DZIŚ JEST:   24   LUTY   2019 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Kolejny cios w edukację domową. Zerówka zostanie bez funduszy

Kolejny cios w edukację domową. Zerówka zostanie bez funduszy
Źródło: pixabay.com

Edukacja domowa na poziomie zerówki nie będzie mogła być finansowana z dotacji oświatowej. Takie rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej uderzą w tę formę edukacji – pisze „Nasz Dziennik”.

 

Koszty edukacji domowej na poziomie zerówki nie są wysokie, gdyż nie ma tam np. egzaminów kwalifikacyjnych. Są jednak po stronie szkół pewne wydatki administracyjne, które szkoły muszą ponieść, ale nie będą mogły ich sfinansować ze środków dotacji oświatowej. To sprawi, że szkoły i przedszkola nie będą zainteresowane prowadzeniem edukacji domowej na poziomie zerówki.

 

Aktualnie z formy edukacji domowej na etapie zerówki korzysta około 1 tys. dzieci. Według wyliczeń grupy roboczej dokonanych wraz z ekspertami MEN, wysokość kosztów administracyjnych to kwota 1,2 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty zajęć dodatkowych, konsultacji czy zakupu pomocy dydaktycznych.

 

To jak edukacja domowa ma być finansowana określa ustawa o systemie oświaty, która jest jednak różnie interpretowana przez samorządy, które dość dowolnie traktowały tę kwestię. MEN uregulowało sprawę ustawowo, ale zapomniano o zerówkach. Zapisy rządowego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wykluczają możliwość dotowania ucznia placówki wychowania przedszkolnego, który odbywa roczne przygotowanie przedszkolne poza tą placówką. Zmiany miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

 

To nie pierwsze zapisy negatywnie regulujące kwestię edukacji domowej. Dotąd obniżono finansowanie tego sektora nauczania, dokonano rejonizacji i wprowadzono wymóg dołączania do wniosku o zgodę na edukację domową opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA

 

 

 


DATA: 2017-10-12 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ministra o edukacji domowej: " Dzieci uciekają nam z systemu."
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
I to są realne symptomy "dobrej zmiany". Gdzie są posłowie, urzędnicy deklarujący się jako katolicy? Zawłaszczenie edukacji jest zawłaszczeniem serc dzieci i młodzieży! Tego nie wolno odpuścić!
ponad 1 rok temu / eMGa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.