DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Kolejne wstrząsy polityczne przed Brukselą. Zdaniem ekspertów Polska, Czechy i Węgry opuszczą UE

Kolejne wstrząsy polityczne przed Brukselą. Zdaniem ekspertów Polska, Czechy i Węgry opuszczą UE
źródło: youtube.com / Województwo Podkarpackie

Agencja informacyjna „Bloomberg” przewiduje, że w ślad za Wielką Brytanią szeregi Unii Europejskiej opuszczą Polska, Czechy i Węgry. Według informacji opublikowanych na łotewskim portalu „Latvijas Rejtingi”, porozumienie się trzech spośród czterech państw Grupy Wyszehradzkiej w kwestii opuszczenia UE może przyspieszyć prawdopodobna wygrana partii „ANO 2011” czeskiego miliardera Andreja Babiša w wyborach parlamentarnych.

 

3/4 Grupy Wyszehradzkiej

Prognoza najbliższych zdarzeń politycznych i ekonomicznych w Unii Europejskiej, powinna, zdaniem ekspertów światowej agencji „Bloomberg”, uwzględniać scenariusz z wyjściem z UE Czech, Polski i Węgier. Drugim czynnikiem, ważnym dla przyszłości sytuacji w Europie, może być stanięcie wobec napięcia, które rośnie między Niemcami a Francją. Jak podaje łotewski portal „Latvijas Rejtingi”, na drugi plan odejdą teraz argumenty ekonomiczne i UE zderzy się z „sprzeciwem populistów” z Europy Wschodniej, oponentów silnej integracji prowadzonej kosztem samodzielności państw narodowych.

 

Do grona krytyków polityki elit UE z Brukseli może dołączyć prawdopodobny zwycięzca wyborów parlamentarnych w Czechach, które odbędą się za dwa tygodnie (20 i 21 października) Andrej Babiš. Miliarder i szef „ANO 2011” Andrej Babiš nazywany jest „czeskim Trumpem”, bo podobnie jak amerykański przywódca ma zacięcie polityczne i należy do ludzi majętnych, niezależnych ekonomicznie. Lider cieszącej się największym poparciem społecznym partii „ANO 2011” ma prywatny kapitał szacowany na około 3 mld dolarów.

 

Eurosceptyczna Praga?

Kapitału politycznego również mogą mu zazdrościć konkurenci. Jak pisał 11 września czeski „Denik.cz”, partia „ANO” („Tak”) ma największe poparcie ale i tak zbyt małe do uzyskania samodzielnej większości w parlamencie. Od tego czy uda jej się pozyskać koalicjanta o podobnie eurosceptycznym podejściu zależeć będzie, czy architektem czeskiej polityki stanie się Andrej Babiš. Autor publikacji na łotewskim portalu przewiduje, że „odbicie Trumpa”, czyli Babiš, będzie chciał usprawnić pracę rządu krajowego, nie wpuścić imigrantów i prawdopodobnie porozumieć się z liderami Polski i Węgier. Porozumienie trzech państw z Grupy Wyszehradzkiej pozwoliłoby ochronić interesy narodowe Pragi, Warszawy i Budapesztu i zapobiec naruszaniu suwerenności narodowej. Według „Latvijas Rejtingi”, fakt, że kraje te osiągnęły sukces ekonomiczny wewnątrz UE w pewnym momencie nie będzie tak istotny jak cele i motywy polityczne.

 

Zawirowania unijne

Prognozy zamieszczone przez „Bloomberg” podchwyciły rosyjskie „Wiesti.ru”. Dywagując wokół tez z analizy Johna Micklethwait’a, przypominają o rozdźwięku a nawet konflikcie polsko – niemieckim. Wynika on z sprzeciwu Polski wobec imigracyjnej polityki Angeli Merkel oraz wobec brukselskiej ingerencji w zmiany prawa regulującego organizację sądów w Polsce. Odmienna wizja zadań, jakimi powinna zajmować się Unia Europejska, będzie więc polem wewnętrznego konfliktu, na który nałożą się nowe wyzwania, jakimi są separatyzmy w niektórych państwach UE.

 

Dotyczy to zarówno Wielkiej Brytanii z Szkocją i Irlandią Północną, jak i Hiszpanii z Katalonią. O tym, że problemy separatyzmów stają się drugą, po kryzysie imigracyjnym, kategorią problemów UE, świadczyć może nawet sytuacja w Belgii. Państwo to składa się realnie z trzech niemal państw, regionów o dużej autonomii – flamandzkiego, walońskiego i stołecznego (Brukseli). Skala nieprzewidywalności rozwoju sytuacji w Europie jest dzisiaj tak duża, że opinie wyrażone przez eksperta „Bloomberga”, Johna Micklethwait’a, są i tak dość ostrożne. Pokazanie problemu UE przez pryzmat Europy Środkowej oraz ewentualności wyjścia Polski, Czech i Węgier z UE nie oddaje wszystkich wyzwań, którym UE może nie być w stanie sprostać.

 

 

Jan Bereza

 

 


DATA: 2017-10-08 21:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

UNIA EUROPEJSKA TO NIE WIELE PANSTW A DWA NAZISTO KOMUNISCI I FRANUSKIE LEWACTWO CZYLI UNIA DYKTATURALNA MULTIKULTI OBLEDU SAMOUNICESTWIENIA.OT I KONIEC EWRO KOLHOZU
ponad 2 lata temu / ADAS
 
Oby Autor był prawdziwym prorokiem!
ponad 2 lata temu / Republikanin
 
Daj Boże, aby to była prawda! Eurokołchoz obrzydł mi już doszczętnie.
ponad 2 lata temu / Karol
 
Biskupi z JE Michalskim POzostaną w Unii!!! przecież zapowiadali ,że trzeba wejść do eurokołchozu i nawracać agnostyków.....ale chyba sami nawracają się na liberalny marksizm,bo bredzą o islamskich imigrantach jak agentura muślinów
ponad 2 lata temu / bez żalu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.