DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kolejny biskup dołącza do grona zezwalających na Komunię dla rozwodników". 200 km od Fatimy...

Kolejny biskup dołącza do grona zezwalających na Komunię dla rozwodników". 200 km od Fatimy...
fot. By Joseolgon (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Arcybiskup Bragi w Portugalii pozostawia rozwiedzionym i znajdującym się w ponownych związkach cywilnych katolikom decyzję, czy są „włączeni” do Kościoła i mogą przyjmować Komunię Świętą.

 

Dokument z 17 stycznia, zatytułowany „Wskazówki dla duszpasterstwa rodzin” prezentuje środki, jakimi abp Jorge Ortiga zamierza w diecezji wcielić w życie zapisy Amoris laetitia. Na konferencji prasowej Ortiga przedstawił w skrócie, w jaki sposób ludzie w „nieregularnych związkach” będą mogli sami rozeznawać, czy mogą przyjmować Komunię Świętą.

 

Zapowiedział powstanie Archidiecezjalnego Biura Przyjmowania i Wspierania Rodziny, które pomoże duszpasterzom „towarzyszyć” tak zwanym rozeznającym parom, stwierdzając: „Ta posługa ma w zamierzeniu zapewnić integralne i multidyscyplinarne towarzyszenie w problemach w świetle antropologii chrześcijańskiej i prawdy na temat małżeństwa i rodziny”.

 

Nazywa to „słuchającym centrum”, które ma „pomóc rodzinom radzić sobie z trudnościami, których mogą doświadczyć w trakcie swego życia”, przy wykorzystaniu „multidyscyplinarnej i interdyscyplinarnej strategii, angażującej wyspecjalizowanych profesjonalistów i różne instytucje archidiecezjalne już współdziałające z rodzinami”.

 

Ortiga utrzymuje, że pary spotkają się z zespołem doradców rodzinnych, prawnych i duszpasterskich – co nazywa etapem „multidyscyplinarnego towarzyszenia” – który będzie składał się ze specjalistów prawa cywilnego i kanonicznego, psychologów i psychiatrów, lekarza i trzech jezuickich księży, „aby zapewnić dostosowane do indywidualnych potrzeb towarzyszenie w rozeznaniu”.

 

Dalej oświadcza: Po kilku stopniach i kilkumiesięcznym kursie ostatecznie to do pary będzie należało podjęcie decyzji przed Bogiem. Kierownik duchowy jest odpowiedzialny za monitorowanie procesu i zapewnienie jego przebiegu w całkowitej normalności. Jak mówi papież Franciszek: „Jesteśmy powołani do kształtowania sumień, nie zaś domagania się, by je zastępować” (AL. 37).

 

Dodaje, że nie jest zadaniem jego księży udzielanie „ogólnego upoważnienia do przystępowania do sakramentów”, ale towarzyszenie ludziom w „procesie osobistego rozeznania na wewnętrznym forum”, uzupełniając, że „ksiądz ten pomoże w procesie rozeznania w świetle nauki Kościoła” i że „kapłan musi także pobudzać albo odnawiać osobiste spotkanie pary z żywym Jezusem Chrystusem”.

 

Rodney Pelletier

Źródło: ChurchMilitant.com

Tłum. Jan J. Franczak


DATA: 2018-01-23 13:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Tomek Poznań - robienie ludziom wody z mózgu i osłabianie wiary w nierozerwalność małżeńską nastąpiło poprzez wprowadzenie Komunii świętej dla rozwodników w ponownych związkach po złożeniu oświadczenia życia w "czystosci". Małżeństwo zostało sprowadzone jedynie do współżycia seksualnego. Twój ojciec ma inną żonę, której nie jest wierny, nie dotrzymuje przysięgi małżeńskiej i żyje w bigamii - i przystępuje do Komunii? Nie widzisz w tym hipokryzji?
ponad 2 lata temu / tradycja
 
Moi rodzice (tata z moją mamą w drugim związku małżeńskim) chcąc przyjmować Komunię świętą udali się do ówczesnego proboszcza a obecnie biskupa Balcerka, złożyli oświadczenie o zachowaniu czystości, przystąpili do spowiedzi świętej i żyjąc jak brat i siostra mogli przyjmować Ciało Pana Jezusa bez grzechu. Nie do pojęcia co teraz wymyślają, jak i co mają powiedzieć ludzie którzy jak moi rodzice złożyli ogromne wyrzeczenie złożone w Chrystusie Panu o zachowaniu czystości aby móc przyjąć Komunię świętą? To nie jest postęp to jest wsteczniactwo i robienie ludziom wody z mózgu, osłabianie wiary i wprowadzanie herezji. Tomek
ponad 2 lata temu / Tomek Poznań
 
Z czasem Pismo Święte zostanie oddane do muzeum jako ciekawostka przeszłości, a na jego miejscu demokracja ze swoimi wartosciami równość, wolność i braterstwo.
ponad 2 lata temu / Marecki
 
Chciałbym zwrócić uwagę na kwestię która wydaje się podoczna ale według mnie poboczną nie jest. Spójrzcie na zdjęcie tegoż biskupa, ciekawe ile godzin dziennie trzeba spędzać przed lustrem żeby tak wyglądać. Dla mnie to już mówi wszystko.
ponad 2 lata temu / Karol
 
@Iw możliwe, ale patrząc na tragiczną formację w seminarium, to jestem w stanie zaryzykować tezą, że brak wiedzy również może mieć tu spory wpływ. To czuć w dyskusjach z alumnami, nawet z samymi księżmi. Nie wiem co oni tam robią w tych seminariach, chyba czytają magazyn Murator by wiedzieć jak się kościół buduje. Do tego jakiś kurs wodzirejstwa oraz ABC terapeuty- ojciec Mateusz się chowa. A tak na serio, to Rahner i de Chardin mają się tam całkiem nieźle, podobnie te wszystkie Hegle i inne takie, za to na św. Tomasza już za bardzo miejsca zabrakło. Śmiem podejrzewać, że podobnie potraktowane są postanowienia świętych soborów. Jeśli któryś z nich przeczyta te kanony i nadal nie widzi żadnej sprzeczności, uważa, że problemu nie ma, nadal chce podejmować takie a nie inne "praktyki duszpasterskie", to nie wiem nawet, czy mi jest takiego kapłana szkoda. Nie widzę sensu z takim rozmawiać, przekonywać. Jawna zdrada. Wolę nie myśleć jak surowy będzie jego sąd.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Jestem z rodziny rozwiedzionej...mama b. zdradzała tatę, po kilkunastu latach nie wytrzymał i odszedł, poczekał abym ja i brat trochę dorośli, ale i tak to było dla nas straszne.Oboje rodzice założyli nowe rodziny.W między czasie brat zmarł tragicznie , a ja nie mam prawa wstępu do domu mojego ojca , bo jego nowa żona mówi NIE, moje dzieci , ja i mój mąż nie mamy tam prawa wstępu...moja mama...:)wieczne intrygi i promuje opieką nad starością i jej męża, który biologicznie nie mógłbły być moim ojcem, tylko 10 lat różnicy-----TO WSZYSTKO JEST NIE PO BOŻEMU I NIE MA AKCEPTACJI TEGO !!!
ponad 2 lata temu / viloetka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.