DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Kolejny sukces kanadyjskiej lewicy – marihuana legalna. Rynek szacowany na wiele miliardów

Kolejny sukces kanadyjskiej lewicy – marihuana legalna. Rynek szacowany na wiele miliardów
Fot. rexmedlen/Pixabay

Dużą większością głosów kanadyjski Senat przyjął we wtorek ustawę legalizującą „rekreacyjną” marihuanę. Cannabis Act poparło 52 deputowanych, sprzeciwiło się mu zaledwie 29.

 

Nowe prawo formułuje zasady uprawy i sprzedaży narkotyku promowanego jako „miękki” i nieszkodliwy. Ustawa która wejdzie w życie we wrześniu – na początku bądź w połowie tego miesiąca – stanowi realizację jednego z punktów wyborczego programu ultralewicowego premiera Justine Trudeau.

 

„Nasze dzieci miały zbyt łatwy dostęp do marihuany, a przestępcy – zbyt łatwy zysk. Dziś to zmieniamy” – napisał na Twitterze szef rządu.

 

Pełnoletni Kanadyjczycy będą mogli używać marihuany, posiadać legalnie maksymalnie 30 gramów suszu, a nawet hodować we własnych domach nawet cztery rośliny cannabis.

 

Sprzedażą narkotyku zajmować się będą licencjonowani wytwórcy oraz sklepy stacjonarne.

 

Dotychczas używanie marihuany było nielegalne, poza zastosowaniami medycznymi. Ze zmiany ucieszą się handlarze, którzy liczą na krociowe zyski. Według szacunków Canadian Imperial Bank of Commerce, legalny rynek tego narkotyku do 2020 roku może urosnąć nawet do 6,5 miliarda dolarów kanadyjskich (5 mld USD). Z kolei przewidywania New Frontier Data mówią o wartym 7 mld USD rynku do 2025 roku. W tym czasie konsumentem marihuany ma stać się więcej niż co piąty Kanadyjczyk.

 

 

Źródła: rp.pl, focus.pl

RoM

 

 


DATA: 2018-06-20 20:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Dizas Ja zauważyłem że osoby które deklarują się jako abstynenci i te którym przeszkadza to że ktoś inny pije to bardzo często osoby które w przeszłości same miały problem z nadużywaniem alkoholu albo ktoś z ich najbliższej rodziny miał taki problem. Stąd taka a nie inna ich reakcja. To taki ich mechanizm obronny w związku z trudnymi przeżyciami. Inne osoby też nie piją bo na przykład po alkoholu im ''odbija'' i stają się agresywne albo zaczynają biegać ''na golasa'' czy coś w tym rodzaju. Takie przypadki też się zdarzają ale to już zadanie dla psychologów czy tam psychiatrów. Każdy reaguje inaczej i nie każdemu alkohol ''służy''. Ważne żeby znać umiar bo co za dużo to nie zdrowo
9 miesięcy temu / Marek
 
Polscy rolnicy nie mogą od wielu lat siać maku na najpyszniejsze na świecie makowce? I nie było narkomanów. Partię wiejską mieli zawsze ZSL następnie PSL. Kto zyskał na tym, przemytnicy?
9 miesięcy temu / Stefan
 
@Krzysiek Z tym ogłupianiem to trochę cię poniosło. Większość polaków spożywa alkohol i nie tylko polaków. Są wśród nich osoby wybitne i znane na całym świecie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy że twój ''trzeźwy'' umysł korzysta z dorobku artystycznego lub naukowego tych właśnie ''ogłupiających'' się, którzy osiągnęli w życiu nieporównywalnie więcej od ciebie i posiadali jednak umysły znacznie tęższe od twojego. O wielu z nich możesz poczytać w książkach od historii a o innych w prasie codziennej. Ty polecasz Tomasza z Akwinu a Ja po prostu zalecę ci mniej pychy ( bo to również grzech ciężki) więcej pokory w wygłaszaniu tak ''odważnych'' teorii. Poza tym widać że dysponujesz nikłą wiedzą z zakresu biochemii i farmakodynamiki i próbujesz zamknąć to czego nie rozumiesz i chyba nie lubisz nazywając to ''ogłupianiem''. To nie takie proste jak ci się wydaje. Istnieją badania które sugerują działanie wręcz przeciwne do, jak to nazwałeś ''ogłupiania'' ale szeroki temat
9 miesięcy temu / DIZAS
 
To akurat niegłupia decyzja. Odjęcie nimbu nielegalności i czynności zakazanej może dać niezły efekt. Mafia straci źródło dochodów, obrót będzie przejrzysty, policja przestanie zajmować się bzdetami typu małolat z jednym jointem i pakowaniem go przed sąd i do więzienia. Paradoksalnie będzie bezpieczniej, bo prawdopodobnie sporo osób przerzuci się z dopalaczy i pochodnych na zioło. W sytuacji awaryjnej, na toksykologii będą wiedzieli jak działać. Obecnie przy dopalaczach o nieustalonym, wciąż zmieniającym się składzie, przy praktycznie całkowitym braku wiedzy o interakcjach między substancjami w nich zawartymi, pomoc osobom z zatruciem jest horrorem toksykologa, który najczęściej również nie wie, co delikwent zażył. Po maryśce pójdzie spać. Inne efekty w obrębie głowy, no cóż, alkohol jest wyżej w rankingach uzależniaczy i substancji toksycznych.
9 miesięcy temu / Pierre_
 
@ Wojtek: W USA nie zadziałało, powstały tylko mafie zajmujące się szmuglowaniem i wytwarzaniem alku. Całe podziemie działało pięknie. A jak zniesiono prohibicję, to się mafie przerzuciły na inne dziedziny. W Szwecji nie działa, w Norwegii też nie. To akurat wiem z własnych obserwacji. Znam Szwedów czy Norwegów stroniących od alku, albo używających w ilości rozsądnej, ale to mały odsetek. Jak kiedyś za komuny na ulicach w Polsce można było zobaczyć masę zalanych w trupa ludzi, do dzisiaj z resztą można, ale już nie w takiej liczbie, tak teraz i w Skandynawii. I to nierzadko przed południem. Jan Chryzostom Pasek w XVII w. pisał juz o pijaństwie, które się nawet na białogłowy i dzieci rozciąga. Nic się nie zmieniło mimo zakazów i ograniczeń. Przy zakończeniu roku szkolnego szczególnie pięknie to widać. A narkomani w Oslo, to już po prostu szkoda gadać.
9 miesięcy temu / JSK
 
nie masz racji. Powinieneś napisać: Każdy jeden narkoman zaczynał od papierosów i piwa." I konsekwentnie powinieneś żądać delegalizacji papierosów i piwa...
9 miesięcy temu / do Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.