DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Kolumbijski ksiądz suspendowany. Rorate Caeli: „zawinił” krytyką zapisów Amoris laetitia

Kolumbijski ksiądz suspendowany. Rorate Caeli: „zawinił” krytyką zapisów Amoris laetitia
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Luca Cinacchio / freeimages.com

Ksiądz Luis Carlos Uribe Medina z kolumbijskiej diecezji Pereira został przez swojego zwierzchnika, biskupa Rigoberto Corredora Bermúdeza, ukarany suspensą, czyli zawieszeniem. Serwis Rorate Caeli uważa, że powodem nałożenia kary jest dokonana przez duchownego publiczna krytyka nowego podejścia do sakramentów: małżeństwa, spowiedzi oraz Eucharystii, jaka została wyrażona w papieskiej adhortacji Amoris laetitia. W dokumencie nakładającym suspensę możemy przeczytać mocne zarzuty pod adresem ks. Uribe Mediny, ze schizmą włącznie.

 

Dekret diecezji Pereira nr 1977 z 16 stycznia roku 2017, na mocy którego ks. Luis Carlos Uribe Medina został suspendowany, informuje, że karę zastosowano za „publicznie i prywatnie odrzucenie przez siebie [tj. ks. Uribe Medinę-red.] doktrynalnych i duszpasterskich nauk Ojca Świętego Franciszka, głównie dotyczących małżeństwa i Eucharystii”.

 

16 stycznia biskup Rigoberto Corredor Bermúdez wezwał księdza Luisa Carlosa Uribe Medinę do złożenia wyjaśnień w sprawie swojego stanowiska. Do rozmowy doszło w obecności czterech innych duchownych. W trakcie spotkania suspendowany kapłan bronić miał swojej postawy, którą w dokumencie określono jako przeciwną Ojcu Świętemu Franciszkowi. Wobec tego hierarcha i obecni przy rozmowie kapłani stwierdzili, że ks. Uribe Medina „odłączył się publicznie od komunii z papieżem i Kościołem”.

 

W dokumencie potwierdzającym nałożenie kary kanonicznej jest również mowa o schizmie i niechęci pozostawania w łączności z Kościołem. Decyzję o suspendowaniu kapłana podparto mocnymi fragmentami Kodeksu Prawa Kanonicznego. Ponadto – jak czytamy – „ks. Luis Carlos Uribe Medina, bez powiadomienia swojego biskupa albo władz diecezjalnych, porzucił parafię Santa Cecilia w Pueblo Rico, departament Risaralda”.

 

Z tych powodów kapłan został „zawieszony w wykonywaniu posługi kapłańskiej” oraz otrzymał „zakaz szerzenia swoich idei przeciwnych wierze katolickiej i kościelnej dyscyplinie”.

 

„Wierni Kościoła katolickiego są proszeni o nie kierowanie się naukami wyżej wspomnianego księdza dopóty, dopóki nie zaakceptuje on doktryny i nauk Namiestnika Chrystusowego” – czytamy w kurialnym piśmie, które zachęca wiernych do modlitwy za kapłana.

 

Tradycjonalistyczny serwis internetowy Rorate Caeli podaje, że powodem ukarania suspensą księdza Luisa Carlosa Uribe Mediny jest krytykowanie przez niego „nowej doktryny” duszpasterskiej, dopuszczającej do sakramentu Komunii Świętej osoby rozwiedzione żyjące w związkach niesakramentalnych, które utrzymują z cywilnym partnerem kontakty seksualne. Taką sytuację przewidują (wedle niektórych interpretacji) zapisy papieskiej adhortacji Amoris laetitia, co wywołuje coraz silniejsze obawy wśród wiernych i duchownych katolickich.

 


Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

Tłumaczenie: Jan Franczak

MWł
  


DATA: 2017-01-27 08:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ecclesia ubi est ibi fides vera est
ponad 3 lata temu / luk
 
@Michu,cz.2/2: Podoba mi się religia katolicka, dlatego jej bronię. Nie chcę jakiegokolwiek "większego ucisku" od tego który wynika ze słów Pana Jezusa, gdyż odwołuję się do Jego nauk. Już wiele razy wykazałeś że nie znasz Jego nauk. Może więc najpierw przeczytaj Nowy Testament i Katechizm Kościoła Katolickiego, a dopiero potem przystępuj do merytorycznej dyskusji? Oczywiście to nie nakaz lecz rada, byś nie kompromitował się niewiedzą. Nawołujesz do szacunku wobec Ciebie, ale sam nie okazujesz szacunku nam, bezpodstawnie wyzywając prawowiernych katolików od talibanu i heretyków. Czyż to nie dowód że jesteś hipokrytą? Czyż zarzut że szukam wrogów nie jest odwracaniem kota ogonem? I niby dlaczego mam nie osądzać zła? Rozumiesz różnicę między osądzać-oceniać a osądzać-sądzić? I niby gdzie napisałem że rozwodnik to zbrodniarz???
ponad 3 lata temu / r
 
@Michu,cz.1/2: Najpierw piszesz że nie będziesz ze mną dyskutował, a jednak dyskutujesz. Skoro odnosisz demokrację do tego forum, to zauważ że jesteś tu w mniejszości, więc logiczny wniosek z Twojego odwołania do demokracji jest taki, że uważasz iż nie masz racji. O to Ci chodziło? Atakowanie za odmienny pogląd jest istotą każdej polemiki. Jeśli źle znosisz krytykę to może faktycznie nie dyskutuj? Nam jako katolikom przeszkadza zło, przyjmuję do wiadomości że Tobie zło nie przeszkadza. Nie masz pojęcia o Kościele, bo wierny może wytykać błędy papieża, tak robił np. św.Paweł wobec św.Piotra i św.Piotrowi korona z głowy przez to nie spadła. Anarchizuje Kościół ten, kto chce szerzyć w nim zło, czyli głosi coś sprzecznego z nauczaniem Pana Jezusa. A od kiedy TVP, rząd czy Miss Polonia są organami Kościoła, bo chyba coś przegapiłem? Czy TVP i rząd to święte krowy że też nie wolno wytykać ich błędów? Jak za PRL, wszyscy mają przyklaskiwać rządzącej partii, tak?
ponad 3 lata temu / r
 
@r Oczywiście demokrację odnoszę do forum na portalu. Ty i twoj kompan potato atakowaliscie mnie za odmienny pogląd. Mi nikt nie przeszkadza, tylko wam. Wlasnie Ty nie rozumiesz, ze w kosciele nie ma demokracji i szeregowy wikary nie moze jawnie krytykowac papieza. Chcesz zanarchizować kosciół. Tvp potępiasz,papieza potepiasz. rzad potepiasz. Czy Tobie w ogóle coś się podoba?Obawiam się, że urodę Miss Polonia też byś krytykował.Twoja sprawa, ty chcesz ucisku, ale daj oddychać innym. Ja nie zabraniam Ci czytac czytaj, komentuj rob co chcesz, tylko szanuj innych a nie osądzaj. Na tym kończę rozmowe, bo ja nie szukam tu wrogów. Jak chcesz mieć wroga szukaj kogoś innego. Ja nie we wszystkim chwale papieza krytykuje go za tak pozytywny stosunek do uchodzców. Jednak w tej sprawie mam inne zdanie, a Wy nie potraficie tego uszanować. Dla mnie rozwodnik to nie zbrodniarz, różnie się życie układa. Franciszek to zauważyl i sie nad nimi pochylil.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
Jest osąd ludzki i Sąd Boży. I temu Najwyższemu Trybunałowi pozostawmy z pokorą całą sytuację. Jeśli kapłan poddał się, w posłuszeństwie, decyzji swojego biskupa to, jak opisywała Siostra Faustyna, najcenniejsze jest w oczach Pana - pokora i posłuszeństwo. Ja czekam na ewangeliczne tak-nie w odpowiedzi na kolokwialne pytanie Szanownego WMO. Choć stosując się do zaleceń Papieża Franciszka już rozważyłem to w swoim sumieniu. Czas rozważania - poniżej sekundy...
ponad 3 lata temu / Pierre_
 
@Michu: OK, rozumiem, zawsze rozmawiałeś grzecznie, ale Twoja grzeczność się skończyła. Przyjmuję to do wiadomości. Ja przynajmniej jestem konsekwentny, gdyż nadal atakuję błędne poglądy. Gdy uważam że widzę zło, a zło jest solą w oku każdego katolika, to o tym piszę i podaję swoje argumenty, co zrobiłem w poprzednim poście. Dlatego moja postawa to nie żaden fanatyzm, lecz fundamentalizm katolicki. A jak na razie fanatyzm, czyli brak kontrargumentów a za to bezpodstawne inwektywy, rzucasz m.in. na mnie właśnie Ty. Dyskutować z nikim nie musisz. Czytać nikomu nie zabronisz. Nie knebluję nikomu ust. Kłamiesz że marzę by stworzyć cokolwiek antypapieskiego. Ja po prostu uważam za Boga Pana Jezusa, a nie papieża. Jeśli jakiś papież głosi(ł) coś przeciwnie niż Pan Jezus, to katolik nie może/nie mógł podążać drogą papieża. Widać też że nie rozumiesz znaczenia słowa "demokracja", gdyż demokracja, czyli rządy większości, nie obowiązują w zarządzaniu Kościołem.
ponad 3 lata temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.