DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Komisarz ds. zatrudnienia spodziewa się poważnego kryzysu społecznego

Komisarz ds. zatrudnienia spodziewa się poważnego kryzysu społecznego
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com
#KORONAWIRUS    #EPIDEMIA    #PANDEMIA    #ZARAZA    #COVID-19    #GOSPODARKA    #ZATRUDNIENIE    #PRACA

Epidemia COVID-19 uderzyła w europejską gospodarkę, ale nie dotknęła poszczególnych sektorów w różnych krajach w takim samym stopniu. To może doprowadzić do kryzysu społecznego – sugeruje europejski komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, Nicolas Schmit.

 

– W lutym miałem przyjemność ogłosić najwyższy poziom zatrudnienia w Europie i ciągły spadek liczby bezrobotnych – mówił. - Już kilka miesięcy później Europa stoi w obliczu ogromnego wzrostu bezrobocia i istnieje ryzyko fragmentacji nie tylko w naszych krajach, ale także w naszych społeczeństwach – dodał. Schmit zwrócił uwagę, że niektóre sektory, firmy i obywatele bardziej ucierpieli z powodu COVID-19 i zamrożenia gospodarki, dlatego też „istnieje ryzyko, że kryzys ten przerodzi się w kryzys społeczny”.

 

Komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych podkreślił, że zwalczanie bezrobocia „powinno być naszym głównym priorytetem” i z zadowoleniem powitał niedawną decyzję Rady o przyjęciu SURE, instrumentu, który Komisja przedstawiła, aby wesprzeć kraje zmuszone do ustanowienia programów wspierających utrzymanie miejsc pracy poprzez tymczasowe dopłaty do wynagrodzenia. – Ponad 30 milionów osób jest tymczasowo lub częściowo bezrobotnych i bez takiego instrumentu większość tych obywateli straciłaby pracę – mówił komisarz, wskazując na sytuację w Stanach Zjednoczonych, gdzie miliony osób już utraciło źródło utrzymania.

 

Migranci, osoby niepełnosprawne, członkowie społeczności romskiej, młodzi ludzie – to tylko niektóre najbardziej zagrożone kategorie osób napotykających większe trudności w dostępie do rynku pracy, a także w zakresie korzystania w czasach kryzysu z ochrony socjalnej. – Ożywienie powinno sprzyjać integracji i konwergencji gospodarczej, która posiada zasadnicze znaczenie dla konwergencji społecznej. Musimy tworzyć miejsca pracy i wspierać pracowników – podkreślił Schmit.

 

Podczas kryzysu finansowego w 2008 roku najbardziej ucierpieli ludzie młodzi. W niektórych krajach stopa bezrobocia sięgała 50 proc. Schmit ostrzegał, że obecnie nie można zaakceptować poświęcenia kolejnego pokolenia. W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi zaktualizowaną, „wzmocnioną” „Europejską gwarancję dla młodzieży” - instrument zaproponowany w 2013 r., który miał pomagać państwom członkowskim wspierać młodych ludzi w czasach spowolnienia gospodarczego.

 

Komisja zachęca kraje do wzmocnienia reakcji gospodarczej i społecznej na kryzys, „ze szczególnym naciskiem na aspekty związane ze zdrowiem” w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ „gospodarka UE doświadczy w tym roku recesji na skalę historyczną”. W perspektywie średnioterminowej celem jest „przywrócenie gospodarki na właściwe tory” przy jednoczesnym dążeniu do zielonej i cyfrowej transformacji.

 

Komisarz mówił o potrzebie przekwalifikowania i podnoszenia obecnych umiejętności pracowników. – Musimy upewnić się, że młodzi ludzie, a także ci, którzy mogą stracić pracę, zdobędą umiejętności pracy w tych nowych sektorach – powiedział, dodając, że to również będzie częścią planu naprawy. Obecna recesja uderza także w grupę samozatrudnionych. Zdaniem komisarza, konieczne są inwestycje w systemy opieki zdrowotnej, by były one lepiej przygotowane na wypadek sytuacji kryzysowych.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2020-05-22 16:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.