DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Kolejne „ułatwienie” życia

Kolejne „ułatwienie” życia
fot.Ayla87/sxc.hu

Jak doniosła „Rzeczpospolita”, wkrótce sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym może być niemożliwa bez certyfikatu energetycznego. Dla sprzedających lokale oznaczać to będzie wydatek nawet kilku tysięcy złotych.

                                                                                     

Zmianę przepisów zakłada projekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, opracowywany właśnie w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. Obecnie, świadectwo również jest wymagane, ale prawo nie przewiduje żadnej sankcji za jego brak. To właśnie ma się zmienić. Zakazane ma być sporządzenie aktu notarialnego bez przedstawienia dokumentu, w ten sposób zbędna formalność stanie się uciążliwą koniecznością. Uciążliwą – bo świadectwo takie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Pozbywający się mieszkania poniesie zatem dodatkowe koszty.

 

W obecnym stanie prawnym, notariusz tylko informuje strony umowy o możliwości zażądania certyfikatu od sprzedającego, i jak łatwo się domyślić, prawie nikt z tego nie korzysta – w jednej z kancelarii, z którą rozmawiała gazeta, zdarzyły się tylko dwa takie przypadki. Po wejściu w życie nowych przepisów, notariusz będzie musiał odmówić sporządzenia aktu kupna-sprzedaży lokalu, jeśli nie zostanie dostarczone świadectwo. Jest to oczywiście efekt zmian w unijnej dyrektywie, którą Polska ma obowiązek wcielić w życie.

 

Certyfikaty, które w założeniu miały być swoistym miernikiem wartości mieszkania, gdyż uznano, iż lokale „energooszczędne” muszą być siłą rzeczy droższe, w ogóle nie zdały egzaminu, i były nagminnie traktowane jako zbędna formalność. Urzędnicy doszli zatem do wniosku, że czas najwyższy zmusić ludzi do korzystania z ich pomysłów, i stąd od 1 stycznia 2013 roku sytuacja ma ulec zmianie. Ma też powstać, a jakże, centralny rejestr świadectw energetycznych prowadzony przez ministra właściwego w sprawach budownictwa, który będzie mógł wyrywkowo kontrolować ich jakość. Obecnie bowiem, certyfikat można sobie po prostu… kupić, chociażby w Internecie.

 

Idąc za ciosem, w głowach urzędników powstał projekt, by każde ogłoszenie dotyczące sprzedaży bądź najmu jakiegokolwiek lokalu zawierało informacje o wskaźniku zużycia energii, choć przyznać trzeba, że tu sankcji (póki co) za ich brak nie przewidziano. Osoba sporządzająca certyfikat natomiast, będzie już musiała zawrzeć w nim informację, jakie koszta należy ponieść, by nieruchomość stała się „energooszczędna”. Doprawdy, rozmiary przyjaźni, jaką żywi do nas „przyjazne państwo” stają się coraz bardziej zastraszające.

 

Piotr Toboła

 


DATA: 2012-03-26 12:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ możesz, jeśli ją kupisz przez 2013 i dopóki nie będziesz próbował jej sprzedać. A jeśli ktoś nie będzie miał tego certyfikatu, to jak mu podatek katastralny obliczą? Skoro wartość nieruchomości od tego zależy :)
ponad 8 lat temu / babazewsi
 
A ja chcę mieszkać w jurcie i nie mogę, bo nie otrzymam certyfikatu energetycznego.
ponad 8 lat temu / chłopzewsi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.