DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Kolejny pomysł na walkę ze zmianami klimatu trafi do kosza? Sadzenie lasów nie takie dobre

Kolejny pomysł na walkę ze zmianami klimatu trafi do kosza? Sadzenie lasów nie takie dobre
fot. pixabay.com

Szaleństwo ekologizmu wywołuje chęć podejmowania nagłych i często nieprzemyślanych decyzji. Walczący ze zmianami klimatu podkreślają, że do jego ocieplania znacznie przyczynia się deforestacja. Sadzenie nowych drzew nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, sadzenie lasów wiąże się ze zmniejszeniem przepływu wody w lokalnych rzekach i może doprowadzić do ich zniknięcia.

 

Jak wynika z raportu opublikowanego na łamach „Global Change Biology”, sadzenie nowych lasów niekoniecznie jest najlepszą odpowiedzią na walkę ze zmianami klimatu. Co prawda, las w fazie rozwoju pochłania i magazynuje znacznie więcej dwutlenku węgla, jednak jednocześnie pobiera ogromne ilości wody znajdującej się w lokalnych zbiornikach wodnych.

 

Poziom wysychających rzek w nowo zalesionych terenach nie wraca do normy, dlatego część z nich może zniknąć w ciągu dziesięciu lat, pozbawiając mieszkańców źródła wody. Do tej pory nie wiedziano, że ten proces gwałtownie zmienia się na przestrzeni czasu. W ciągu pięciu lat, młody las prowadzi do redukcji poziomu lokalnych wód o 25 proc., a w ciągu dwudziestu pięciu lat – o 40 proc.

 

Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, w tym prowadzący projekt prof. David Coomes uwrażliwiają na rozsądne podejście do kwestii walki ze zmianami klimatu poprzez ponowne zalesianie. Co ciekawe, więcej płynu pobierają rośliny żyjące na naturalnych terenach, podczas gdy las pojawiający się w miejscu byłych pól uprawnych, gdzie ziemia była kultywowana przez człowieka, pobiera tej wody znacznie mniej.

 

Źródło: tvp.info
PR


DATA: 2020-01-20 08:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to Amazonki powinno juz nie byc tam taka gestwina
2 miesiące temu / Kiki
 
Debilizm równy lgbt albo Grety
2 miesiące temu / Fakt
 
W Rosji sowieckiej w imie ideologi i walki klas zawracano rzeki, sadzono rośliny -barszcz sosnowskiego i wiele innych głupot robiono, co pokazała historia. a tera na gruncie mrksa engelsa linina stalina buduje się ekoterroryzm . dobrych patronów maja ekolodzy lewacy. Jest takie stare powiedzenie SPOTKAŁ MĄDRY GŁUPIEGO I WZIĄŁ PODATEK OD NIEGO - i o to chodzi dzisiejszym ekologom, chcą na nas zarabiać, a z ochrona przyrody nie ma to nic wspólnego. idzie o ochronę interesów wielkich korporacji i nic więcej.
2 miesiące temu / grzesiek
 
@ Geograf Pustynie, mniejsze lub większe powstały po wycięciu drzew. Widać to w Azji Mniejszej, na półwyspie Iberyjskim i na samej Saharze.
2 miesiące temu / Ryś
 
szkoda słów ,ręce opadają i głupota nie zna granic
2 miesiące temu / niecierpliwa63
 
Aby zanegować tę głupia teorię wystarczy że każdy zrobi prosty eksperyment: latem, gdy będzie ciepło proszę sprawdzić stan nawodnienia pola uprawnego zlokalizowanego przy lesie a więc taka sama gleba i 1-2 metry po przekroczeniu linii drzew. Zdziwicie sie, ale tam pod ściółką i mchem ziemia bedzie wilgotna, podczas gdy na polu będzie sucho jak na pustyni. Wie to każdy kto choć raz był w lesie.
2 miesiące temu / 123
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.