DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

Kolejna rezygnacja w Niemczech. Ustąpił sekretarz Episkopatu. Może go zastąpić kobieta

Kolejna rezygnacja w Niemczech. Ustąpił sekretarz Episkopatu. Może go zastąpić kobieta
fot. YouTube/AP Archive

Kolejna wielka zmiana w Konferencji Episkopatu Niemiec. Dwa tygodnie temu swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego zapowiedział kard. Reinhard Marx, motor Drogi Synodalnej i modernistycznych zmian. Teraz ustąpił również wieloletni sekretarz Episkopatu, liberał o. Hans Langendörfer SJ.

 

We wtorek 25 lutego swoją rezygnację z funkcji sekretarza Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosił o. Hans Langendörfer SJ. Duchowny piastował ten urząd przez niemal ćwierć wieku. Jako sekretarz towarzyszył niemieckiemu Episkopatowi w rozmaitych bojach z Kurią Rzymską i nauczaniem Kościoła. W ostatnich latach uczestniczył aktywnie między innymi w dyskusji między Niemcami a Rzymem o dopuszczeniu do Komunii świętej protestantów, która zakończyła się niemieckim zwycięstwem.

 

Zaledwie dwa tygodnie temu rezygnację z ubiegania się o drugą kadencję na urzędzie przewodniczącego Episkopatu zapowiedział też kard. Reinhard Marx. Jego decyzja została odebrana z wielkim zdziwieniem, bo jeszcze na przełomie stycznia i lutego purpurat przewodniczył obradom Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego reformistycznej Drogi Synodalnej.

 

Rezygnacja o. Langendörfera również jest dość zaskakująca, tym więcej, że jezuita był jednym z dwóch kierowników sekretariatu Drogi Synodalnej.

 

W rozmowie z portalem Katholisch.de o. Langendörfer zasugerował, że jego następcą może być osoba świecka. Statut Konferencji Episkopatu rzeczywiście nie wymaga, by sekretarzem musiał być duchowny. Jest zatem możliwe, że jezuitę zastąpi jeden z członków Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, organizacji świeckich, która współdecyduje o losach Kościoła w Niemczech, a na Drodze Synodalnej odgrywa de facto większą od Episkopatu rolę.

 

Jest prawdopodobne, że nowym sekretarzem Episkopatu Niemiec zostanie kobieta; takie pogłoski rozpowszechnia półoficjalny portal Episkopatu, Katholisch.de, opierając się na wywiadzie, jakiego udzielił mu sam o. Langendörfer.

 

Pytanie o przyczyny tak dużych zmian w niemieckim Episkopacie pozostaje otwarte. Niewykluczone, że ma to związek z szerszą operacją kościelnopolityczną, którą rozpoczął papież Franciszek publikując adhortacją Querida Amazonia. Papieski dokument rozczarował progresistów, bo nie zawarto w nim zgody na viri probati ani na diakonat kobiet. Są to tymczasem czołowe postulaty niemieckiej Drogi Synodalnej.

 

Część komentatorów uważa, że papież zrobił to ze względu na wydarzenia w Niemczech, których dynamika zaczęła wymykać się spod kontroli i groziła realną schizmą. Inne głosy wskazują, że kard. Marx może przygotowywać się do objęcia nowej, ważnej funkcji w Watykanie; jeżeli tak, to do Rzymu mógłby zabrać ze sobą o. Langendörfera.

 

Wybory nowego szefa i sekretarza Episkopatu Niemiec odbędą się na początku marca.

 

Pach

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl


DATA: 2020-02-26 11:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Potem kobiet poda się do dymisji i wybiorą TRANSWESTYTĘ :
1 miesiąc temu / Bogusław
 
Ten na zdjęciu ta jakiś ksiądz czy kto?
1 miesiąc temu / Mirrro
 
Eksperymentujcie tak dalej, Niemcy. Macie dłuuuugą tradycję, a waszym patronem jest Luter.
1 miesiąc temu / panda
 
Kwity.
1 miesiąc temu / Archiwista
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.