienia.

 

Środki mają pomóc w rozwoju istniejących  placówek badawczych w poszczególnych krajach i regionach. Do projektu mają przystąpić: Francją, Niemcy, Włochy i Hiszpania oraz inne „zainteresowane państwa członkowskie UE”.

 

Fundacja Gatesów od kilku lat ściśle współpracuje z firmą Monsanto, zajmującą się biotechnologią i GMO. W 2016 r. Gatesowie poinformowali także, że zamierzają dwukrotnie zwiększyć dofinansowanie projektu związanego z badaniami nad genetycznie zmodyfikowanymi komarami. Projekt „Target Malaria” przewidywał modyfikację genów całej światowej populacji groźnych komarów przenoszących malarię.

 

Gdy Gatesowie ogłaszali projekt, naukowcy bili na alarm i apelowali o zaprzestanie modyfikacji fauny na świecie, bo może to doprowadzić do zagłady wielu gatunków i zagrozić funkcjonowaniu naszej cywilizacji.

 

W listopadzie – mimo sprzeciwu  wielu państw – KE zatwierdziła możliwość stosowania glifosatu  - sztandarowego produktu Monsanto - w środkach ochrony roślin w rolnictwie do 2022 roku.

 

27 listopada Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) przy Komisji Europejskiej głosował za przedłużeniem możliwości stosowania glifosatu w rolnictwie przez kilka kolejnych lat. Obecna licencja wygasa w połowie grudnia. Jeśli do tego czasu państwa członkowskie UE nie doszłyby do porozumienia, wówczas środki ochrony roślin oparte na glifosacie, w tym chyba najbardziej znany Roundup, musiałyby zniknąć z obiegu.

 

W ostatnich latach pojawiło się kilka badań na temat wpływu glifosatu na środowisko naturalne i na zdrowie człowieka. Niektóre, jak chociażby raport Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wskazywały, że glifosat może przyczyniać się do występowania np. raka krwi.

 

Komisja Europejska zaproponowała, aby przedłużyć licencję na jego stosowanie na kolejne 10 lat, czyli do 15 grudnia 2027 roku. Jednak w kilku kolejnych głosowaniach przedstawiciele państw członkowskich nie mogli dojść do porozumienia. Ostatecznie 27 listopada 18 państw, w tym Polska, zgodziły się przedłużyć licencję na 5 lat.

 

Źródło: euractiv.com, tygodnik-rolniczy.pl

AS

 

 


DATA: 2017-12-14 07:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszyscy z nas, którzy łakniemy normalności i polskości w naszym życiu zastanawiamy się i nie możemy zrozumieć tych ostatnich roszad w naszym rządzie, dlaczego wymienia się Premiera rządu -kobiety, która widać całym sercem oddana jest Polsce i Polakom. Widać to było w jej gorącym głęboko patriotycznym ostatnim przemówieniu w Sejmie. Nie rozumiemy?.? W tym miejscu nasuwa się myśl z pojęcia wędkarstwa, że żyłka z grubą ryba złapaną na haczyk skończyła się i teraz zacznie się tylko powolne przyciąganie zdobyczy- Tak jak to czyni wędkarz, żeby żyłka się nie zerwała, gdy się ją będzie zbyt zdecydowanie i silnie przyciągać i znów popuścić aby znów podciągnąć za jakiś czas... Trzeba aby zdobycz na początku silna z czasem się wymęczyła , żeby następnie ją schwytać swobodnie do podbieraka?. Tak Rodacy to właśnie się staje. Nowy Premier, młody wydawałoby się , że tak dużo zrobił wcześniej jednak jak z analizujemy, że tak naprawdę to tylko były wielkie plany ?
ponad 2 lata temu / Dziadek
 
Ładnie "legalnie" komuś pompują pieniądze do kieszeni : )
ponad 2 lata temu / TtZ
 
No tak, inni lamentować nie powinni, ale na twoje lamentowanie zawsze można liczyć.
ponad 2 lata temu / do Iskierka
 
GlifosT morderca ludzi, zmiany klimatyczne to samo,skandal,depopulacja ludzi, zwierząt i gleby,te pieniądze PR,skazać na likwidację programów zmiany klimatyczne, geoinzynieria i Randall, nie odnawiać licencji zabójcy
ponad 2 lata temu / Szydelko
 
pod płaszczykiem dbani o nasze dobro gejtsowie iwestuja w kontrole rynku zywnosci - gdy wszystkie rosliny uprawne beda GMO wtedy ten kto bedzie miał na nie patenty stanie sie panem swiata i naszego życia
ponad 2 lata temu / citizen
 
Jak łatwo jest LAMENTOWAĆ i czekać na cud od Pana Boga. A może by Kościół i różne nadaktywne INICJATYWY KOŚCIELNE zabrały GŁOS i ZORGANIZOWAŁY MANIFESTACJĘ w Warszawie w sprawie odrzucenia GMO i umów w tym temacie. Pan Morawiecki jako bankier/ finansista na pewno poprze tych , którzy GO WYBRALI dla interesów ekonomicznych i gospodarczych ( w tym zalania naszego rynku żywnością GMO). Bójmy się. Czy Matki Polki nie powinny ZABRAĆ ZDECYDOWANEGO GŁOSU ? Na mężczyzn nie ma co liczyć - gatunek bojaźliwy, leniwy i wymarły. Przecież chodzi o nasze DZIECI I WNUKI. Ruszcie się >Baby
ponad 2 lata temu / iskierka > na naszych oczach
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.