DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Komisarz Konwencji Stambulskiej: bez założenia genderowych okularów nie obronimy jednostek

Komisarz Konwencji Stambulskiej: bez założenia genderowych okularów nie obronimy jednostek
Fotograf: Wojciech Krynski/Archiwum: Forum

Bez założenia na nos genderowych okularów poradzimy sobie być może pojedynczymi przypadkami, ale nie znajdziemy odpowiedzi na systemowy problem przemocy wobec kobiet – przekonuje Johanna Nelles, członek GREVIO - ciała monitorującego wdrażanie konwencji stambulskiej w Radzie Europy.

 

- Wiem, że dokument zawiera kontrowersyjne dla części polskich polityków określenie „gender”. Ale nie jest przypadkiem, że pada właśnie to słowo, a nie „seks”, które odnosi się do płci rozumianej wyłącznie biologicznie – podkreśla w wywiadzie opublikowanym na łamach gazetyprawnej.pl.

 

- Żeby zrozumieć różnice, trzeba odnieść się do studiów nad płcią w szerszym kontekście, społecznym i kulturowym. Mowa w nich o stereotypach, rolach przypisywanych kobietom i mężczyznom, oczekiwaniach społecznych związanych z płcią, zachowaniach akceptowanych i nie. To wszystko prowadzi do wniosku, że kobiety doświadczają przemocy właśnie ze względu na fakt, że są kobietami. Płeć jest czynnikiem ryzyka, przyczyną nierównego traktowania – dodaje.

 

Johanna Nelles w tym tygodniu odwiedziła Polskę. Jej zadaniem jest zbadanie stopnia wdrażania w życie przepisów Konwencji Stambulskiej, przyjętej przez nasz kraj i ratyfikowanej przez Bronisława Komorowskiego w 2015 r.

 

- Jeszcze raz powtórzę: musimy zrozumieć genderowe role kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. One kreują zależności i układ sił na korzyść męskiego sprawcy, a nie żeńskiej ofiary – przekonuje Nelles. - Bez założenia na nos genderowych okularów poradzimy sobie być może pojedynczymi przypadkami, ale nie znajdziemy odpowiedzi na systemowy problem przemocy wobec kobiet – dodaje.

 

Ekspert GREVIO wskazuje też, że ze strony Rady Europy nie grożą żadne sankcje za nieprzestrzeganie przepisów Konwencji. Jednak UE podejmuje wysiłki, by wprowadzić ją unijnego porządku prawnego. Gdyby tak się stało, dla krajów opornie wdrażających jej postanowienia mogłoby się to wiązać z uruchomieniem procedury naruszeniowej. A nawet kierowaniem skarg do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

- Jako Rada Europy nie możemy komentować tych starań. Na pewno problemem na drodze do zrealizowania takiego planu jest to, że sześć krajów członkowskich UE (Bułgaria, Czechy, Węgry, Litwa, Łotwa, Słowacja) nie ratyfikowało dokumentu – zaznacza Nelles.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-10-04 12:20
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z własnego doświadczenia spotkałem sporo więcej związków, w którym przemoc stosuje kobieta, bardziej chodzi o dominację, upokarzanie i znęcanie się psychiczne, czy lżejsze wersje pantoflarstwa. Dlatego slogan: męski sprawca i żeńska ofiara, to tak samo szkodliwy stereotyp. Najgorsze jednak jest wtrącanie się tych rewolucjonistów do życia innych, w tym przypadku odmawianie kobietom prawa decydowania czy czują się skrzywdzone, poprzez przenoszenia ich prawa prywatnego do publicznego.
3 miesiące temu / eas
 
Ta kobieta gada po prostu głupoty. Neguje porzadek stworzony przez Boga. To co proponuje, to chaos. Te badania niewiele są warte. Tworzy się je po to, aby rozbić rodzinę. Aby później tak sponiewieraną ludzkością łatwiej sterować.
3 miesiące temu / Krakusik
 
A co z wypowiedzeniem konwencji? Przecież kilka tygodni temu obiecywano nam wypowiedzenie tego śmiecia. A tu proszę genderowe bileciki do kontroli.
3 miesiące temu / Polka
 
Do "ot co". Ale "toto" za chwilę przyjdzie do Ciebie i po Ciebie i urwie Ci ... co chcesz mieć urwane najpierw ??? Pozdrawiam. Ygli22
3 miesiące temu / ygli22
 
czasy genederowo-wyszczepienno-wirusowo-czipowe - ostateczne?
3 miesiące temu / mmx
 
Ale konflikt płci w naturze istnieje. Płeć męska dąży do pewności że samica rodzi tylko jego potomstwu, a płeć żeńska do jak najlepszych genów i różnorodności genetycznej jej potomstwa. Tu jest przedstawiony cały konflikt płci od strony biologicznej
3 miesiące temu / @Cyraniusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.