DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Ryszard Legutko

Kombinat edukacyjny


Oświatą interesują się wszyscy Polacy. A ściślej – każdy z nas ma swoje zdanie o oświacie, jaka jest i jaka być powinna. To dobrze, bo z wszystkich możliwych zagadnień resortowych edukacja stanowi zagadnienie pierwszego rzędu. Od tego, jak obecnie kształcimy nasze dzieci zależeć będzie bezpośrednio ta Polska, w której spędzimy nasze sędziwe lata. Ta Polska będzie miała ich twarz, ich język i światopogląd oraz kształt przez nich nadany.
 

To ogólnonarodowe zainteresowanie oświatą jest niewątpliwie pozytywem, tyle że – tu uprzedzam wnioski z niniejszego tekstu – na tym pozytywy się kończą. Przede wszystkim dlatego, że na wstępnej deklaracji zainteresowania kończą się rozważania o szkole dla zdecydowanej większości Polaków. Pewnie każdy z nich wyrecytuje „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, ale już odpowiedzi, o jakie chowanie chodzi, trudno oczekiwać. Pewnie jakiekolwiek, zresztą i tak chodzi tylko o papier, bo pracę znajduje się tylko po znajomościach, a reszta, czyli w tym przypadku jakieś Rzeczypospolite, jest nieistotna. Poza tą szumną deklaracją nasi rodacy interesują się edukacją tylko od święta. Tym świętem najczęściej jest publiczna informacja o kolejnych katastrofalnych wynikach egzaminów powszechnych, ale i tu znajdzie się szybko gotowa recepta – bo egzaminy były za trudne, bo w szkołach dają za dużo wiedzy. Na obrzeżach tego głównego nurtu refleksji o oświacie, nazwijmy go tutaj banalistyczno – prywaciarskim, znajdują się dwie mniejszości. Pierwsza z nich twierdzi, że z oświatą jest źle i będzie jeszcze gorzej, dlatego bierze sprawę we własne ręce. Druga zaś to specjaliści – edukatorzy. Jest to grupa najmniej liczna, ale za to najpotężniejsza. To ona w ostatnich dziesięcioleciach rządzi polską szkołą i są to rządy niepodzielne. Warto się tym rządom przyjrzeć, przedstawiając podstawowe cechy ich szkoły marzeń, która powoli staje się rzeczywistością. Podejrzewam, że cechy te dla czytelników „Polonia Christiana” będą jednoznacznie złowrogie. Dla specjalistów edukatorów są one jednak jednoznacznie pozytywne. Są tożsame z oświeceniem, czyli oświatą. Oto one:

Szkoła przyszłego rynku pracy
Spojrzenie na ucznia jako przyszłego pracownika nie jest błędem. Tak samo postulat racjonalizacji wydatkowania pieniędzy na edukację, bo każde publiczne pieniądze powinny znaleźć się pod takim rygorem. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy takie cele postawimy jako jedyne w oświacie. Nie tylko zresztą w niej. Wyobraźmy sobie bowiem szpital, w którym żaden pacjent nie przeżył jeszcze operacji, ale za to placówka nie przynosi strat, bo sprawnie gospodaruje środkami. Księgowy takiego szpitala miałby jeszcze czyste ręce, ale już personel medyczny gratulować sobie nie powinien. Wymarzona szkoła edukatorów jest takim właśnie szpitalem, czy może kombinatem, który nieważne co produkuje, ważne – by się stale kręcił. Dogmat racjonalizacji zysku z oświaty jest najważniejszym z realnych, choć – z wiadomych powodów – nadmiernie nieeksponowanym, przy czym zysk rozumiany jest tutaj niezwykle wąsko – wyłącznie w kategoriach ilości, która nigdy nie przejdzie w jakość.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (45,57 proc.) – to wynik po podliczeniu ponad 90 proc. głosów.

 
 

Polscy prokuratorzy po raz kolejny badają szczątki samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Śledczy mają dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego – ku zaskoczeniu wszystkich– cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rekordowa była nie tylko frekwencja, ale też wyniki poszczególnych kandydatów. Na tle całego kraju najwyższy wynik uzyskała była premier Beata Szydło.

 

„Prawnicy Instytutu Ordo Iuris udzielą bezpłatnej pomocy prawnej naocznym świadkom gorszących scen oraz ataków na uczucia religijne podczas Marszu Równości w Gdańsku”, napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Co najmniej cztery osoby zginęły w dokonanym w trakcie Mszy św. napadzie na katolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso – poinformowała diecezja Ouahigouya.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.