DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Kolejny dzień zamieszek w Irlandii Północnej

Kolejny dzień zamieszek w Irlandii Północnej
fot. Terry / commons.wikimedia.org, licencja cc

Protestanccy unioniści co roku 12 lipca organizują marsze mające upamiętniać zwycięstwo nad katolikami z roku 1690. W tegorocznych zamieszkach, trwających od piątku, rannych zostało kilkadziesiąt osób. Politycy obawiają się powrotu walk na tle religijnym.


Setki policjantów ściągnięto do Belfastu z Wielkiej Brytanii. W wyniku starć z policją zostało rannych ponad 40 oficerów i co najmniej 8 uczestników marszu. Szef policji w Irlandii Północnej Matt Baggott oskarżył oranżystów o podżeganie do nienawiści religijnej. Marsze antykatolickiego Zakonu Oranżystów co roku wywołujące napięcie wśród irlandzkich katolików. Przez ostatnie cztery lata protestanccy bojówkarze ostro ścierali się z policją w pobliżu katolickich osiedli.


W tym roku brytyjskie władze zakazały „pomarańczowym” przemarszu wzdłuż jednej z katolickich dzielnic. Policja przygotowała blokadę złożoną z siedmiu pojazdów opancerzonych. Protestanci uznali to za prowokację i zaczęli rzucać w kierunku policji koktajlami Mołotowa, butelkami, kamieniami i petardami. Ta odpowiedziała gumowymi kulami i armatkami wodnymi.


Po piątkowych zamieszkach do Irlandii Północnej zaczęły napływać posiłki z Anglii, Szkocji i Walii. W tej chwili z protestantami walczy 11 tys. policjantów, z czego ponad 6 tys. przybyło z Wielkiej Brytanii. Obserwatorzy zauważają, że po raz pierwszy od wielu lat ściągnięto posiłki z innych części Zjednoczonego Królestwa. Po historycznym zawieszeniu broni w 1998 r. siły policyjne w Irlandii Północnej zostały zredukowane prawie o połowę, a od 2007 roku ustała także pomoc wojska. Szybko też wzrosła liczba oficerów katolickich, którzy stanowią obecnie 30 proc. personelu policji w Irlandii Północnej. Zmieniło to z kolei postawy protestantów, którzy zaczęli z większą jeszcze wrogością odnosić się do służb porządkowych. Efekty można było obserwować pod koniec grudnia i na początku tego roku na ulicach Belfastu. Wśród władz miejskich tego miasta także wzrosła liczba katolickich radnych.


Podczas piątkowych walk ulicznych protestanci wznosili antykatolickie i antyirlandzkie hasła. Zniszczono tak policyjne pojazdy, jak i te, które miały według oranżystów należeć do katolików.  Obserwatorzy wskazują, że takie marsze są dla protestantów sprawdzianem, na ile kontrolują sytuację w Irlandii Północnej. Od dziesięcioleci policja i lokalna władza niemal w całości składały się z protestantów, zmiany w tym względzie przynoszą wzrost napięć. Politycy obawiają się najgorszego.


W wyniku zamieszek dotychczas zostało rannych 44 policjantów. Aresztowano 49 osób, w tym dziecko w wieku 10 lat. W niedzielę sędziowie orzekli o pozostawieniu większości oskarżonych w areszcie.Źródło: The Guardian, AP, AS.


DATA: 2013-07-16 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w żadnej TV tego nie pokazują.Nawet za komuny w reżimowej tv pokazywali przemarsze oranżystów.Ale kiedy księżna urodzi - jestem bombardowany po kilka razy dziennie.
ponad 7 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.