DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Kogo mają powstrzymać wojska NATO w RP: Rosjan czy Polaków?

Kogo mają powstrzymać wojska NATO w RP: Rosjan czy Polaków?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Reuters/Forum

NATO w Polsce jest po to, by powstrzymywać Rosjan czy Polaków – zapytuje Michael Brendan Dougherthy na łamach „The National Review” ostro krytykując postawę szefa Departamentu Stanu USA wobec Polski.

 

Przywołując „rewelacje” serwisu Politico o tym, że szef Departamentu Stanu Rex Tillerson dał Polsce „ultimatum” dotyczące ustawy o IPN, zakazującej przypisywania Holokaustu i jego zbrodni narodowi polskiemu, publicysta podkreśla, że reakcja rządu USA jest „niewspółmierna” do sytuacji, a nawet „obłudna”, jeśli weźmie się pod uwagę politykę chociażby wobec Arabii Saudyjskiej, dopuszczającej się zbrodni.

 

W słynnej „notatce” dotyczące Polski napisano, że nie będzie „żadnych dwustronnych kontaktów na wysokim szczeblu między krajami, dopóki kryzys nie zostanie rozwiązany”. Dodano, że jeśli polski rząd nie znowelizuje ustawy, „Kongres prawdopodobnie zablokuje finansowanie projektów wojskowych w Polsce”. Na końcu podkreślono, że jeśli polscy prokuratorzy postawią zarzuty przeciwko jakiemukolwiek obywatelowi amerykańskiemu, konsekwencje dla Rzeczypospolitej będą „dramatyczne”.

 

Dougherty uważa, że polska ustawa o IPN jest zła i w zasadzie to samo środowisko naukowe powinno zająć się wyjaśnianiem kwestii historycznych. Nie powinny w to być zaangażowane parlamenty. Rozumie jednak niektóre motywy stojące za przyjęciem tego typu ustawy.

 

Amerykański publicysta przypomina, że gen. Charles de Gaulle zrobił coś podobnego, gdy stwierdził, że pomimo kolaboracji jednostek, „naród francuski” zawsze stawiał opór nazistowskim okupantom. Dougherty dostrzega analogię pomiędzy postawą de Gaulle’a a stanowiskiem obecnego rządu, który nie wiedzieć czemu, jest wyjątkowo szkalowany przez swoich „rzekomych partnerów i sojuszników”.

 

Ben Sixsmith, Anglik mieszkający w Polsce, twierdzi, że krytyka rządu Europy Środkowej ze strony Zachodu „przerodziła się w oskarżanie całego narodu”. To zdaniem analityka jest zdumiewające. Tak samo, jak rzekome ultimatum Departamentu Stanu.

 

„Reakcja USA wydaje się szalenie nieproporcjonalna, a nawet obłudna. Arabia Saudyjska jest o wiele bardziej tyrańska w wielu innych sferach życia, ale Trump nadal ściska ręce przedstawicielom tego kraju i robi z nimi interesy. Taka jest różnica między byciem płatnikiem a biorcą” – komentuje Dougherty.

 

Publicystę oburza zagrożenie blokowania finansowania projektów wojskowych w Polsce, co wiąże się z kolejnym niebezpieczeństwem związanym z kwestią ponownego rozważenia stacjonowania amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. Takie podejście jest dla niego „bardzo dziwne”. Zapytuje więc, czy obecność wojsk NATO w Polsce ma strategiczne uzasadnienie odstraszania rosyjskiej agresji wzdłuż wschodniej granicy sojuszu, czy też wymierzone jest w samych Polaków.

 

„NATO może mieć wojskową rację bytu w Polsce lub może mieć uzasadnienie polityczne i socjotechniczne, wymierzone w mieszkańców Europy Środkowej. Logicznie biorąc, nie może mieć obu” – konkluduje

 

Źródło: nationalreview.com

AS


DATA: 2018-03-09 05:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo trafne pytanie...zwlaszcza w obecnej sytuacji politycznej... Ja osobiscie dodałbym jeszcze jedno pytanie- a mianowicie: dlaczego jestesmy jedynym krajem gdzie agenci obcego wywiadu mogą posiadac i uzyc bez konsekwencji bron własną? I jak to jest ze agentów obcych (a nam wiadomego) wywiadu, nie sciga sie za szpiegostwo? ( jak w innym normalnym kraju)... Wtedy...i w obecnej sytuacji politycznej i art 4.4.7. Wojska Amerykanskie są jak najbardziej mile widziane w trakcie rozbor?w (czy jak zwal) w granicach naszego państwa... wkoncu Prezydent na kolanach przeprasza...Premier wycofuje i ulega... delegacja dobrego dialogu przyjezdza i wice wersa... a wszystkim tym jeden sierżant obcego wywiadu zarządza ( niczym kurator) pokazujac gdzie i jak klekac ma reprezentant naszego w wolnych wyborach narodu... Boże widzisz i nie grzmisz...Taz to ani komandos, ani supermen, ani nawet batman... sierzant kurator mosadu- a pan prezydent 40 milionowego narodu od razu na kolana klęka pod jakims mórem.
ponad 2 lata temu / YoRec
 
Oni muszą wrazie wojny nasz bronic wyjda na zlodzieji placiny 2% pkb rocznie na" oborne Polski".
ponad 2 lata temu / polonia
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Polska powinna wystąpić z NATO i innych wrogich chrześcijaństwu organizacji. Zgadzam się z vol, choć uważam, że Putin, Merkel i Tramp działają już dawno razem na pasku antychrysta. Ta niby kłótnia i zbrojne konflikty układają się w jedną grę. A Chazarowie właśnie przyśpieszyli Apokalipsę. Dobrze, że finałem ofiary wyznawców Chrystusa będzie powtórne przyjście Króla królów. Deus vult!
ponad 2 lata temu / Yamamoto
 
Po czynach ich poznacie...PIS to zdrajcy zaprzańcy i farbowani patryioci! tak bardzo chciałbym zeby Panowie Michalkiewicz, Braun, Gadowski i Żebrowski założyli partię np. Tobie Polsko... przekonam wtedy wszystkich znajomych i wielu nieznajomych obiecuję...na wstępie będą mięli 15% a dalej to już pójdzie jak będą mięli możliwość wypowiadania się!!! Pozdrawiam zdrowomyslących!
ponad 2 lata temu / dudssrudus
 
Amerykanie to fauszywy kraj który już raz sprzedał Polskę w 45 tak jak Francja i Anglicy po wojnie wielu faszystów nie odpowiedziało za zbrodnie przeciw ludzkości bo Amerykanie ukrywali esesmanów na swoim terytorium chodzi by słynny pan Braułn
ponad 2 lata temu / Andrzej
 
Żydzi ,żydzi, żydzi. USA jest ich narzędziem
ponad 2 lata temu / Jacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.