DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Komendant Gwardii Szwajcarskiej przeciwko rewolucyjnym zmianom w tej formacji

Komendant Gwardii Szwajcarskiej przeciwko rewolucyjnym zmianom w tej formacji
fot. Annesov / commons.wikimedia.org, licencja cc

Komendant Gwardii Szwajcarskiej, Christoph Graf, jest przeciwny przyjmowaniu w szeregi tej formacji kobiet i obcokrajowców. Podkreśla, że Gwardia posiada 500-letnią tradycję, którą stale kultywuje. Dotyczy to zresztą całego Kościoła katolickiego. „Do czego doprowadziłoby nas uleganie każdej modzie? W końcu mielibyśmy biskupki, a może nawet papieżycę” - powiedział komendant.

 

Pytany o możliwość otwarcia się jego formacji na obcokrajowców, Graf podkreślił, że członkostwo w niej jest „przywilejem” zastrzeżonym dla Szwajcarów. – Gwardia wcześniej się rozwiąże niż przyjmie obcokrajowca. Z tego jest dumna - zaznaczył komendant. Przypomniał, że jak na razie formacja ta nie ma problemów z naborem. Problemem jest jednak to, że wśród współczesnej młodzieży nie obserwuje się większego zainteresowania wiarą i Kościołem. A te dwa warunki są niezbędne do przyjęcia w szeregi formacji.

 

Graf przyznał, że Gwardziści mają nadal problemy w zapewnieniu papieżowi bezpieczeństwa podczas jego publicznych spotkań. Wiele razy dochodzi do trudnych sytuacji, jak choćby podczas wizyty u uchodźców w Jordanii. – Nagle zostaliśmy otoczeni przez masę ludzi. Musieliśmy się łokciami uwolnić od tłumu - wspominał komendant Gwardii Szwajcarskiej.

 

Istniejąca od 1506 r. Gwardia Szwajcarska służy biskupom Rzymu. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat po odbyciu w swoim kraju służby wojskowej. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy. Zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V tego samego dnia w 1527 r. W obronie Klemensa VII (1523-34) zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy.

 

KAI

mat

 

 

 


DATA: 2015-03-31 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dla informacji tych którzy nie wiedzą. sacco di Roma było wielotygodniowym plądrowaniem miasta, połączonym z gwałtami i mordami. liczba mieszkańców zmniejszyła się do 1/3. szeregowi żołnierze wynosili całe wory złota, za które Żydzi chętnie sprzedawali gorzałkę i inne produkty. czasem niemcy (lancknechci, zrewoltowani luteranie) i hiszpanie, stanowiący armię inwazyjną zabijali się na ulicach w walce o łupy. był to straszny przykład grabieży i mordu w nowożytnej Europie.
ponad 5 lat temu / mucha86
 
Szykuj się na wylot z gwardii, papież nie lubi takich tradycjonalistów
ponad 5 lat temu / rebeliant80
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.