DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Kolejne pytania o rekonstrukcję

Kolejne pytania o rekonstrukcję
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

„Poprzedni ministrowie wykonali swoją pracę bardzo dobrze i chciałem im bardzo serdecznie za to podziękować”, powiedział żegnając odchodzących szefów resortów premier Mateusz Morawiecki. Wśród pożegnanych znaleźli się między innymi Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Witold Waszczykowski - ministrowie szczególnie znienawidzeni na europejskich salonach. Przypadek?

 

Kiedy w grudniu ubiegłego roku z fotela premiera „spadła” Beata Szydło, wiadomo było że ta decyzja stanowi początek zmian w szeregach „białoczerwonej drużyny”. Od tego czasu giełda nazwisk ministrów, którzy mogą pożegnać się z rządem, ruszyła pełną parą. Do najgorętszych należało bez wątpienia nazwisko Antoniego Macierewicza. Trudno sobie było wyobrazić, że tak mocno związany z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej polityk, może być niespokojny o swoją przyszłość w rządzie PiS. A jednak stało się. W tym momencie bez znaczenia jest jakie stanowisko przyjdzie mu pełnić, czy będzie marszałkiem, czy może wicemarszałkiem Sejmu, czy zostanie odesłany do „głębokiej rezerwy”.

 

Warto w tym kontekście postawić dwa pytania:

 

Co sprawiło, że Mateusz Morawiecki, oczywiście nie bez wiedzy i akceptacji Jarosława Kaczyńskiego, zdecydował się na tak radykalny krok?

 

Jak na taką decyzję zareagują najwierniejsi wyborcy PiS, dla których Macierewicz był ucieleśnieniem walki o „dobrą zmianę”?

 

Na drugie pytanie nie jest trudno odpowiedzieć, można bowiem z dużą dozą prawdopodobieństwa przepuszczać, że gniew tej części elektoratu obróci się przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który nie od dziś obwiniany jest o „zmiękczanie” działań PiS. Na krytykę Jarosława Kaczyńskiego, który „stworzył” Andrzeja Dudę, a teraz rzekomo ugiął się pod jego presją, „ludowi pisowskiemu” może już nie starczyć odwagi. A przecież dla nikogo nie jest tajemnicą, że ostatnie słowo należało właśnie do szefa partii rządzącej. Ale może taki właśnie jest plan – zrzucić całą winę na „blokującego reformy” prezydenta? To zadeklarował już między innymi jeden z najwierniejszych druhów Macierewicza – Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. Wszystko to rodzi tym głębsze pytania, że wyborcom PiS nikt nawet nie próbował wyjaśnić przyczyny zmiany na stanowisku premiera. Tym razem również decyzje zapadały za zamkniętymi drzwiami, a nawet media związane z PiS nie były w stanie przewidzieć, co się stanie, ani przygotować swych czytelników do zmian.

 

Jeszcze trudniej będzie odpowiedzieć na pytanie o faktyczne powody dymisji szefa MON – których wyborcom podać nie chciano. Wszak jego zasługi nieustannie były obiektem zachwytów najbardziej fanatycznych kibiców „białoczerwonej drużyny”. Ministra otaczał nie tylko nimb smoleński, ale także legenda pogromcy wszechpotężnej WSI, czy chwała budowniczego WOT i niestrudzonego modernizatora armii. Dziś jednak okazało się, że to, czym przez długie miesiące karmiono wyborców przychylnych PiS, nie wystarczy aby utrzymać się w ministerialnym fotelu.

 

Ex-ministrów Macierewicza, Szyszkę i Waszczykowskiego łączy kilka spraw. Po pierwsze, na skutek swej działalności – uzgodnionej przecież z premierem, i z pewnością zaakceptowanej przez prezesa Kaczyńskiego – stali się obiektem autentycznej nienawiści „ulicy i zagranicy”. Irytowali eurokratów i opozycję jak chyba żadne inne postaci w rządzie.  Czy zatem ich dymisje to początek strategii podejmowana prób radykalnego złagodzenia wizerunku w kraju, oraz dogadania się z unijną biurokracją? A może kluczową rolę odegrała wyraźnie zaznaczona krytyka wobec pewnych poczynań rządu, płynąca zza wielkiej wody?

 

Po drugie, już na samym początku swej pracy ministrowie Szyszko, Macierewicz jak i Beata Szydło zostali przez liberalno-lewicowe media oparzeni łatką „katolików”, oraz – co miało potwierdzać ich religijne zaangażowanie - „ludzi ojca Rydzyka”.

 

Przypomnijmy, że zmiana na fotelu premiera, miała wynikać ze „zmiany sytuacji międzynarodowej” i oznaczać „zwrot ku sprawom gospodarczym”. Czyżby wspomniani politycy przestali pasować do nowego otwarcia? Odpowiedź na pytanie, w czym mogli „przeszkadzać” i na kogo chce się „otwierać” PiS, będziemy mogli poznać po „owocach” rządów premiera Morawickiego. Świadkami pierwszego testu będziemy już w środę, kiedy Sejm zajmie się propozycjami zmian w krwawym „kompromisie” aborcyjnym.

 

Obserwując listę zmian w rządzie, nie sposób odnieść wrażenia, że Mateusz Morawiecki otrzymał zadanie stworzenia bardziej technokratycznej i niekoniecznie konfliktogennej maszyny do zarządzania krajem – z jego gabinetu znikają bowiem najbardziej wyraziści politycy. Z pewnością nowy rząd ma do zrealizowania określone zadania, których prawdziwe oblicze zna tylko Jarosław Kaczyński. A Polacy? Dowiedzą się o tych zadaniach we „właściwym” czasie.

 

Albo i nie.

 

 

Łukasz Karpiel

 

 

 

 


DATA: 2018-01-09 14:18
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Powtórka z "rozrywki" K.Marcinkiewicza tylko w wersji zwolennika osławionego POPiSu "będziemy zasypywać" M.Morawieckiego,jednego z banksterskich żyrantów poprzedniego układu rządzącego PO/PSL.Osławiona strategia nożyczek wyuczona przez funkcjonariuszy open-magdalenka-society "naszych" i naszych,"jawnych" i jawnych "ludzi honoru" KO/TW/SB/WSW/WSI/trepów LWP/"reformatorów struktur poziomych pzpr" itp. szafiarzy (władców tajemnic ukladów PRL/PRLbis. Tuskomorra,"neohanzeatycki" eurokołchoz stowarzyszony z "nowojedwabnymi" sierpomłotowcami pod czasowym parasolem "regulatorów" NWO.
6 miesięcy temu / ws
 
Jak usłyszałam na zebraniu PiS 2006/2007 r. [i z R.M.] - a ma Pani jakiś inny wybór niż PiS. Możesz się wkurzać, narzekać a i tak ZAGŁOSUJESZ na PiS- bo nie masz wyboru. Nic się nie zmieniło od tamtego czasu. Doświadczenia minionych lat wiele nauczyło Polaków. Tak jak pogrywają sobie politycy tak mogą zacząć grać WYBORCY - z wyrachowaniem\ bez sentymentów. Co do >roboty< i chętnych do pracy to zazwyczaj pytają TEORETYCY. A pro po Pana trafnej uwagi i realistycznego podejścia do budowania struktur i szukania PIENIĘDZY. Tam gdzie sponsorzy tam i struktury więc po co te poemy n.t. patriotyzmu i służby. Minęły czasy >zapisywania< się gdziekolwiek - na tym polega WOLNOŚĆ.
6 miesięcy temu / iskierka/>Robert
 
@Robert- spokojnie,juz nie raz przekonalismy sie o bystrosci dzialan Prezesa.
6 miesięcy temu / Gm
 
@iskierka> prośba baby To proszę się czym prędzej zapisać do Ruchu Narodowego. Zacząć szukać pieniędzy i budować struktury. Najlepiej jak ktoś wszystko będzie za nas robił, co nie? Gdyby to takie proste było i polegało na ogarnięciu się jednego człowieka...
6 miesięcy temu / Robert
 
Widzę, że jeszcze jest sporo naiwniaków, którzy naprawdę w PiS wierzą. Co jeszcze PiS musi zrobić, żeby wam klapki z oczu pospadały? Żałujecie ministrów-szkodników (niestety szkodnicy w rządzie zostali i powołano nowych). A Macierewicz poleciał głównie za to, że Francuzi oraz europejskie elity go nie lubią.
6 miesięcy temu / Robert
 
Olszewski nie dał rady. Szydło poszła dalej ale też nie dała rady. Do trzech razy sztuka. A PAD z Bolkiem w jednym szeregu. Ale się porobiło...
6 miesięcy temu / Kazio
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.