DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Kolejne daniny na poziomie gminy

Kolejne daniny na poziomie gminy
fot. nyuszika/sxc.hu

Rząd Donalda Tuska szykuje kolejne podatki. Nie zamierza ich jednak, być może bojąc się gromów, na szczeblu centralnym, tylko tym razem rękami samorządowców. W jaki sposób? Pozwoli władzom lokalnym na nakładanie na mieszkańców nowych obowiązkowych opłat – dowiedziała się „Gazeta Polska Codziennie”.

 

Wpływy z podatków lokalnych zasilają kasy samorządów, stanowią ich dochody własne. Obecnie mieszkańcy płacą do kasy samorządowej m.in. za nieruchomości, tzw. podatek drogowy za pojazdy oraz ponoszą opłaty targowiskowe. Rady gmin czy powiatów nie mogą jednak swobodnie ustalać rodzaju opłat. Regulują jedynie ich wysokość, ale w z góry ustalonych ramach. Ma się to jednak zmienić. Rady na mocy uchwały będą mogły wprowadzać podatki o charakterze lokalnym.

 

Według nieoficjalnych informacji „Gazety Polskiej Codziennie”, w Ministerstwie Finansów rozważany jest pomysł, by wyposażyć samorządy w możliwość nakładania nowych podatków lokalnych. Sam resort na ten temat milczy. Biuro prasowe nie odpowiedziało nam do tej pory na pytania w tej sprawie, choć wysłaliśmy je przed kilkoma dniami. Informacje te potwierdzają za to niektórzy parlamentarzyści.

 

Połowa samorządów jest zadłużona niemal do granic możliwości. Rząd szuka pieniędzy w kieszeni obywateli – mówi wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS).

 

W ubiegłym roku władze lokalne pożyczyły na różne cele ok. 60 mld zł. Długi rosną w zastraszającym tempie. W połowie 2011 r. były o prawie 36 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2010 r. Dynamika wzrostu zadłużenia samorządów lokalnych była nawet wyższa niż dynamika wzrostu długu budżetu państwowego. Wiele władz lokalnych stanęło już pod ścianą. Punktem granicznym, którego nie mogą przekroczyć, jest deficyt sięgający 60 proc. rocznych dochodów.

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Piotr Toboła


DATA: 2012-05-24 12:40
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.