DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Kolejne napady i profanacje kościołów katolickich we Francji. Główne media milczą

Kolejne napady i profanacje kościołów katolickich we Francji. Główne media milczą
fot. dimitri_c / sxc.hu

We Francji wciąż dochodzi do napadów i profanacji obiektów katolickiego kultu, co gorsza, statystyki wykazują, że jest ich coraz więcej. Według Obserwatorium Chrystianofobii, tylko w sierpniu tego roku miało miejsce aż 13 poważnych ataków. W ośmiu miesiącach 2016 roku, w 60 departamentach było ich 290. Wszystko odbywa się przy milczeniu francuskich, ogólnokrajowych mediów.

 

W ostatnich kilku dniach zaatakowano kościoły w Zuydcoote i Tuluzie. W Zuydcoote na północy Francji (region Haute de France) dokonano bardzo poważnych zniszczeń w kościele Świętego Mikołaja. Wychodzący z niego dym zauważyła kobieta idąca na miejscowy cmentarz, tylko dzięki temu udało się zapobiec jeszcze większym szkodom. Do otwartej w dzień świątyni, w południe weszli napastnicy niszcząc wszystko co popadło im w ręce. Zrzucono obrazy, połamano meble, przewrócono figury.

 

- Statua świętej Bernadety została całkowicie zniszczona, podobnie jak figura Matki Boskiej. Kilka lat temu były one odrestaurowane i miały dużą wartość - informowała Anita Denaes, która od 10 lat opiekuje się kościołem.

 

Wandale zniszczyli także tabernakulum, ale na szczęście znajdujące się w nim cyborium nie zostało uszkodzone. Opuszczając świątynię profanatorzy wznieśli ogień podpalając znajdujące się w niej czasopisma. Bardzo szybko interweniowała straż pożarna nie dopuszczając do rozpowszechnienia się ognia. Skargę na żandarmerii złożyło merostwo i diecezja. Śledztwo powierzono żandarmerii w Dunkerque-Hoymille. Kościół jest zamknięty. Szkody są tak duże, że ich usuwanie może potrwać nawet wiele tygodni.


Z kolei w Tuluzie nieznani sprawcy zeszpecili fasadę kościoła pw. Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Czarną farbą pomalowali mury wejściowe, schody i drzwi świątyni.


FLC


DATA: 2016-11-29 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podobnie zachowali się wandale w kościele w mojej rodzinnej miejscowości parę lat temu (nawet ta próba wzniecenia pożaru przy wychodzeniu). Kościół cudem ocalał bo przechodzący w nocy obok człowiek zdziwił się że późno w nocy palą się jakieś światła w kościele. Sprawcami okazali się nie jacyś tam muzułmanie ale potomstwo wierchuszki partyjnej z czasów PRLu.
ponad 1 rok temu / ter
 
@ana: Nie tylko muzułmanie. Jawnie wrodzy katolicyzmowi są też sataniści i antyteiści (nazywający sami siebie, nie wiedzieć czemu, ateistami).
ponad 1 rok temu / r
 
Cóż tu komentować. Obstawiałbym na lewicowców a nie na muzułmanów. Oni bardzą nienawidzą chrześcijan niż wszyscy muzułmanie razem wzięci.
ponad 1 rok temu / artik
 
Ciekawe co to za sprawcy ....niech zgadnę bracia z wiary islamskiej przepełnieni miłością .Kiedy wszyscy zrozumia ,ze to najeźdźcy i wcale nie maja pokojowych zamiarów co widać.Gonić spowrotem do swoich domów i żon.Panoszą się jak u siebie .Kiedy łuski spadną z oczu oby nie za późno .
ponad 1 rok temu / ana
 
Jedynym sposobem ustrzezenia kaplic i kosciolow jest nieustanne ich pilnowanie w dzien i w nocy przez uzbrojonych w chocby kije i kamienie katolikow w sile wieku i nieustraszonych. Ilu takich ma jeszcze Francja?...
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.