DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Komentatorzy zaniepokojeni watykańską promocją Reformacji

Komentatorzy zaniepokojeni watykańską promocją Reformacji

Konserwatywni komentatorzy wyrażają zaniepokojenie promocją Reformacji przez najwyższych dostojników Kościoła. Zwracają uwagę na trudności związane z niektórymi wypowiedziami papieża. Chodzi tu choćby o uhonorowanie pomnika Marcina Lutra, a także krytykę nawracania na wiarę katolicką. Zauważają, że Ojciec Święty ciepło wypowiadając się o „dobrych luteranach” krytykuje katolików dążących do nawrócenia innych na swą wiarę.


John-Henry Westen Life Site News zwraca uwagę na nową definicję określenia "letni" w wypowiedzi obecnego papieża. Jak twierdzi, 13 października podczas watykańskiego spotkania z przedstawicielami niemieckich katolików i luteran, Franciszek zarzucił letniość osobom "dążącym do obrony chrześcijaństwa na Zachodzie, a jednocześnie sprzeciwiającym się uchodźcom i innym religiom".


Tego papieskiego sformułowania nie można bagatelizować. Określenie „letni” pojawia się w Piśmie Świętym, w pejoratywnym kontekście. Jak zauważa publicysta, Księga Apokalipsa mówi: "obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust" (Ap 3,15).


Zdaniem La Stampa papież nie użył jednak słowa "letni". Powiedział natomiast, że "dążenie do obrony chrześcijaństwa na zachodzie z jednej strony przy jednoczesnej wrogości wobec uchodźców i innych religii to sprzeczność".


Podczas wspomnianego spotkania w Auli Pawła VI na honorowym miejscu postawiono wtedy statuetkę Marcina Lutra. Jak zauważa John-Henry Westen uhonorowanie herezjarchy to działanie mocno kontrowersyjne, gdyż to właśnie niewierny zakonnik odpowiada za rozłam chrześcijaństwa - jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w całej historii tej religii.


Kontrowersje wzbudza także papieska odpowiedź na pytanie jednego z uczestników spotkania, dotyczącego tego, co papież lubi w "kościele luterańskim". - Lubię dobrych luteran, luteran praktykujących wiarę w Jezusa Chrystusa - powiedział wówczas papież. - Nie lubię natomiast letnich katolików i letnich luteran - dodał. W innym momencie spotkania papież stwierdził także, że nawracanie na inne religie jest "nieuprawnione".


Komentatorzy twierdzą, że ostre słowa wobec krytyków dzisiejszej formy ekumenizmu są swego rodzaju ostrzeżeniem wobec osób zamierzających krytykować papieski udział w zaplanowanej na 31 października wizycie w szwedzkim Lund. 


Podczas tamtejszego święta reformacji - zauważa cytowany przez lifesitenews.com profesor Clemens Cavallin - odczytana zostanie modlitwa wychwalająca postać Marcina Lutra. Herezjarcha zostanie przedstawiony jako założyciel prawdziwej formy katolicyzmu. Uczestnicy wyrażą radość z powodu „darów przyjętych i ponownie odkrytych na różne sposoby poprzez reformacyjną odnowę (...)". W modlitwie będzie mowa również mowa o docenieniu ewangelicznego doświadczenia Marcina Lutra i jego "wglądu" w Ewangelię sprawiedliwego i miłosiernego Boga. Uczestnicy podziękują także za dobro dokonane dzięki Reformacji.


Trudno nie podzielać obaw komentatorów dotyczących radykalnie rozumianego ekumenizmu. O ile tradycyjnie oznaczał on dążenie do powrotu chrześcijan do pełni prawdy katolickiej i Kościoła rzymskiego, o tyle obecnie oznacza łagodzenie różnic. Dialog staje się tu celem samym w sobie, a prawda schodzi na dalszy plan. Tę mentalność rozszerza się także na kwestie dialogu międzyreligijnego – z innymi wyznaniami. Zapominanie o różnicach między nimi prowadzi do osłabienia ducha misyjnego. Jak to pogodzić z jasnymi słowami Pana Jezusa: "I rzekł do nich: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mt 16; 15-16)?


Niepokoi także tendencja do idealizowania Reformacji – wydarzenia prowadzącego do podziału chrześcijaństwa i cywilizacji zachodniej oraz krwawych wojen religijnych. Ten duch podziału w protestantyzmie obecny jest cały czas. Składa się on wszak z tysięcy denominacji. Dążąc do jedności warto przypomnieć sobie o tradycyjnym rozumieniu ekumenizmu, opartym na słowach Chrystusa „…aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie…” (J 17,20-26). Wynika z nich, że jedność nie może usuwać prawdy w cień, lecz być na niej oparta. Wzorem dla niej jest wszak unia Chrystusa-Prawdy i Boga-Ojca. 


 

Źródło: lifesitenews.com


mjend

 

 


DATA: 2016-10-26 14:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

...nieuprawnione...????? Gdy Pan Jezus, na oślęciu jadąc ku stolicy Żydów, ?zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, całe mnóstwo uczniów poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli [?] Niektórzy jednak faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: ?Nauczycielu, zabroń tego uczniom swoim?. Odrzekł: ?Powiadam wam: JESLI CI UMILKNA
ponad 2 lata temu / potato
 
Tomek Kościół Chrystusowy jest Kościołem Katolickim po za którym nie ma zbawienia.[por Kongregacja Nauki Wiary Domine Jezus] PROTESTANTYZM LIBERALIZM KOMUNIZM SOCJALIZM MODERNIZM zostały potępione przez Papieży .Marcin Luter to największy herezjarcha wyłączony ze społeczności wierzących przez Świętą Matkę Kościół .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
@Rob. Trochę jednak się różnią. Nawet zasadniczo. Tzw. niewierzący katolik był Dzieckiem Bożym po chrzcie i potem kiedy w konsekwencji trwania w grzechu śmiertelnym przestał wierzyć. Luteranin Dzieckiem Bożym nie był nigdy. Oby natomiast potrzeba łaski wiary. Z tym, że dla niewierzącego katolika nawrócenie odbędzie się przy pomocy spowiedzi świętej, a Luteranin musiałby ochrzcić się, a przede wszystkim zrozumieć i poznać choćby podstawy prawdziwego nieheretyckiego magisterium kościoła katolickiego.
ponad 2 lata temu / Krakus
 
Papież ma rację. Czym różni się niewierzący katolik od nniewierzącgo luteranina? Każdy kto spotka Jezusa, zatęskni za EEucharystią
ponad 2 lata temu / Rob
 
Takie gesty oraz wypowiedzi Franciszka tylko wzmocnią pozycję sekt protestanckich wraz z odpływem od Kościoła skutecznie zniechęconych lub po prostu zatroskanych wiernych widzących rozdźwięk między tradycyjną teorią a franciszkową praktyką. Tym samym rosną w siłę grupy sedewakantystyczne. Skoro wg obecnej wykładni płynącej z samego Rzymu herezjarcha Luter tak świetnie odnowił katolicyzm, to po co należeć do watykańskiej "podróbki" kiedy istnieje taki "zacny" protestancki ideał.
ponad 2 lata temu / Blazej
 
@Tomek. Widzisz. Dlatego właśnie już wkrótce katolicy będą znowu prześladowani. Wszystko zaczęło się od katakumb i tam się skończy. Powstanie jedna gigantyczna sekta, do której nie wstąpią katolicy. Mam na myśli KATOLIKÓW- członków mistycznego ciała Jezusa Chrystusa, którzy poprzez różaniec i wstawiennictwo NMP przetrwają w kościele Chrystusowym. Dokładnie tak jak mówi o tym apokalipsa. Ślepi są wszyscy Ci, którzy nie widzą, że jesteśmy już w apokalipsie. Na razie wciąż jeszcze w fazie wielkiego odstępstwa.
ponad 2 lata temu / Monika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "46962"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.