DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Komisja Europejska chce ukarać Polskę karą finansową. Chodzi o wycinkę drzew w puszczy

Komisja Europejska chce ukarać Polskę karą finansową. Chodzi o wycinkę drzew w puszczy
Fot. Rafal Wojczal / FORUM

W związku z niedostosowaniem się do decyzji Trybunału Unii Europejskiej dotyczącej wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, Komisja Europejska wnioskuje o ukaranie Polski karą pieniężną. Ostateczną decyzję o nałożeniu ewentualnej kary podejmie sam Trybunał, który będzie mógł również określić kwotę, która miałaby podziałać „odstraszająco”.


Jak podaje RMF FM, Komisja Europejska złożyła wniosek o ukaranie Polski karą finansową za niedostosowanie się do decyzji Trybunału Unii Europejskiej. Chodzi o sprawę wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Komisja podkreśla, że działa w zgodzie z prawem i powołuje się na art. 279 traktatu UE. Przypomina jednocześnie decyzję Trybunału UE, który zdecydował o konieczności wstrzymania wycinki drzew prowadzonej z polecenia Ministerstwa Środowiska. Twierdzi również, że Ministerstwo Środowiska nie zastosowało się do zaleceń. Komisja zwraca uwagę, że kara finansowa nałożona na Polskę powinna  być adekwatna do popełnionego przewinienia, a jej celem ma być odstraszenie od kontynuowania prac w Puszczy Białowieskiej.


Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję o konieczności wstrzymania wycinki drzew. – Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału – powiedziała Katarzyna Hermann, pełnomocniczka KE. Jednak zdaniem ministra środowiska prof. Jana Szyszko, wycinka jest prowadzona tylko w tych miejscach gdzie jest to konieczne i w sytuacji gdy służy to bezpieczeństwu Puszczy. Resort środowiska przypomina również, że wstrzymanie wycinki drzew zgodnie z zaleceniami unijnych urzędów doprowadzi do strat na poziomie 3,2 mld zł.


Warto przypomnieć, że problem wycinki w Puszczy Białowieskiej trwa od marca 2016, kiedy to prof. Jan Szyszko, minister środowiska, zaakceptował aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża przewidujący „większe cięcia” na terenie puszczy spowodowane masowym wymieraniem drzew atakowanych przez korniki.


W roku 2007 szkodnik zaatakował 29 drzew, a obecnie prawie 850 tys. (ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy). Powstrzymanie tej plagi okazało się niemożliwe ze względu na liczne protesty podejmowane przez ekologów. Jak informowaliśmy, „ekolodzy stosowali w swoich pismach specyficzne argumenty, np. że kornik drukarz to też istota, ma prawo rozmnażać się i zjadać świerki”.

 

 

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2017-09-15 21:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Większość ruchów tzw. ekologicznych to lewackie finansowane przez rosję organizacje które mają utrudniać normalne funkcjonowanie państwa i obywateli. Ponieważ TS UE też jest lewacki i być może w części również finansowny przez komunę międzynarodową to trudno się dziwić takim karą. Róbmy swoje. W naszym kraju komuna już i tak za długo rządziła. Czas wyjść z tej UE do której rządy lewaków nas siłą zapakowały.
ponad 3 lata temu / Nico
 
Hugon de Payns "Szyszka to z zawodu leśnik i wie jak dbać o las" Zawód leśnika polega na maksymalizacji dochodów z lasu. Wycinka i sprzedaż drewna tartakom. Ewentualnie posadzenie drzew dla leśników co będą ścinać je za kilkadziesiąt lat. Teraz ścinają drzewa posadzone we wczesnym PRL, w II RP oraz te co same wyrosły za cara zanim wprowadzono do Puszczy leśnicze plantacje.
ponad 3 lata temu / BibleThumper
 
Dołożyć jeszcze Polakom i za zastrzeżenie tego żubra co to przez Odrę przeszedł przez Odrę do NRD i tam go Niemcy zastrzelił.
ponad 3 lata temu / Alojz
 
Kwotę kary trzeba uzbierać z mandatów wymierzonych ekologom za blokowanie prac na terenie gospodarki leśnej.
ponad 3 lata temu / eddy
 
To jaką karę poniosą Niemcy za zastrzelenie chronionego żubra?
ponad 3 lata temu / Stefan Jr
 
No to jak nowotwór zaatakuje na przykład którąś z tych babeczek z transparentami( na zdjęciu) to powinniśmy odmówić wycięcia nowotwora bo przecierz on też ma prawo się rozwijać i zżerać zieloną babeczkę?
ponad 3 lata temu / IzajaszGB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.