DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Kolejny list Kiszczaka: „Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko”

Kolejny list Kiszczaka: „Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko”
fot. Marek Musial / Forum

IPN udostępnił kolejny dokument z szafy Czesława Kiszczak. Jest to list, który generał skierował do nieznanego adresata, dotyczący zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. W liście tym Kiszczak próbuje przekonywać, iż nie miał nic wspólnego z zabójstwem, a wręcz… że nad nim ubolewa. Jak rozumieć słowa komunistycznego aparatczyka?

 

Wśród dokumentacji zajętej w domu Czesława Kiszczaka odnaleziono list, w którym generał odnosi się po latach do zabójstwa bł. Jerzego Popiełuszki. „Istotnie, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko i nadal przeżywam, bo przecież dokonali tego moi podwładni” – takie sformułowanie znalazło się w liście skierowanym do nieznanego adresata.

 

Dr Milena Kindziuk, autorka biografii ks. Jerzego Popiełuszki, sugeruje na łamach portalu wPolityce.pl, iż taka retoryka jest próbą zmylenia tropów i wybielenia się przez Kiszczaka. Przekonuje ona, iż podobnej retoryki używał Wojciech Jaruzelski, odżegnując się od udziału w zbrodni na duchownym.

 

„Odrzucam Pańskie sugestie idące po linii obrony, jaką przyjęli zabójcy – że księdza porwano z nadgorliwości, że intencją było nastraszenie, a nie zabicie. Przeczą temu fakty, które Pan doskonale zna” – pisze dalej Kiszczak, zaprzeczając tym samym zeznaniom morderców złożonym w tak zwanym procesie toruńskim.

 

W dalszym ciągu listu generał opisuje szczegóły okoliczności, w jakich ksiądz Jerzy został zamordowany. „13 X 1984 r. zabójcy rzucają dużym kamieniem w samochód księdza jadący z wielką szybkością, co mogło zakończyć się śmiercią, planują wyrzucenie go z pociągu. Od kilku dni gromadzili sznury, kije worki, kamienie” – pisze.

 

Wreszcie pojawia się odniesienie do działań władz państwowych już w okresie III Rzeczypospolitej. „Nasuwa się pytanie, jak w świetle postępowania ówczesnej władzy ocenić sprawę zabójstw Jaroszewiczów, Dębskiego, Papały i wielu innych głośnych dziś, a dotąd nie wyjaśnionych i nie osądzonych morderstw?” – zapytuje Czesław Kiszczak.

 

 

Źródła: wPolityce.pl / fakt.pl

FO
DATA: 2016-02-24 18:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Liczba osób zamieszanych w mord na ks. Jerzym jest tak duża że wielu osób usiadło by z wrażenia. Trzeba dokończyć ten temat inaczej nigdy w Polsce nie ustaną mordy skrytobójcze ! Proszę pisać do kancelarii Prezydenta w tej sprawie !
ponad 4 lata temu / Adamc
 
To stek bzdur pofpucha Kiszczaka za grobu ! Jak kto ale Kiszczak ma krew św.J.Popiełuszki na swych rękach !
ponad 4 lata temu / analiza
 
Bolek i Kiszczak, dwie ofiary gen. Jaruzelskiego! To by byla nowa linia obrony Bolka, co? No, ale oni Polske zdradzili, Jenjerala nie zdradza!
ponad 4 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Już tam towarzysz Kiszczak wiedział, co włożyć do szafy, żeby przedstawić się potomnym w najlepszym świetle.
ponad 4 lata temu / teodor
 
Tragifarsa... durni z nas robią?
ponad 4 lata temu / Soplica
 
Wg Tadeusza Kisielewskiego rzeczywiście Kiszczak a dokładnie Jaruzelski miał być wymieniony dzięki zabójstwu bł. Popiełuszki. Wg Sumlińskiego i Witkowskiego to Kiszczak maczał palce w zabójstwie Popiełuszki. W jednym się zgadzają - oficjalni mordercy to kozły ofiarne prawdopodobnie winni tylko uprowadzenia.
ponad 4 lata temu / jmk22222222
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.