DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Kolejna wpadka ministra Rostowskiego

Kolejna wpadka ministra Rostowskiego
Adam Chelstowski / FORUM

Wygląda na to, że minister Jacek Rostowski nie ma ostatnio szczęścia. Po raz kolejny, nie wiadomo czy umyślnie czy też nieświadomie, minął się z prawdą. Tym razem w kwestii stosowania przepisów podatkowych. W wydanej niedawno interpretacji ogólnej zakwestionował, jakoby podwykonawcy ubezpieczycieli podlegali zwolnieniu z podatku VAT w przypadku świadczenia usług technicznych czyli tzw. usług assistance. Niestety prawo unijne stanowi inaczej. Czyżby minister Rostowski znów zignorował Wielkiego Brata?

 

Według ministra finansów zwolnienie z podatku VAT obejmuje podwykonawców ubezpieczycieli tylko w przypadku rozpatrywania roszczeń, w każdej innej sytuacji powinni oni podatek zapłacić. Jego zdaniem takie działania jak np. organizowanie pomocy na miejscu zdarzenia, ocena zaistniałych szkód oraz okoliczności ich powstania czy naprawa uszkodzonych rzeczy czyli usługi techniczne nie są specyficzne tylko i wyłącznie dla branży ubezpieczeniowej.

 

Dorota Pokrop z Ernst & Young podkreśla, że nie jest możliwe wykonanie usługi ubezpieczeniowej bez wyceny szkody. Jej zdaniem minister finansów dokonał niewłaściwego podziału czynności wykonywanych przez ubezpieczyciela. To nie jest jednak największy problem interpretacji. Kontrowersyjny art. 43 ust. 13 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) ma się nijak do unijnych przepisów dotyczących VAT. Według dyrektywy usługi pomocnicze mają  cechy charakterystyczne dla usług ubezpieczeniowych.

 

Według doradcy podatkowego z  RSM Poland KZWS Przemysława Powierzy na podstawie dyrektywy unijnej usługi asekuracyjne są zwolnione z podatku VAT. To znalazło potwierdzenie w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że w świetle przepisów UE dotyczących branży ubezpieczeniowej są usługami ubezpieczeniowymi.

 

Według Doroty Prokop usługi typu szacowanie szkody, ustalenie okoliczności ich powstania, przygotowanie dokumentacji są nie tylko „wystarczająco charakterystyczne” ale wręcz typowe dla usług ubezpieczeniowych. Bez nich nie jest możliwe prawidłowe wykonanie usługi ubezpieczeniowej.

 

Przemysław Powierza twierdzi, że podwykonawcy ubezpieczycieli nie muszą się obawiać interpretacji ministra finansów tylko korzystać albo z art. 135 ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE (stosując wykładnię trybunału) lub też z feralnego art. 43 ust. 13 ustawy o VAT odrzucając jego  błędną wykładnię.

 

Zachłanność ministra finansów na pieniądze podatników jest na tyle duża, że po raz kolejny okazuje lekceważenie dla unijnego prawa. A to przecież m.in. obecnie rządząca partia jest gorliwą orędowniczką członkostwa w UE i zwykle pokornie zgadza się na narzucanie nam przez Brukselę nierzadko absurdalnego prawa. Niechże więc minister Rostowski wykaże odrobinę konsekwencji i stosuje się do unijnych dyrektyw, choćby były niewygodne z punktu widzenia jego budżetowych kalkulacji.


 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.gazetaprawna.pl

 


DATA: 2012-08-03 11:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.