DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Kolejny sukces w badaniu praludzi

Kolejny sukces w badaniu praludzi
By Bjørn from Oslo, Norway (IMG_8585 Uploaded by ecemaml) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Zespół pod kierownictwem Matthiasa Meyera przebadał kolejne szczątki człowiekowatych odnalezione w Sima de los Huesos w Hiszpanii. W latach 90-tych odnaleziono tam 28 szkieletów.


Odnalezione szczątki mają przynajmniej 300 tysięcy lat. Badaczom udało się zsekwencjować DNA mieszkańców hiszpańskiej jaskini i to pierwszy taki przypadek – do tej pory nie zrekonstruowano DNA pochodzącego z tak starych szczątków, które nie byłyby zachowane w wiecznej zmarzlinie.


Wyniki badań pozwoliły wstępnie zakwalifikować kości jako należące do przedstawicieli gatunku Homo heidelbergensis, choć szczątki równocześnie odznaczają się pewnym podobieństwem fizjologicznym do człowieka neandertalskiego. Mieszkańcy hiszpańskiej jaskini mieli wspólnego przodka z neandertalczykami i denisowianami – przedstawicielami niesklasyfikowanej dotąd grupy z rodzaju człowiekowatego, którego przedstawiciele żyli w plejstocenie. Badania genetyczne wykazały, że przedstawiciele tej grupy krzyżowali się z przodkami człowieka współczesnego. Aborygenów i Melanezyjczycy łączy z nimi najwięcej, aż 6 procent ich DNA.


Równocześnie, sukces ten zapowiada kolejne osiągnięcia w badaniach nad genomami kolejnych, tak dawnych, szczątków. – Jest to niezwykle ekscytujące – podkreśla Svante Pääbo, dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.Źródło: mpg.de / iflscience.com

mat


DATA: 2013-12-06 09:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dokladnie MR i Aniela!Bog z wami!pozdrawiam. a janusz kiedys tez to zrozumie oby nie bylo za pozno
ponad 6 lat temu / daniel
 
@janusz, to jest kłamstwo, że my ludzie (naukowcy) WIEMY jak proces stwarzania przebiegał jest dużym nadużyciem, Nie wiemy, bo niby skąd?1 To są tylko przypuszczenia i do tego przypuszczenia sterowane przez ateistyczną ideologię, a nie naukę. Nauki przyrodnicze badają przedmioty tu i teraz, a nie maja żadnych kompetencji wydawania opinii o tak dalekiej przeszłości.
ponad 6 lat temu / Aniela
 
@janusz: Wiara katolicka obecnie nie stanowi przeszkody w prowadzeniu moralnych badań naukowych. I nie wiem gdzie widzisz niezgodność teorii Kopernika z Pismem Świętym - że niby gdzieś w Piśmie jest napisane że Słońce krąży wokół Ziemi??? Jeśli tak, to poprosiłbym o odpowiedni cytat. Natomiast co do powstania świata, to współczesna nauka opisuje tę kwestię jedynie w kategoriach TEORII, a nie jako pewną WIEDZĘ, więc nie widzę powodu by te teorie uznawać za bardziej wartościowe od opisów z Pisma Świętego. Tym bardziej że są naukowcy, dostarczający naukowych argumentów, że metody określania wieku świata często zawodzą - wcześniej ktoś podał link do takiego argumentu, o wypłukiwaniu soli ze skał przez wodę. Jak dla mnie to przekonujący naukowy argument. Dlatego używanie przez Ciebie słowa "naprawdę" w stwierdzeniu "my już wiemy dużo więcej, jak naprawdę ten proces przebiegał" jest błędne, i powtórzę że niestety, ale świadczy o Twojej fanatycznej wierze w naukę.
ponad 6 lat temu / MR
 
@MR i daniel - Szan. Przyjaciele, szanuję Wasze przekonania, co do "względności" dokonań naukowych, teorii, badań itd. Ale jednocześnie stwierdzam stanowczo - nasza wiara nie może być przeszkodą do badań naukowych, nawet gdyby ich rezultaty nie zgadzały się z tym, co niektórzy wyprowadzają ze swojej interpretacji Pisma Świętego. A tak było np. z walką Kościoła z teorią Kopernika, rzekomo niezgodną z Pismem Świętym. Poza tym wydaje mi się, że to, jak opisane jest stworzenie świata w Księdze Rodzaju - było dobre dla ludzi jeszcze do czasów Kopernika, a cóż dopiero mówić o Izraelitach przed Chrystusem, to było dla nich zrozumiałe i potwierdzało i nasze przekonanie, że Bóg jest Stwórcą wszystkiego, tyle, że my już wiemy dużo więcej, jak naprawdę ten proces przebiegał! Nie możemy dzieci w szkole uczyć fizyki i astronomii, a potem kazać im brać dosłownie opisy ze Starego Testamentu, napisane na poziom wiedzy tamtych ludzi! Bóg nie na darmo dał nam rozum, wspaniały dar !
ponad 6 lat temu / janusz
 
juz nie rozumiem janusza?atakuje mnie i Jana zebysmy nie pisali glupot bo dzieci moga to czytac a teraz wyglada na to ze sie nawrocil chyba ,bo nie wierze ocza!:)be save
ponad 6 lat temu / daniel
 
@janusz, cz.2: Podobno sam Einstein miał zdrowe podejście do nauki - stwierdził coś w stylu (nie pamiętam dokładnie) że teorii względności nie uważa za oczywistą prawdę, lecz przyjmuje do wiadomości że w przyszłości może ona zostać naukowo obalona. I Tobie takiego podejścia do wiary naukowej (czy jak wolisz: teorii naukowej) życzę :)
ponad 6 lat temu / MR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.