DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2018 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Kolejny kapłan wygnany w ostatnim czasie przez władze Białorusi

Kolejny kapłan wygnany w ostatnim czasie przez władze Białorusi

Ksiądz Sławomir Laskowski proboszcz parafii pw. Narodzenia Bogurodzicy w Homlu, po 28 latach posługi na Białorusi, został zmuszony do opuszczenia tego kraju,

 

Powodem zakończenia służby duszpasterskiej ks. Laskowskiego na Białorusi była odmowa przedłużenia przez władze białoruskie pozwolenia na jego pracę duszpasterską. Według obowiązującego na Białorusi prawa kapłani pochodzący spoza tego kraju muszą regularnie występować o zgodę pełnomocnika rządu ds. religii i wyznań na pełnienie posługi kapłańskiej, również na odprawianie Msz św.  Ksiądz Sławomir Laskowski chciał resztę życia spędzić wśród wiernych na Białorusi. Już pięć lat temu wystąpił z wnioskiem do prezydenta Łukaszenki o nadanie mu obywatelstwa białoruskiego. Niestety bez oczekiwanego skutku.  W niedzielę 28 maja odprawił on swoja ostatnią Mszę na Białorusi, podczas której udzielił sakramentu I Komunii świętej dzieciom z parafii, którą utworzył 28 lat temu.

 

Pojawiło się wiele wypowiedzi krytycznych wobec decyzji przedstawicieli władz, która zmusiła księdza do opuszczenia swoich parafian. - Dlaczego na Białorusi obywatelstwo nadają Bakijewowi, oskarżonemu o masakrę ludności cywilnej, byłego prezydentowi Kirgistanu, a odmawiają człowiekowi, który 28 lat swojego życia oddał służbie Bogu i Białorusinom?! – oburza się Witalij Rymaszewskij, lider opozycyjnej partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja.  - Swoją posługą ksiądz Sławomir pomagał ludziom i ułatwiał funkcjonowanie ułomnego państwa, które nie wywiązywało się ze swoich obowiązków społecznych. Pomagał wszystkim, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji, ubogim, niepełnosprawnym dzieciom … dlaczego odmówiono mu obywatelstwa?- zapytuje Rymaszewskij. Witalij Rymaszeuski podziękował ks. Sławomirowi za 28 lat ciężkiej pracy duszpasterskiej i charytatywnej w Homlu i przeprosił za to, że „Białorusini nie są jeszcze w stanie przyjąć takich ludzi jak on, i obronić ich”. Wygnany ksiądz wrócił do Polski.

 

Ksiądz Laskowski przyjął święcenia kapłańskie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 1989 r. został oddelegowany do ewangelizacji na Białoruś, wtedy jeszcze w ZSSR. Posłany był przez Ojca Świętego na tę misję wraz z dwiema rodzinami (Andrzej i Elżbieta Wojnowscy z Lublina z trójką dzieci oraz Cezar i Maria Kampomar z Burgos w Hiszpanii z dziesięciorgiem dzieci) Ojca Świętego. Ksiądz Laskowski  był jednym z pierwszych księży – Polaków, którzy przyjechali z posługą kapłańska na Białoruś, gdy kościoły były jeszcze zajęte przez państwo. Nie było parafii. W Homlu ksiądz Laskowski utworzył parafię, która z pierwotnej liczby 60 wiernych dziś urosła do 1000.

 

Dzięki wysiłkom księdza Sławomira, odrodziły się też inne parafie katolickie na Homelszczyźnie. Efektem jego starań było pojawienie się w Homlu sióstr Misjonarek Miłości, i stworzenie jedynego na Białorusi Domu Miłosierdzia Matki Teresy. Są też siostry ze zgromadzenia Benedyktynek Samarytanek, które pracują z osobami niepełnosprawnymi w jedynej na Białorusi Wiosce Dziecięcej, zbudowanej dzięki staraniom księdza Sławomira.

 

Przypomnijmy, że w ostanim czasie już drugi ksiądz katolicki musiał opuścić Białoruś. Ksiądz Robert Maciejewski, który przez dziesięć lat sprawował posługę kapłańską na Białorusi, 25 kwietnia musiał opuścić terytorium tego kraju, gdyż władze nie przedłużyły mu pozwolenia na wykonywanie obowiązków katolickiego kapłana. 
AB


DATA: 2017-05-30 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.