DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Kolejka do Putina. Przed rozmową z Trumpem prezydenta Rosji odwiedzili politycy z Izraela i Iranu

Kolejka do Putina. Przed rozmową z Trumpem prezydenta Rosji odwiedzili politycy z Izraela i Iranu
fot. Wladimir Putin with Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu / en.kremlin.ru

Przed mającym nastąpić za kilka dni spotkaniem prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych, na rozmowy z Władimirem Putinem zdecydowali się politycy dwóch skonfliktowanych ze sobą państw Bliskiego Wschodu. W środę odbyła się wizyta w Moskwie premiera Izraela Binjamina Netanjahu, a wkrótce do rozmów z prezydentem Rosji zasiądzie Ali Akbar Welajati, główny doradca ds. międzynarodowych Alego Chameneiego, Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu.

 

Skumulowanie wizyt przedstawicieli Iranu i Izraela ma związek z mającym się niebawem odbyć spotkaniem Władimira Putina i Donalda Trumpa, którego efekty trudno jest dzisiaj przewidzieć. Obydwaj politycy wielokrotnie udowodnili, że mimo ciążącej na nich – jako liderów supermocarstw – odpowiedzialności za sytuację na świecie, potrafią zachować się w sposób nieprzewidywalny. Potwierdził to we wtorek na konferencji prasowej w Białym Domu amerykański prezydent, mówiąc, że nie wie, jak ma oceniać swój stosunek do Putina – czy jako do wroga, czy jako do przyjaciela.

 

Stojąc przed wielką niewiadomą rozstrzygnięć, jakie mogą zapaść na spotkaniu Trumpa z Putinem, o uwzględnienie swoich racji zabiegają politycy największych wrogów na Bliskim Wschodzie.

 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przybył do Moskwy, aby przekazać osobiście Putinowi stanowisko jego kraju wobec sytuacji w regionie bliskowschodnim. Dla Izraela, obok problemu palestyńskiego, kluczowa jest obecnie sytuacja w sąsiedniej Syrii. Po włączeniu się Rosji do akcji przeciw rebeliantom antyrządowym i Państwu Islamskiemu, od kilku miesięcy jasne stało się, że prezydent Baszszar al-Asad nie tylko utrzyma się na stanowisku, ale także odzyskał kontrolę nad większością kraju. Intencje Izraela, by doszło do obalenia reżimu legły w gruzach. Dla Tel Awiwu kluczowym problemem stała się dzisiaj nie tyle zmiana rządzących w Syrii, ile pozbycie się z terytoriów syryjskich obecnych tam sił zbrojnych Iranu. Obecność nawet niewielkiej liczby wojskowych Islamskiej Republiki Iranu u sąsiada Izraela niepokoi władze w Tel Awiwie, ponieważ to ze strony Iranu padają największe groźby ataku na państwo żydowskie.

 

Armia irańska, oceniana w rankingu Global Firepower jako 13 największa siła w świecie, stanowi realne zagrożenie dla Izraela, który od zwycięstwa rewolucji islamskiej w Iranie, jest wymieniany jako główny wróg Teheranu i przyczyna wszelkiego zła na Bliskim Wschodzie. W tym tygodniu ze stolicy Iranu padła kolejna groźba o gotowości wstrzelenia na Izrael 100 tys. rakiet i zmiażdżenia kraju.

 

Dlatego też w czasie wizyty w Moskwie premier Izraela jako priorytet i warunek stawiany przez Tel Awiw wskazał usunięcie wojskowych irańskich z Syrii. Netanjahu przypomniał, że takie były uzgodnienia i należy je wypełnić. Przy okazji rozmów Putina z Netanjahu w mediach izraelskich i rosyjskich podkreślano dobrą współpracę dwóch państw w sferach bezpieczeństwa, gospodarki, pomocy humanitarnej i … wojskowej. Mimo różnych interesów w Syrii i planów co do tego kraju, od 2015 roku, czyli od zaangażowania się Rosji w konflikt syryjski, działania militarne obydwu państw są koordynowane i nawet w czasie ataków sił zbrojnych Izraela na obiekty położone w Syrii nie dochodzi do zniszczeń w jednostkach rosyjskich. Celem uderzeń są natomiast wojska irańskie w Syrii.

 

Z kolei Ali Akbar Welajati, główny doradca ds. międzynarodowych Alego Chameneiego, będzie z pewnością próbować zrównoważyć argumenty premiera Izraela i przekonać Władimira Putina do dalszej współpracy na Bliskim Wschodzie.

 

Iran nadal nie zamierza brać pod uwagę opinii władz izraelskich i stara się obniżyć znaczenie wizyty Netanjahu na Kremlu. Ali Akbar Welajati stwierdził, że „słowa Netanjahu nikogo nie interesują”, ale faktem jest, że dla Teheranu zabiegi premiera Izraela w Moskwie oraz rozmowy Putina z Trumpem mogą być pierwszym sygnałem rozluźnienia współpracy Teheranu i Moskwy.

 

 

Jan Bereza

Źródła: RTVI.com / „Nasze Kafe” / „Argumenty i Fakty” / „7 Kanał” / Swissinfo.ch / „Islam Today” / Insomi.ru

 

  


DATA: 2018-07-12 16:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a zatem można się domyśleć jaki będzie wynik rozmów Putin-Trump. Dodatkowo to co robi Trump w sojuszu NATO, jest mocno czytelne, chciał wymusić na innych krajach aby zwiększyli koszty na zbrojenie się aby mieć argument przy rozmowie z Putinem, w mojej ocenie kiepski pomysł, ale Trump robi co może. Moje wnioski: 1. USA wycofuje się z Syrii. 2. wojska Iranu wycofają się z Syrii (koniec wojny w Syrii, Asad i Rosja zwyciężają, USA, Izrael i ISIS odnoszą porażkę, 3. Trump widzi, że wojna handlowa z Chinami w ogóle ich nie przestraszyła w związku z czym będzie chciał przekabacić Rosję na swoją stronę w rezultacie zaakceptuje aneksję Krymu przez Rosję.
7 miesięcy temu / obserwator
 
Dlatego właśnie Rosja jest potrzebna w polityce międzynarodowej.Wbrew temu co piszą rusofoby.
7 miesięcy temu / damian
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.