DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Kolejna dymisja w polskiej armii. Gen. Marchwica nowym Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych

Kolejna dymisja w polskiej armii. Gen. Marchwica nowym Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych
Fot: Krystian Maj/FORUM

Generał Jerzy Gut, szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie, z „powodów osobistych” zrezygnował z pełnionej funkcji. Na jego miejsce minister obrony narodowej powołał już generała Wojciecha Marchwicę.

 

Oficjalnie rezygnacja gen. Guta z dowodzenia „specjalsami” nastąpiła „z przyczyn osobistych”. Na jego miejsce mianowany został gen. Wojciech Marchwica. Jego zastępcą został dotychczasowy dowódca JW GROM płk Robert Kopacki, a nowym dowódcą JW GROM został płk Mariusz Pawluk.

 

Gen. bryg. Wojciech Marchwica ma 51 lat. Uczestniczył w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Służył w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i 6 Brygadą Powietrznodesantową.


W marcu 2016 roku Marchwica został szefem zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W sierpniu odebrał awans na generała brygady. We wrześniu natomiast został inspektorem Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Gen. Jerzy Gut to kolejny już w ostatnim czasie kluczowy i doświadczony dowódca w polskim wojsku, który żegna się ze stanowiskiem. Wcześniej decyzję o odejściu z armii podjął szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański.

 


Źródło: mon.gov.pl, rmf24.pl

MA
 


DATA: 2017-03-15 10:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Marchwica...no do Pana Guta to mu duuuzo brakuje. Porównywanie Go z generałem Gutem było by HAŃBĄ dla samego Jerzego Guta. To tak jak by porównać małego fiacika do Mercedesa z tej najwyższej półki.
ponad 3 lata temu / AdrianBielsko
 
@Sweet Dreams: Należy jeszcze postawić pytanie komu służy Macierewicz, Błaszczak i pozostali. Do czyich celów ma zamiar wykorzystać budowaną przez siebie armię.
ponad 3 lata temu / wr
 
Wystarczy trochę grzebnąć w okienku Google. Ci "wybitni generałowie" to twórcy PRZEDOSTATNIEJ reformy w polskim wojsku, tej która zdezorganizowała system dowodzenia i przetrąciła armii kręgosłup. To są ludzie odpowiedzialni za absurdalne zakupy i przekręty z lipnymi projektami na WAT. To także ci, którzy dysponując rozsądnym budżetem zredukowali stan naszej armii do 50 tys. ludzi, w znacznej części niezdolnych do walki. Trudno oczekiwać żeby teraz z podobnym zapałem zabrali się za odkręcanie tego co narobili.
ponad 3 lata temu / Sweet Dreams
 
Pan Michalkiewicz przewiduje rychły zamach stanu o charakterze zbrojnym w wykonaniu służb WSI. Jeśli prawdą są doniesienia @gość w poniższym komentarzu można śmiało wysnuć wniosek że szajka okrągłostołowa PO-PiS-Stare Kiejkuty działa od 30 lat razem i w porozumieniu. Likwidacja WSI była fikcją i została odegrana przed społeczeństwem dla zachowania pozorów.
ponad 3 lata temu / czim
 
@Janusz z Kolonii. Pan Macierewicz tak skutecznie "rozwalił" WSI, że teraz wszędzie WSI rządzi (wg red. Michalkiewicza, z czym w większości się zgadzam), a jakoby go już nie było. Raczej rzucił cegłówką w g... wno, które się rozprysło na wszystkie strony. Oby tym razem nie było tak samo. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
No i dobrze! Pan Macierewicz rozwalił WSI, to niech teraz mu będzie danie wyczyszczenie armii z kolesi z LWP! Jeżeli kolega ma 57 lat to jeszcze zaczynał w LWP pod czujnym okiem jenjerałów Kiszczaka i matrioszki Jaruzela! A we wojsku był właśnie w stanie wojenny licząc 21 lat. Ciekawe czym się pan Gut (fajne nazwisko!) odznaczył w tamtym czasie! Czas odświerzyć korytarze i przeczytać metryki urodzenia tych "naszych" "zasłużonych generałów, tak aby ta nasza "niezwyciężona armia" wiedziała po kogo stronie ma stać, kiedy będzie jej potrzeba!
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.