DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Komisja Europejska ignoruje fałszowanie historii kłamstwem „polskich obozów”

Komisja Europejska ignoruje fałszowanie historii kłamstwem „polskich obozów”
Fot. Pixabay

Wciąż obowiązuje werdykt niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, stanowiący, że stacja ZDF nie musi przepraszać za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady”. Słane do Komisji Europejskiej skargi polskich europosłów na to orzeczenie są zupełnie ignorowane. Zdaniem prawników Patria Nostra, w tej sprawie potrzebna jest petycja polskiego rządu kierowana do władz UE.

 

Prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra, reprezentujący Karola Tenderę, byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, który długo sądził się z ZDF za użycie sformułowania „polskie obozy”, kilkukrotnie prosili polskich europosłów o interwencję w KE w sprawie kontrowersyjnego wyroku niemieckiego Sądu Najwyższego. Po dokładnym przyjrzeniu się bowiem temu werdyktowi uznali, że łamie on przepisy prawa europejskiego.

 

Na prośbę stowarzyszenia pierwszy do KE wystąpił europoseł Dobromir Sośnierz. Zwrócił w niej uwagę, że „praktyka podważania przez sądy jednego państwa członkowskiego prawomocnych orzeczeń innego państwa jest sprzeczna z Traktatami”. Z podobnymi interpelacjami w sprawie kontrowersyjnego wyroku niemieckiego sądu najwyższego zwrócili się też, nieco później, polscy europosłowie Ryszard Legutko, Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk, Karol Karski, Ryszard Czarnecki i Kazimierz Michał Ujazdowski. Interweniujący zwracali uwagę na dorobek Trybunału Sprawiedliwości UE, który „zakazuje nadużywania klauzuli porządku publicznego ze szkodą dla współpracy pomiędzy sądami państw członkowskich”.

 

Europosłowie konkretnej odpowiedzi na swoje interpelacje nie doczekali się do tej pory, choć minęło już ponad 4 miesiące. Komisja Europejska poinformowała ich tylko, że „nie są znane żadne praktyki sądów niemieckich podważających orzeczenia wydane w innych państwach członkowskich”. – Reakcja Komisji Europejskiej na interpelacje naszych posłów do Parlamentu Europejskiego świadczy o zupełnym ignorowaniu tej ważnej sprawy. Członkowie Komisji na zapytanie, kiedy zajmą się interwencjami dotyczącymi bulwersującego werdyktu niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, twierdzą że nic o tym nie wiedzą – mówi PCh24.pl mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

 

Z pisma, jakie polscy europosłowie otrzymali od Věry Jourovej – komisarz ds.

sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci wynika, że nikt w Komisji nie zadał sobie nawet trudu, żeby przeczytać interpelacje i choćby pobieżnie zapoznać się ze

sprawą. I najwyraźniej szybko to nie nastąpi. – Zapewnienie pani komisarz, że dopiero w 2022 roku KE zapozna się z raportem na temat współpracy sądów we wzajemnym uznawaniu wyroków, zakrawa na kpinę. Pan Karol Tendera kończy w tym roku 98 lat. Nasuwa się pytanie czy doczeka sprawiedliwości? – mówi mec. Lech Obara. Przypomnijmy, iż ta sama pani komisarz Věra Jourova zagroziła niedawno, że w związku z rzekomym łamaniem praworządności, Polska może zostać odcięta od funduszy europejskich.

 

W tej sytuacji prawnik reprezentujący Karola Tenderę widzi tylko jedno wyjście. – Potrzebna jest petycja rządu RP do Komisji Europejskiej w sprawie złamania przez niemiecki Sąd Najwyższy prawa europejskiego o wykonywaniu wyroków i odpowiedniego orzecznictwa – mówi PCh24.pl mecenas Lech Obara.

 

 

Jak doszło do skandalu

15 lipca 2013 roku na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Oburzony tym fałszem Karol Tendera, były więzień Auschwitz, wystąpił z pozwem cywilnym przeciwko ZDF do krakowskiego sądu. Przed sądem reprezentują go prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra. Karol Tendera domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się określeniami fałszującymi historię. W grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) m.in. umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy zagłady” na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji.

 

W listopadzie 2017 roku również niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Było to pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec. 27 stycznia 2018 roku sąd w Moguncji nadał klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jednak ZDF odwołał się do niemieckiego Sądu Najwyższego, który anulował decyzje niższych niemieckich instancji w tej sprawie i oddalił wniosek Karola Tendery. Federalny Trybunał Sprawiedliwości kuriozalnym wyrokiem uznał, że egzekwowanie wyroku polskiego sądu na terenie Niemiec „jest sprzeczne z konstytucyjną wolnością słowa”.

 

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2019-07-17 17:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jaka władza takie traktowanie przez UE, Ukrainę Litwę i wiele innych P na świecie włącznie z USA.
8 miesięcy temu / Kazimierz
 
@Czeslaw: a czy rząd PiS ma politykę zagraniczną? Wszystkie sąsiednie państwa nawet Litwa plują nam w twarz i gnębią tubylczych Polaków a na Ukrainie tysiące Polaków leży bez katolickiego pogrzebu, zaś Izraelity szkalują nas i kończą proceder wymuszenia pozaprawnego 300 mld USD, przy pomocy rządu USA. Wkrótce będziemy obywatelami Polin, wskutek karygodnych zaniedbań PiS.
8 miesięcy temu / Jurek
 
Zaczynamy przegrywać na każdym polu, ponieważ nie prowadzimy polityki alternatywnej więc jesteśmy lekceważeni, gdybyśmy straszyli polexitem to by Panią Szydło wybrano pomimo że jest mamą ksiedza katolickiego. Podobnie z kandydaturą Szczerskiego do NATO, gdzie wybrano Rumuna, bo Rumunia może zacząć flirtować z Rosją a Polska została bez alternatywy a więc nie trzeba o jej względy zabiegać. Grilują nas za reformę sądów, przypisują winę za okropności II-ej w.ś. a przecież potulnie wycofaliśmy się z ustawy o IPN i zbrodniach rezunów ukraińskich nacjonalistów.
8 miesięcy temu / Czesław
 
Czy prawda,że Soros ma w UE 224 zaufanych "przyjaciół" w tym R.Thun ,która groziła Red.Sakiewiczowi sądem i wyszła ze studia w trakcie rozmów o odszkodowaniach od Niemiec za II Wojnę Światową? Czy nie jest to w interesie Niemców i zydów Jedni nie są winni bo to zrobili naziści drudzy żądają odszkodowań 300mld USD- poprzez naciski na inne rządy i rzad USA i Pr.Trumpa ?
8 miesięcy temu / Husky
 
Przemysl holokaust w zydowskim wydaniu zabrania wnoszenia polskich flag na teren obozu i upamietnienia polskich ofiar,kapo watpliwych nacji stoja na bramie i szpieguja polskie grupy odwiedzajace oboz .Niedlugo uslyszymy ,ze to Polacy rozpetali wojne i mordowali pol Europy ...
8 miesięcy temu / no tak
 
TO PODAC ICH TZ.TA KOMISJA EUROPEJSKA DO TRYBUNAŁU SPRAWIDLIWOŚCI W STRASBURGU CZY GDZIE ON TAM JEST ZA OCHYDNE KŁAMSTWA NA POLSKA I POWIELANIE TEGO PRZEZ POWYŻSZĄ KE
8 miesięcy temu / Stańczyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.