DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Kolejny list abp. Vigano do papieża. „Musimy mieć odwagę i pokorę, aby iść za Jezusem”

Kolejny list abp. Vigano do papieża. „Musimy mieć odwagę i pokorę, aby iść za Jezusem”
fot.REUTERS/Gregory A. Shemitz/Forum

Abp Carlo Maria Vigano opublikował kolejny list otwarty skierowany do papieża Franciszka oraz przewodniczących poszczególnych Episkopatów. W swym liście hierarcha nawiązuje do watykańskiego spotkania poświęconego nadużyciom seksualnym i przypomina postawę św. Piotra, który nawrócił się i podążał za Chrystusem.  

 

Hierarcha w treści listu przypomina medytację Benedykta XVI z audiencji generalnej w 2006 roku. Ówczesny papież rozważał wtedy fragment ósmego rozdziału Ewangelii św. Marka. Benedykt XVI zwracał uwagę, że św. Piotr na pytanie Pana Jezusa „A wy za kogo Mnie uważacie” odpowiedział: „Ty jesteś Mesjaszem”. Abp Vigano podkreśla, że odpowiedź, której udzielił św. Piotr nie została mu objawiona przez „ciało i krew”, „lecz przez Ojca, który jest w niebie” (Mt 16,17), zawiera przyszłe wyznanie wiary Kościoła. Hierarcha zwraca jednak uwagę, że św. Piotr nie rozumiał wówczas w pełni misji Jezusa. 

 

„Piotr chciał, aby Mesjasz był „boskim człowiekiem”, który spełniłby oczekiwania ludzi, nakładając na nich swoją moc. Jezus przedstawił się jednak jako „człowiek-Bóg”, Sługa Boży, który odwrócił oczekiwania tłumu, podążając ścieżką pokory i cierpienia” - czytamy w liście abp. Vigano. 

 

Cytując Ewangelię św. Marka, abp Carlo Maria Vigano zwraca uwagę na postawę św. Piotra, który na początku nie zrozumiał zapowiedzi męki i zmartwychwstania Jezusa. Hierarcha zauważa radykalną postawę Chrystusa, który wezwał Piotra do nawrócenia i naśladowania go. „Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku» (Mk 8, 33). 

 

„Piotr w ten sposób dowiedział się, co naprawdę oznacza pójście za Jezusem. Było to jego drugie wezwanie, podobne do tego z Księgi Rodzaju. „Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mk 8, 34-35). Jest to wymagająca zasada podążania za Chrystusem. Trzeba być w stanie, jeśli to konieczne, porzucić cały świat, aby zachować prawdziwe wartości. „Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?” (Mk 8, 36)” - czytamy w liście skierowanym do papieża i przewodniczących poszczególnych Episkopatów. Abp Vigano podkreśla, że św. Piotr przyjął zaproszenie i kontynuował swoje życie podążając za Jezusem. 

 

„Wydaje mi się, że nawrócenie św. Piotra i cała jego postać są dla nas wielką pociechą i wielką lekcją. My także mamy pragnienie Boga, my także chcemy być wielkoduszni, ale również oczekujemy, że Bóg będzie silny w świecie i przemieni świat na miejscu, zgodnie z naszymi pomysłami i potrzebami. Bóg wybiera inną drogę. Bóg wybiera drogę przemiany serce w cierpieniu i pokorze. I my podobnie jak Piotr, musimy się stale nawracać. Musimy podążać za Jezusem, a nie iść przed nim. To on pokazuje nam drogę” - pisze abp Vigano. 

 

„Musimy mieć odwagę i pokorę, aby iść na Jezusem, ponieważ On jest Drogą, Prawdą i Życiem” - kończy swoje przesłanie do papieża i hierarchów abp. Carlo Maria Vigano. Hierarcha w swym liście zauważył również, że watykańskie spotkanie dotyczące nadużyć seksualnych odbyło się we wspomnienie św. Piotra Damianiego, który zasłynął apostolską gorliwością w odnowienie Kościoła i walkę z grzechem sodomii i symonii. 

 

źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2019-02-21 20:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polecam: "Co robić z moimi słabościami i grzechami? słowa Jezusa i Ojciec Dolindo" z Moc w słabości, Opublikowany 21 lut 2019
3 miesiące temu / kwiatek77
 
Czas ciemności i zamętu. Niewiele jest takich świecących w ciemności świateł,jak abp Vigano.. pozostale "gwiazdy" spadają lub spadły z hukiem..innych blask już przygasł..słońce się zaćmi i ksiezyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba..
3 miesiące temu / M
 
Mocne.
3 miesiące temu / kinga
 
Brawo abp Vigano. Mocne słowa, których na co dzień brakuje.
3 miesiące temu / alo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66315"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.