DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kolejny kapłan zamordowany w Meksyku

Kolejny kapłan zamordowany w Meksyku
Fot. vaticannews.va

W 2 dni po zabójstwie w Meksyku księdza Rubéna Alcántara Díaza, w piątek zginął w tym kraju kolejny kapłan, tym razem 33-letni ks. Juan Miguel Conteras García. Nieznani sprawcy zamordowali go w zakrystii kościoła św. Ojca Pio w Tlajomulco de Zúñiga na terenie stanu Jalisco, w środkowo-zachodniej części kraju. Według wstępnych ustaleń byli to dwaj mężczyźni, którzy po zastrzeleniu swej ofiary odjechali samochodem. Na razie jednak ani zabójcy, ani motywy zbrodni nie są znane.

 

Na wieść o zabójstwie Meksykańska Konferencja Biskupia wydała oświadczenie, wyrażające „głęboki ból, smutek i zaniepokojenie” z powodu zamordowania kolejnego kapłana, tym razem z archidiecezji Guadalajara. „Pilnie wzywamy do budowania kultury pokoju i pojednania. Te godne ubolewania wydarzenia wzywają nas wszystkich do jeszcze głębszego i szczerego nawrócenia. Nadszedł czas uczciwego spojrzenia na naszą kulturę i społeczeństwo, aby zapytać się, dlaczego utraciliśmy szacunek do życia i do tego, co święte” – głosi dokument, podpisany przez przewodniczącego i sekretarza episkopatu, kardynała José Francisco Roblesa Ortegę, arcybiskupa Guadalajary i Alfonso G. Mirandę Guardiolę, biskupa pomocniczego Monterrey.

Hierarchowie zaapelowali do wiernych, aby towarzyszyli kapłanom modlitwą szczególnie w ich posłudze duszpasterskiej w powierzonych im wspólnotach. Tych, którzy lekceważą życie ludzkie z jakiegokolwiek powodu, wezwali do pozwolenia by „spoczęło na nich pełne dobroci spojrzenie Boga, aby odłożyli nie tylko broń, ale też nienawiść, gniew, zemstę i wszelkie niszczycielskie uczucia”. Do kompetentnych władz biskupi zaapelowali o wyjaśnienie wszystkich faktów i – w duchu sprawiedliwości – nie dopuszczenie, „aby ta zbrodnia i inne pozostały bezkarne”.

Autorzy listu wyrazili też współczucie rodzinie zamordowanego kapłana, jego wspólnocie parafialnej, pozostałym kapłanom, mianowanym niedawno nowym biskupom pomocniczym Guadalajary, osobom zakonnym, wszystkim ruchom i stowarzyszeniom, zapewniając ich o bliskości modlitewnej i braterstwie.

Ks. Contreras jest czwartym duchownym katolickim, który poniósł w tym roku gwałtowną śmierć w tym najludniejszym kraju Ameryki Łacińskiej.

Według meksykańskiego Ośrodka Katolickiego Multimedia (CCM), od 2012 zginęło tam co najmniej 23 kapłanów, a od 2006 w całym kraju zamordowano ogółem ponad 200 tysięcy osób.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2018-04-21 22:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Meksyku 83% ludności to katolicy. O czym to świadczy?
3 miesiące temu / ollek
 
Miał 33 lata jak umarł, tak jak Pan Jezus...Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...a nam gotowość i czuwanie!
3 miesiące temu / Marta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.