DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Kołobrzeg: Urząd Miasta promuje wizerunek katedry bez krzyża. Sprzeciw katolików!

Kołobrzeg: Urząd Miasta promuje wizerunek katedry bez krzyża. Sprzeciw katolików!
fot. JDavid [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Po licznych protestach Urząd Miasta w Kołobrzegu postanowił zdjąć ze ściany swojej siedziby ogromny baner, na którym przedstawiono kołobrzeską XIV wieczną katedrę bez krzyża na wieży. Niewłaściwy wizerunek świątyni znalazł się jednak na tysiącach Kart Mieszkańca i w materiałach reklamowych . 

 

Aby program pomocy społecznej w postaci Karty Mieszkańca jednoznacznie kojarzył się z Kołobrzegiem, na reklamującym go banerze umieszczono najbardziej znane symbole miasta. Znajdziemy na nim latarnie morską, pomnik zaślubin Polski z morzem, oraz katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Miejscy urzędnicy nie umieścili jednak krzyża na wizerunku wieżycy wieńczącej dach katedry. A ten od ponad 500 lat błogosławi miastu.

 

W obronie krzyża wystąpiła katolicka wspólnota w Kołobrzegu. Jej przedstawiciele zdecydowanie zaprotestowali przeciw pozbawieniu krzyża katedry namalowanej na banerze.   W liście skierowanym w tej sprawie do władz miasta, katolicy podkreślają, iż katedra bez krzyża, z miejskiej reklamy, jest „obrazem nieprawdziwym i wypaczonym”. Zażądano aby poprawiono wizerunek katedry, przywracając wizerunek najważniejszego symbolu chrześcijańskiej wiary.

 

Ratusz postanowił zareagować na protesty mieszkańców, jednak niekoniecznie tak, jak sobie tego życzyli. Decyzją władz miasta wizerunek katedry nie zostanie poprawiony, ale zdjęty ze ściany, trafi do lamusa. Jego miejsce zajmą ozdoby świąteczne.

 

Wprawdzie niezgodny z rzeczywistym wizerunkiem katedry baner zniknie, ale problem polega na tym, iż do tej pory wydano już około 10 tysięcy Kart Mieszkańca, na której widnieje kołobrzeska, XIV – wieczna  katedra pw. Najświętszej Maryi Panny bez krzyża.  Podobnie, niewłaściwy wizerunek umieszczono na wielkiej liczbie ulotek reklamujących program Karta Mieszkańca.

 

Położona w centrum katedra, Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu jest najważniejszym zabytkiem miasta, jedynym w Polsce kościołem posiadającym pięć naw. Zbudowano ją w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim. 

 

Adam Białous

 


DATA: 2019-11-21 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proponuje wladzom Kolobrzegu nie udzielac poslugi. Wstep zamkniety dla tych osobnikow.
ponad 1 rok temu / Stan
 
Co za banda lewaków tam rządzi!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Pomysł gościa katolika jest bardzo dobry, warto wprowadzić go w czyn i powinno to dotyczyć także innych świątyń oraz wizerunków. Może udało by się to zrobić hurtem Ordo. są tam naprawdę mądrzy, a przy tym oddani Bogu ludzie. Myślę, że jest to kolejny znak, iż powinniśmy z całą mocą i determinacją bronić krzyża, bo on widocznie przeszkadza ciemnej stronie, jest nie tylko symbolem naszej wiary, ale jednocześnie bronią. Oczywiste, że na wojnie stara się pozbawić przeciwnika broni. A to jest wojna.
ponad 1 rok temu / L
 
urzad miasta nie rzuca na tace, to i wiec niech nie wtraca sie do katedry
ponad 1 rok temu / LOGAN
 
A dlaczego nie ma sprawy o obrażanie katolików?
ponad 1 rok temu / Mirrro
 
Byłam w tej katedrze - jest niesamowita. Jak można aż tak się bać krzyża? Albo: aż tak go nienawidzić..? Przecież to znak niepojętej Miłości Boga względem człowieka. Miłości Ukrzyżowana, jak Ci możemy to wynagrodzić..?
ponad 1 rok temu / Czytelniczka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.