DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Kolekcja klocków skierowana jest do dorosłych! Producent figurki oficera NKWD tłumaczy się z błędu

Kolekcja klocków skierowana jest do dorosłych! Producent figurki oficera NKWD tłumaczy się z błędu
Źródło: ipn.gov.pl
#IPN    #ZBRODNIA KATYŃSKA    #SOWIECI    #KATYŃ    #ROSJA    #NKWD    #KLOCKI

Figurka enkawudzisty wyposażonego w pepeszę była jednym z elementów klockowej serii „Bitwa o Berlin”. Pomysł wypuszczania zabawek odwołujących się do tak dramatycznych wydarzeń z historii jak zbrodnia katyńska wywołała sprzeciw IPN. Teraz wydawca tłumaczy, że kolekcja była skierowana do dorosłych.

 

„Uważam za wysoce niestosowne rozprowadzanie wśród dzieci miniaturowych postaci formacji o charakterze zbrodniczym” – napisał w liście do polskiego przedsiębiorcy dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Zawistowski. Jak dodał, NKWD było formacją o charakterze policji politycznej, odpowiedzialnej za zbrodnie zarówno wobec narodów Związku Sowieckiego, jak i podbitych państw.

 

„To NKWD było współodpowiedzialne m.in. za wymordowanie ok. 100 tys. Polaków w latach 30. XX w ramach Operacji Polskiej NKWD, za Zbrodnię Katyńską, deportacje Polaków na Syberię czy Obławę Augustowską – największą zbrodnię na Polakach po zakończeniu II wojny światowej” – napisał dr Zawistowski domagając się od producenta klocków większej uwagi przy prowadzeniu projektów historycznych.

 

Stanowisko IPN doczekało się odpowiedzi. „W sposób niezamierzony wywołaliśmy kontrowersje. W przyszłości jeszcze bardziej uważnie będziemy przygotowywać kolejne numery serii" – wyjaśnił producent serii. Firma nie wycofa figurki z kolekcji, gdyż numer został sprzedany.

 

Wydawca wyjaśnił też, że cała seria „Bitwa o Berlin” „skierowana jest do dorosłych mężczyzn w wieku 25-60 lat, którzy są świadomi historii”. Jak podkreślił producent, zarówno „forma, i treść wskazują, że nie adresujemy kolekcji do dzieci”, samo zaś dodanie figurki oficera NKWD z pistoletem maszynowym PPSz było zasadne historycznie, „bo to NKWD strzegło tajemnicy katiuszy, która była do złożenia z klocków w tym numerze kolekcji.” Wydawca komentując to czy firma powtórzyłaby swój krok odparł, że „może nie, choć to szkoła powinna uczyć o tych bolesnych czasach.”

 

 

Źródło ipn.gov.pl, rmf24.pl

MA

 

 

 


DATA: 2016-04-29 08:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zabawka oznakowana jest zgodnie z wymaganiami. Nie ma żadnych wymagań aby znakować jakikolwiek produkt (poza takimi, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia, np: leki) dla jakiej kategorii wiekowej jest dostępny. Magazyn kosztuje 26zł i w 98% przypadków to rodzice kupują go dzieciom ... a zatem to oni muszą się zastanowić, czy dziecko gotowe jest na taką zabawkę. Tak samo, gdy kupują dziecku śrubokręt, nóż czy batony z orzechami arachidowymi ... to od rodzica zależy podejście do tematu ... kolekcja jest jedynie produktem, który można kupić, tak jak inne czasopisma w kiosku: Wyborczą, Newsweeka czy CKM .... BTW: W Bitwie o Berlin w przeważającej ilości brali udział faszyści i sowieci i ich sprzęt bojowy. A jak będzie kolekcja o bitwie pod Grunwaldem, to Krzyżaków też nie będzie można wypuścić - tylko samego Jagiełłę i Juranda?
ponad 4 lata temu / MK
 
Użytkownik o ma rację. Tak jest, że dzieci się bawią w złych i dobrych. NKWD to skandal, ale dzięki temu jedno dziecko może być tym złym NKWD, a drugie dobrym żołnierzem antykomunistycznego Wehrmachtu.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
No cóż, widocznie skoro ci "mężczyźni" nie mają dostępu do prawdziwej broni, to na otarcie łez muszą się bawić plastikowymi pepeszami...
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
To proszę wycofać zabawkę i umieścić informację na opakowaniu: Produkt dla osób w wieku 25-60. Ps. Przewidujecie wprowadzenie figurek żołnierzy Waffen SS i Gestapo, oraz Stasi? Oczywiście też w tym przedziale wiekowym, bo każdy dorosły facet, najwyrazniej nie ma nic innego do roboty, tylko będzie zbierać klocki.Brawo. Gratuluję polityki firmy.
ponad 4 lata temu / drwal
 
Ja nie mogę......Jakaś totalna bzdura. Zanim doktorek się zacznie oburzać to niech sobie przypomni jak wygląda dziecięca zabawa. Zawszy była dobra i zła strona. Jak dziecko bawi się klockami to dzięki figurkom NKWD ma szansę mieć również tę stronę niedobrą, do której może strzelać innymi figurkami. Rozumiem patriotyzm, ale trzeba trochę myśleć
ponad 4 lata temu / o
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.