DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Kombatanci zapowiadają: powstanie lista żołnierzy AK

Kombatanci zapowiadają: powstanie lista żołnierzy AK
Opaska noszona przez żołnierzy AK fot. Maciej Szczepańczyk/wikimedia.commons

Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK zapowiadają powstanie listy żołnierzy walczących w szeregach podziemnej formacji wojskowej.

 

Nie jest oczywiście możliwe by stworzyć pełny wykaz żołnierzy AK, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. – Mamy nadzieję, że będzie to możliwie najpełniejszy wykaz, bo stworzyć kompletnego się już nie da. Jesteśmy spóźnieni o kilkadziesiąt lat – przyznaje Tadeusz Filipkowski z Zarządu ŚZŻAK. Dodaje przy tym, że pierwsza część listy powinna powstać w 2014 roku.

 

Powodem powstania listy są częste zapytania od różnych ludzi o informacje na temat krewnych, którzy mieli walczyć w podziemnej organizacji. Dotąd organizacje kombatanckie miały problem z podawaniem takich informacji, bo nie istniał żaden wykaz żołnierzy AK. Teraz ma się to zmienić.

 

Jak deklarują kombatanci, dobrą okazją do powstania takiej listy może być, przypadająca w przyszłym roku, 75. rocznica powstania Związku Walki Zbrojnej. Lista, która trafi do Internetu, ma być oparta nie tylko na dokumentach archiwalnych, ale też na publikacjach o AK. Oprócz imienia i nazwiska, daty urodzenia i stopnia zawierać ma także m.in. przydział służbowy i nadane odznaczenia.

 

 

Źródło: niezależna.pl

ged


DATA: 2013-12-03 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taka lista osób podających się za żołnierzy późniejszego AK pozwoli znajomym, sąsiadom, krewnym znaleźć wśród nich i zdemaskować oszustów i pozbawić ich nienależnych im przywilejów i odznaczeń i szacunku oraz korzyści materialnej, jak też należy ich wymazać z już napisanych prac historycznych i książek - zaszczytów należnych innym osobom, często z różnych względów pominiętym, albowiem niestety koło np. z Ostrowa Wlkp. sabotuje uzyskanie informacji na temat fałszywych 15 partyzantów TOW-AK, których imienną listę otrzymali. Należy też stworzyć listę osób w różny sposób walczących a nie należących do żadnych formalnych organizacji, i to nie tylko tych współpracujących z AK ale i tych całkowicie działających oddolnie bez jakiegokolwiek związku z AK - a tylko z pobudek ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych: naprawdę takich osób było tysiące. Mój dziadek wystawiał kilkanaście, kilkadziesiąt ukrywającym się ludziom ORYGINALNE niemieckie dokumenty a jego kolega kartki
9 miesięcy temu / Przemysław IV
 
Muszę poprawić:.gmina Celestynów.pow.Otwock.woj.mazowieckie.Jestem zadowolony z tego ze taka lista powstanie może uda się przynajmniej dla dzieci, wnuków,tych żołnierzy, poczuć się dumnym że ich przodkowie poświęcali życie dla wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej .Syn żołnierza AK .
ponad 6 lat temu / Borowy
 
Do tej listy dopisać Andrzeja Żelazo Żołnierza A K z miejscowości Ostrów obecnie pow.Celestynów .Był żołnierzem z okręgu Mińsk Mazowiecki.
ponad 6 lat temu / Borowy
 
Uważam pomysł stoworzenia wykazu członków AK za bardzo spóźniony ale słuszny i potrzebny. Mój ojciec był oficerem AK w Okręgu Wileńskim. Prawdopodobnie w wywiadzie dalekiego zasięgu. Byłmodznaczony krzyżem Virtuti Militari, ale nie figuruje w żadnym wykazie. Z kim mogę się skontaktować, aby jego nazwisko znalazło się na liście członków AK?
ponad 6 lat temu / Kwak
 
wreszcie Ktoś wpadł na wspaniały pomysł,aby utworzyć listę Żołnierzy AK,może w przyszłości ktoś utworzy listę zołnierzy walczących pod dowództwem Gen.Andersa/np. mój dziadek Jerzy Błaszczuk/ze Srebrzyszcz koło Chełma /przeszedł cały szlak Gen. Maczka,walcząc także pod Monte Casino,może ktoś znał mojego dziadka
ponad 6 lat temu / Lucyna
 
Życzę powodzenia i modlę się za bohaterów tej rangi co żołnierze tak znienawidzonej i opluwanej wielkiej AK.
ponad 6 lat temu / halicz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.