DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Kolejny krok ku beatyfikacji ks. Hamela, męczennika zamordowanego przez islamistów

Kolejny krok ku beatyfikacji ks. Hamela, męczennika zamordowanego przez islamistów
fot. REUTERS/Pascal Rossignol

Do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trafiła dokumentacja dotycząca męczeństwa ks. Jacquesa Hamela, francuskiego kapłana zamordowanego przez dwóch islamskich fundamentalistów. Dokumenty przywiózł ordynariusz diecezji Rouen, w której pracował kapłan-męczennik.

 

Mowa jest o 11,5 tys. stron dokumentów, które zostały przygotowane w czasie diecezjalnej fazy procesu beatyfikacyjnego. Jest on zaliczany do najszybszych w najnowszej historii Kościoła. Papież Franciszek wyraził zgodę na jego rozpoczęcie zaledwie 10 miesięcy po męczeńskiej śmierci 86-letniego kapłana. W czasie 66 przesłuchań w procesie zeznawali naoczni świadkowie śmierci kapłana, parafianie, mieszkańcy dzielnicy oraz krewni księdza.

 

„My, jako diecezja wypełniliśmy nasze zadanie, teraz wszystko jest w rękach Rzymu” – podkreśla abp Dominique Lebrun. Hierarcha wskazuje też na znaczenie faktu, że dokumenty przekazał w towarzystwie licznej grupy francuskiej młodzieży.

 

„Dla mnie ich obecność jest bardzo ważna ponieważ są dziedzicami ks. Hamela. Niespodzianką było dla mnie to, że choć kiedy zginął mieli po 11, 12 lat, to doskonale pamiętają co robili w momencie, gdy dowiedzieli się o jego śmierci – mówi Radiu Watykańskiemu abp Lebrun. 

 

– Niestety przyszło im dorastać w atmosferze naznaczonej zamachem islamistów. Tym bardziej ważne jest, aby odkryli, że zamach i przemoc nie mają ostatniego słowa. Jest coś więcej dla nas chrześcijan, a wcześniej dla ks. Hamela - otwarcie bram raju. (…) Miłosierdzie Boże ma swoje drogi i niebo otworzy się także dla morderców i wszystkich tych, którzy doświadczyli przemocy w swym życiu” - powiedział hierarcha.

 

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na ręce którego złożono dokumentację podkreśla, że proces ks. Hamela otrzyma w Watykanie priorytetową drogę. „Oczywiście trzeba koniecznego czasu na dokończenie procesu, ale będzie to priorytet w naszej pracy, tym bardziej, że Ojcu Świętemu zależy na sprawnym zakończeniu procesu” – podkreśla kard. Angelo Becciu.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

WMa


DATA: 2019-04-11 17:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"My, jako diecezja wypełniliśmy nasze zadanie, teraz wszystko jest w rękach Rzymu" - hahaha, gdzie ta zbawienna decentralizacja!?
4 miesiące temu / Atanazy wielki
 
"Sytuacja w Kościele dzisiaj" Napisany przez verbumcatholicum "Ratuj się, kto może."
4 miesiące temu / Leaf427
 
W imię miłości, szacunku, tolerancji i ekumenizmu nie można do tego dopuścić! To urazi islamistów!
4 miesiące temu / Ferdek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.