DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Podatek receptą na ratowanie budżetów samorządów

Podatek receptą na ratowanie budżetów samorządów
fot.kristja/sxc.hu

Nie od dziś wiadomo, że stan finansów wielu samorządów jest kiepski. Przedstawiciele władzy lokalnej robią więc co mogą, aby zwiększyć wpływy do swojego budżetu. A że nie są zbyt oryginalni w swoich pomysłach, to nie zdziwi zapewne nikogo, że postanowili wprowadzić nowy podatek. Tym razem ofiarą urzędniczych zakusów padną billboardy. I na razie tylko tyle można na ten temat powiedzieć, bowiem samorządowcy nie ustalili jeszcze, kogo tym podatkiem obciążą: reklamodawców czy właścicieli powierzchni, na których są one zawieszane.

 

Według Andrzeja Porawskiego ze Związku Miast Polskich, to dopiero projekt. Oprócz wiadomych celów, ma to jego zdaniem wreszcie uporządkować przestrzeń publiczną, która jest zaśmiecana przez tego typu reklamy. Do tej pory takie zadanie miały spełniać przepisy zagospodarowania przestrzennego, z miernym jednak skutkiem.

 

Na razie nie wiadomo, co ma stanowić podstawę opodatkowania: czy będzie to wartość reklamy czy też jej powierzchnia. Nie wiadomo również, kto będzie musiał go zapłacić: właściciel powierzchni czy reklamodawca. Nie ustalono też jaka będzie stawka nowego podatku.

 

Piotr Kwaśny z Alma Consulting Group zauważa, że tego typu podatek funkcjonuje już na Zachodzie. Jak jednak na to zareagują Polacy i czy nasz system podatkowy jest na to przygotowany, nie wiadomo. Billboardy, które są trwale przytwierdzone do podłoża są już obciążone podatkiem od nieruchomości, a stawka wynosi nie więcej niż 2% wartości. Niektórzy samorządowcy chcieliby zrobić kolejny krok w kierunku dalszej fiskalizacji i domagają się na przykład, aby oprócz tego obłożyć podatkiem np. instalację elektryczną, która je oświetla.

 

Według Piotra Kwaśnego to jeszcze bardziej skomplikuje i tak już trudną sytuacje przedsiębiorców. Z kolei Michał Roszkowski z Accero Poland uważa, że podstawą do opodatkowania powinna być powierzchnia reklamowa, gdyż w przypadku podatku od wartości doszłoby do podwójnego opodatkowania reklamy.

 

Ministerstwo Finansów na razie czeka na konkretne rozwiązania ze strony samorządowców.

 

To już kolejny pomysł władz lokalnych na dodatkowe wpływy do budżetu. W  tym celu podnoszone są np. podatki lokalne, lub zwiększane są udziały we wpływach z PIT/CIT. Jednak wpływy z tego ostatniego źródła systematycznie maleją w większości miast. Wzrasta natomiast ilość zadań, które samorządy muszą sfinansować we własnym zakresie.

 

W Szczecinie np. aż o 40% w stosunku do wcześniejszych założeń wzrosły wydatki na utrzymanie przedszkoli. Z dodatkowych 10 mln.zł. aż 6 mln. musi zostać przeznaczonych na regulacje płac, które są gwarantowane w Karcie Nauczyciela. Wprowadzane są więc cięcia w wydatkach. To jednak okazuje się być za mało. Gmina szuka więc wpływów w podwyżkach cen biletów czy czynszów komunalnych.

 

W Krakowie natomiast wzrosły podatki od nieruchomości oraz od pojazdów pow. 3,5 tony. Podjęto również decyzję o emisji obligacji o wartości 300 mln. zł. Pieniądze te mają miastu posłużyć na spłatę kredytów.

 

Ciekawe jaka część samorządowych deficytów wynika z zaciągania przez gminy ogromnych pożyczek w celu uzyskania dotacji unijnych, które wszak w 15% finansowane są z wkładów własnych. O tym się nie mówi, ale to jest duży problem polskich gmin. Wychodzą one z założenia „zastaw się, a postaw się”. To z kolei jest nakręcane przez unijną machinę propagandową, która za wszelką cenę chce stworzyć wrażenie, że Unia Europejska jest wielkim dobroczyńcą europejskich narodów. Może warto jednak poskromić apetyty i dysponować finansami na miarę możliwości danej gminy, a nie szastać pieniędzmi, a potem żalić się na ich brak i obarczać dodatkowymi obciążeniami Bogu ducha winnych mieszkańców.


 

I.Sz.

 

Źródło: www.rp.pl

 

 


DATA: 2012-05-08 16:05
AUTOR: I.SZ.
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pytanie tylko ile z tych inwestycji jest tak naprawdę koniecznych a ile wynika po prostu z chęci pokazania się "jaka to my jesteśmy bogata gmina" Są inwestycje konieczne i niekonieczne, te konieczne zazwyczaj mocno kuleją, za to cała masa pieniędzy wydawana jest na jakieś wątpliwe projekty. Dlatego warto aby gminy realizowały to co jest w pierwszej kolejności najważniejsze i racjonalniej wydawały pieniądze.
ponad 7 lat temu / Iw
 
"a potem żalić się na ich brak i obarczać dodatkowymi obciążeniami Bogu ducha winnych mieszkańców" A jednocześnie mieszkańcy gmin żądają od władz nowych inwestycji. I tako koło sie zamyka...
ponad 7 lat temu / bojak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.