DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Kolumbia: zabito sędziwego kapłana przygotowującego się do Mszy świętej

Kolumbia: zabito sędziwego kapłana przygotowującego się do Mszy świętej
fot.raichinger/sxc.hu

Sędziwy kapłan Luis Alfonso León Pereira został barbarzyńsko zabity 15 lipca, gdy przygotowywał się do Mszy św. w kościele Matki Bożej Matki Kościoła na przedmieściach miasta Montería – stolicy departamentu Córdoba w północno-zachodniej Kolumbii. Morderca był prawdopodobnie narkomanem. Jest to kolejne zabójstwo kapłana katolickiego w tym kraju latynoamerykańskim, który od kilku lat „przoduje” pod względem liczby zamordowanych ludzi Kościoła – od 2009 zginęło ich tam ponad 20.

 

Do tragicznego zdarzenia doszło wieczorem 15 bm.: do kościoła wszedł bezdomny, będący prawdopodobnie pod wpływem narkotyków, aby ukraść jakieś cenniejsze przedmioty, gdy duchowny usłyszał hałas i wbiegł do środka, próbując uniemożliwić kradzież, napastnik uderzył go rozbitą butelką w oczy, a następnie zadał mu śmiertelny cios w szyję. Później chciał uciec, ale schwytali go mieszkańcy okolicznych domów i zaczęli go bić. Przed samosądem sprawcę uratowała dopiero interwencja policji, która aresztowała go. Gdy wzburzony tłum mimo wszystko chciał samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość zabójcy, ponad stu funkcjonariuszy zdołało wreszcie przewieźć go do więzienia.

 

Biskup diecezji Montería – Ramón A. Rolón Guepsa w wydanym po tragedii oświadczeniu ogłosił trzydniową żałobę, w czasie której we wszystkich parafiach tej jednostki kościelnej mają być sprawowane Msze święte z wystawieniem Najświętszego Sakramentu „jako akt pokuty w obliczu tak barbarzyńskiego czynu”. W kościele parafialnym, w którym doszło do zabójstwa, zostanie odprawiona Msza św. wynagradzająca za zbrodnię popełnioną w świętym miejscu.

 

Hierarcha potępił również akty przemocy, do których ciągle dochodzi w tym mieście i w całym kraju, a które uważa się za skutek ogólnego rozkładu moralnego i społecznego. Nawiązując do przypadającej 16 lipca uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel, wezwał do wspomnienia w tym dniu zamordowanego kapłana, który – jak przypomniał biskup – spędził 48 lat w służbie Kościołowi jako kapłan, „wyróżniając się swą gorliwością obywatelską w różnych dziedzinach społeczeństwa”.

 

Ks. Pereira po wyświęceniu w mieście Charalá w północno-wschodnim departamencie Santander, gdzie się urodził, od 1968 pracował duszpastersko w Monterii. Był bardzo zaangażowany nie tylko jako kapłan, ale także społecznie, toteż w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku kilku miejscowych przywódców politycznych zaproponowało mu start w wyborach samorządowych. Kapłan zgodził się, wygrał wybory i w latach 1995-97 był burmistrzem miasta. Później powrócił do działalności duszpasterskiej; został proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego, ale w ostatnich dniach pełnił także posługę w parafii Matki Bożej Matki Kościoła i tam został zamordowany.

 

KAI

KRaj
DATA: 2015-07-16 16:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.