DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Kolejne zmiany w rzymskiej kurii

Kolejne zmiany w rzymskiej kurii
fot. cinacchi / sxc.hu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ojciec święty zmienił normy dotyczące działalności Kongregacji ds. Duchowieństwa i Edukacji Katolickiej. Reforma wejdzie w życie za dwa tygodnie.


Ogłoszone zostały listy apostolskie w formie motu proprio „Ministrorum institutio” i „Fides per doctrinam”. Wprowadzają one zmiany w konstytucję apostolską „Pastor Bonus”, wydaną przez Jana Pawła II w roku 1988.


„Ministrorum institutio” („Formacja duchownych”) przenosi pieczę nad seminariami w zakres kompetencji Kongregacji ds. Duchowieństwa. Do tej pory zadania te podejmowała Kongregacja Edukacji Katolickiej, która zgodnie z nowymi normami, zajmować się będzie jedynie programem studiów filozoficznych i teologicznych.


W zakres zadań Kongregacji ds. Duchowieństwa przechodzą kwestie związane z formacją, życiem i posługą kapłanów, od budzenia powołań aż po stałą formację osób duchownych, którą motu proprio szczególnie akcentuje. Zlikwidowano równocześnie komisję ds. równomiernego rozmieszczenia kapłanów w świecie. Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podlegać będzie, działająca od roku 1973, Międzynarodowa Rada Katechetyczna.


W liście „Fides per doctrinam” Benedykt XVI podkreśla, że przekaz wiary musi być wspierany nauczaniem. Zaleca, by formacja religijna wiernych przeprowadzana była w zgodzie z Magisterium Kościoła. To właśnie Kongregacja ds. Nowej Ewangelizacji odpowiadać będzie odtąd za ostateczne zatwierdzanie katechizmów, które uzyskały aprobatę Kongregacji Doktryny Wiary.źródło: radiovaticana.va

mat


DATA: 2013-01-30 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ej, ziomuś, a to nie wiesz, że tak nakazuje Tradycja, by o Ojcu Świętym mówić właśnie Ojciec Święty? Jak się nie znasz to się nie odzywaj
ponad 7 lat temu / @dude
 
By się przydały poważne kontrole w seminariach...
ponad 7 lat temu / StudentTeologii
 
+
ponad 7 lat temu / Asia
 
Dlaczego piszecie o papieżu jako o Ojcu Świętym skoro jeden jest tylko Święty Ojciec w niebie - Bóg, a nawet sam PAn Jezus mówił aby nikogo nie nazywać tutaj na Ziemi ojcem?
ponad 7 lat temu / dude
 
Papież robi porządki - bardzo dobrze!
ponad 7 lat temu / St
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.