DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Kolejny krok do dechrystianizacji Bawarii. Tym razem chodzi o ciszę w Wielki Piątek

Kolejny krok do dechrystianizacji Bawarii. Tym razem chodzi o ciszę w Wielki Piątek
Zdjęcie ilustracyjne. fot. creationc / sxc.hu

Całkowity zakaz głośnych zabaw w Wielki Piątek narusza zasadę wolności i nie jest do końca zgodny z konstytucją – uznał niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o przepisy obowiązujące w Bawarii, na które od dawna sarkają środowiska lewackie i ateistyczne.

 

Specjalna ochrona funkcjonująca w Bawarii dla Wielkiego Piątku jako dnia wolnego od głośnych imprez jest przesadnie surowa – ocenił niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Obowiązujące w tym landzie przepisy muszą uwzględnić pewne wyjątki od nakazu zachowywania ciszy. Choć zasadniczo regulacje są zgodne z konstytucją, to nie obędzie się bez zmian.

 

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zajął się kwestią ciszy w Wielki Piątek za sprawą ateistycznego stowarzyszenia „Związek na rzecz Wolności Ducha” (niem. Bundes für Geistesfreiheit). Organizacja opowiadająca się za całkowitym rozdziałem Kościoła od państwa chciała zorganizować w Wielki Piątek w 2007 roku w Monachium imprezę, której zakazały jej władze miejskie. Rzecz miała nosić tytuł „Heidenspaß statt Höllenqua – religionsfreie Zone München”, co oznacza „Świetna [dosł. pogańska] zabawa zamiast piekielnych katuszy – strefa wolna od religii w Monachium”.

 

Trybunał uznał, że organizacja skarżąca decyzję władz miejskich do sądu mogła słusznie powoływać się na zasadę wolności zgromadzeń. Nie należy bowiem przyznawać wielkopiątkowej ciszy koniecznego pierwszeństwa przed innymi sprawami; każdy przypadek trzeba rozważyć osobno. Według Trybunału skoro niedoszła impreza z 2007 roku miała odbyć się w zamkniętym budynku i miała mieć dość określoną liczbę uczestników, to należy uznać, że jej wpływ na spokój publiczny i cichy charakter Wielkiego Piątku byłby minimalny. Zakaz w tym wypadku należy określić jako naruszenie wolności obywatelskich.

 

Decyzję Trybunału z ubolewaniem przyjął arcybiskup bawarskiego Bambergu, Ludwig Schick, przekonując, że cisza w takie dni jak Wielki Piątek „jest błogosławieństwem dla naszych nerwowych, skomercjalizowanych czasów”. Hierarcha dodał, że należy „oczywiście” zaakceptować decyzję Trybunału, ale zaapelował o takie wcielanie jej w życie, które umożliwi zachowanie dotychczasowego charakteru Wielkiego Piątku w Bawarii.

 

W Niemczech tak zwane „ciche dni” (niem. stille Tage) są regulowane na szczeblu poszczególnych landów. W Bawarii obok Wielkiego Piątku należą do nich jeszcze Wszystkich Świętych oraz Wigilia. Jednak to właśnie Wielki Piątek chroniony jest w sposób szczególny, bo prawodawstwo nie dopuszczało jak dotąd żadnych wyjątków od cichego charakteru tego dnia. Nie można było zatem organizować na przykład żadnych imprez muzycznych ani sportowych. Decyzja Trybunału oznacza, że ten punkt prawa musi się zmienić i w Bawarii trzeba będzie dopuścić pewne wyjątki.

 


Źródło: Katholisch.de

Pach
 


DATA: 2016-12-04 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@andrzej - islamizacja to akurat czerwonym satanistom we niczym nie przeszkadza bo chodzi o zniszczenie chrześcijaństwa. Podejrzewam, że wszystko jest zresztą i tak pod ścisłą kontrolą, łącznie z tzw. "terrorystami".
ponad 3 lata temu / abc
 
Urządzanie głośnych zabaw w Wielki Piątek ogranicza prawo do godnych obchodów tego dnia!!! To wszystko w kwestii ciszy w Wielki Piątek.
ponad 3 lata temu / Jerzy
 
Nawet tu w Ameryce Biblia jest dla mnie wazniejsza niz konstytucja USA.Z Bibli,z Nowego Testamentu, wiem ze mam byc wyrozumialy dla innych pogladow.Tylko Chrystus obdarzyl nas prawdziwa wolnoscia a wszystkie inne wolnosci sa wtorne.Na dnie lewackiej wolnosci zionie straszliwa pustka
ponad 3 lata temu / POLAK NA ALASCE OBYWATEL USA
 
Nie chcą chrystianizacji to będą mieć islamizacje. Zamiast ciszy w Wielki Piątek, codzienne nawoływania muezina od 4 rano.
ponad 3 lata temu / andrzej
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.